Teraz jest środa, 21 listopada 2018, 00:13

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 3 ] 
 NIKON D100 i Lampa SB 80DX - kolorystyka zdjęć 
Autor Wiadomość
Post NIKON D100 i Lampa SB 80DX - kolorystyka zdjęć
Od niedawna jestem posiadaczem Nikona D100 i lampy SB 80 DX. Zdjęcia przygotowuję (obrabiam) w Photoshopie 7. Mam jednak problemy z uzyskaniem odpowiednich kolorów. Dodam, że odbitki wykonuję na minilabie Fuji Frontier. Kolorystyka na odbitkach nie jest taka jakiej bym sobie życzył. Próbowałem nie ingerować w plik zdjęcia (może coś nie tak z ustawieniami mojego Photoshopa?) i przesyłałem do laboratorium oryginalne pliki jpg, ale to także nie to. Występuje na nich dziwna dominanta i brak „żywych” kolorów. Co na ekranie jