Teraz jest niedziela, 21 października 2018, 10:11

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 14 ] 
 efekt pamieci Li-Jon, Ni-MH, Ni-Cd - jak to jest? 
Autor Wiadomość
Post efekt pamieci Li-Jon, Ni-MH, Ni-Cd - jak to jest?
Witam! Sporo sie oczytalem na ten temat i w sumie to juz wszystko mi sie pokrecilo, bo rozne zrodla pisza roznie. Czy prawda jest, ze:
1. Aku Litowo-Jonowe nie maja zadnego efektu pamieci i mozna je doladowac w kazdej chwili bez zadnego uszczerbku w pozniejszym czasie na pojemnosci???
2. Ni-MH - tu w sumie jest troche pokrecone, bo czesc osob pisze, ze nie maja tego efektu wogole, a w niektorych zrodlach znalazlem informacje, ze owsze maja, tyle tylko, ze bardzo zredukowany.
3. Ni-Cd tu to chyba wogole nie mam watpliwosci. Ni-Cd maja najwiekszy efekt pamieci, zgadza sie???
Pozdrawiam.

sobota, 2 października 2004, 10:41

Powiem tak. Mam doswiadczenie w temacie telefonow komorkowych, ale to w koncu zadna roznica gdzie akumulatorek jest wlaczony. Zaczne od konca:
NiCd - efekt pamieci wystepuje, zaleca sie rozladowywac do konca baterie, ale nic strasznego sie nie stanie jesli od czasu do czasu naladujemy nie w pelni rozladowana baterie;
NiMH - zachowuje sie pododnie, ale w mniejszym stopniu. Osobiscie staralem sie rozladowywac do konca, ale czesto zdarzalo sie ze kilka razy pod rzad ladowalem nie do konca rozladowana, moje zdanie wypracowane doswiadczenieme jest takie ze raz na kilka ladowan warto rozladowac calkowicie i naladowac porzadnie np. przez cala noc.
LiJon - podobno nie maja efektu pamieci, mam obecnie taka w komorce i nie zawsze ja rozladowuje calkowicie, ale czasem staram sie to zrobic, basterii nie zaszkodzi a pomoc moze.

Z doswiadczenia wywnioskowalem ze ladowarki tzw. "szybkie" sa gorsze od "wolnych", innymi slowy powolne ladowanie pozwala dluzej korzystac z naladowanej baterii, pozniej sie wyczerpie, stwierdzilem to w przypadku komorki, roznica jest ok. 1 dzien dzialania telefonu.

Druga sprawa to tak ze kazdy nowy akumuulator nalezy uformowac i prosze sie nie sugerowac zapewnieniami sprzedawcy ze LiJon tego nie wymagaja, kazda bateria tego wymaga, a polega to na trzykrotnym pelnym ladowaniu akumulatowra przez ok 12 godzin i pelnym rozladowaniu, zawsze tak postepowalem i nigdy nie miale klopotow z akumulatorami, wystarczy wspolniec ze 5-cio letnia nokia 3310 trzyma baterie ok 8 dni (nieoryginalna bateria tylko wymieniona LoJon) :shock:

sobota, 2 października 2004, 12:40

Dokładnie tak. Zgadzam się z powyższym prawie w 100 procentach!

sobota, 2 października 2004, 13:44

Każdy typ baterii ma efekt pamięci, tylko w różnym stopniu.

Z Ni-Cd jest tak, że mają b. widoczny efekt pamięci. Łatwo to poznać w komórkach. Miałem Nokię 3210 i na początku bateria trzymała 9 dni. Ładowałem ją dopiero, jak telefon trzeci raz wyświetlał komunikat bateria słaba, czyli prawie na ostatku. Co 4 miesiące ją formatowałem, a jednak po dwóch latach trzymała 4dni, a po 4 latach 1,5. Jednak Ni-Cd mają dość widoczny i szybko następujący efekt pamięci.
Ni-Mh: z tymi jest już lepiej. Jeżeli będziesz je prawie do końca rozładowywał i formatował tak raz na 4 miesiące to efekt pamięci będzie, ale mniejszy od tego w Ni-Cd
Li-Jon- z tymi jest najlepiej, ponieważ prawie nie występuje u nich efekt pamięci, jednak i tak zaleca się rozładowywać ją do końca.

sobota, 2 października 2004, 19:19

Wszystkie podane przez ciebie ogniwa maja efekt pamieci - przy czym niektore minimalnie mnejszy - li-ion'y poza tym ze sa wiekszej pojemnosci przy zachowaniu tej samej wagi i wymiarow niewiele sie roznia od innych - oczywiscie polimerowki sa jeszcze lzejsze i "silniejsze"

Efekt pamieci wystepuje w kazdych ogniwach - prawa fizyki sie przeskoczyc nie daje - taka jest prawda, a to ze reklamy mowia ze nie ma efektu pamieci to jest straszna bzdura. Co fakt to fakt ze np. li-pol i li-ion'y maja ten efekt mniejszy ale to tez w duzej mierze za sprawa nowoczesniejszych ladowarek a nie samych ogniw.

Co do formatowania ogniw. Nie ma jednej zasady na formatowania roznych aku - nie mozna powiedziec ze formatowanie polega na 3 krotnym rozladowaniu i naladowaniu po 12godzin - to jest dla konkretnego ogniwa. Generalnie czas laowania powinien byc wydluzony 4-5krotnie a ilosc powinna wachac sie w granicach 3-6 cykli pelnego rozladowania i naladowania (wszystko zalezy od konkretnych ogniw - to co ja podalem jest dla najpopuarniejszych w ktorych mieszcza sie aku AA, AAA itp. oraz takie do komorek - te to sa juz wszystkie praw2ie takie same, poza wymiarami wiec zasady uformowania sa podobne)

Przy okazji z najnowszych wiesci - szybka ladowarka nie znaczy zla, tak samo jak wolna nie znaczy dobra - wszystko zalezy od tego jak jest zorganizowany proces ladowania i z jakich podzespolow jest wykonana ladowarka - bywa ze sa ladowarki 1h ktore sa mniej szkodliwe dla aku niz te 10h - niemniej rozpatrujac ladowarki na komponentach tej samej klasy itp. to fakt dluzsze ladowanie jest bezpieczniejsze - tylko nalezy sie zastanowic czy czasami ma to sens - jezeli ladujemy aku AA, AAA czy jakies do telefonow to srednio sie oplaca ladowac je 12h - ceny ogniw sa tak niskie ze to sie poprostu mija z celem.

sobota, 2 października 2004, 19:28

ok ale powiedzcie mi o co chodzi minolcie, która poleca nie rozładowywać aku z A1 do samego "zdechnięcia" tylko ładować zaraz po 1szym ostrzeżeniu o niskim stanie energii. ??????????????????????

poniedziałek, 4 października 2004, 17:13

Nie wiem, czy coś takiego istnieje, ale w moim komórkowcu soniaczu (znaczy się jego instrukcyi) napisane jest aby unikać "nadmiernego rozładowania baterii", cokolwiek to znaczy. Być może chodzi im o to samo, co minolcie.

poniedziałek, 4 października 2004, 17:22

OK. TAK WIĘC OGŁASZAM KONKURS: CO TO JEST "NADMIERNE" WYŁADOWANIE BATERJI LUB AKU??

wtorek, 5 października 2004, 15:04

Ogniwa powinno sie rozladowywac do pewnego poziomu - zazwyczaj jest to 3% (chociaz to tez zalezy od ogniw) - w przciwnym razie wystpi to twoje "NADMIERNE" WYŁADOWANIE" - jak wiemy aku dzialaja na zasadzie reakcji chemicznych (nie bede sie zaglebial jakich i w jaki sposob przebiegaja bo nie jestem chemikiem) Niemniej rozladowanie ponizej tego poziomu powoduje nieodwracalne zmiany w samych ogniwach - mozna to poniekat porownac do efektu pamieci (ale tylko poniekat porownac jako ze jest to troszke co innego i w tym moemencie jest to proces zupelnie nieodwracalny - nawet w minimalnym stopniu) - nie wiem do czego tak naprawde jeszcze mozna to porowanc - moze tak: cos sie stanie gdy wyjezdzisz olej w samochodzie to poziomu 0% ? zatrzesz silnik, podobnie masz w przypadku rozladowania aku do 0%

Nie wiem jak jest w A1 ale byc moze ten aparat jest w stanie robic zdjecia do momentu 3% rozladowania aku - chociaz zazwyczaj aparaty juz przy 10% nie sa w stanie dzialac (a75, wylacza sie przy okolo 12-14% aku)

Mysle ze te dane producenta sa podawane z pewnym marginesem bledu (tak dla pewnosci) - powiedzmy ze masz 5 stopniowe ostrszezenia - producent podaje ladowac po pierwszym, to laduj po 3-4 ostrzezeniu - mysle ze to bedzie najbezpieczniejsze dla aku

wtorek, 5 października 2004, 16:37

Generalnie, o ile dobrze pamiętam chodzi o różny potencjał elektryczny dwóch materiałów. elektrony przepływają z jednego materiału do drugiego i tak w kółko. W jednym tworzy się niedobór, w drugim nadmiar elektronów i reakcja idzie spowrotem. Natomiast jeżeli doprowadzi się do nadmiernego wyładowania, czyli nadmiernego wyrównania poziomu elektronów to można zniszczyć aku. Wydaje mi się, że mniej więcej tak to wygląda, choć fizykę i prąd dopiero zaczynam przerabiać.

wtorek, 5 października 2004, 17:06

Ja po zakupieniu A1 po pierwszym ładowaniu , rozładowałem akum aparatem a potem wierką 12 V , i jest ok , trzyma pojemnosc bardzo dobrze .

sobota, 30 października 2004, 21:46

Powiedzcie mi jak robicie z NiMH? Uzywacie funkcji ladowarki - rozladowanie, czy poprostu uzywacie az padna w aparacie i ladujecie bezposrednio bez uzycia funkcji rozladowania

niedziela, 31 października 2004, 17:14

Jak formatowac, to najlepiej w ładowarce.

środa, 10 listopada 2004, 22:00

nimh nie powinno sie rozladowywac do konca!

czwartek, 3 lutego 2005, 14:30
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 14 ]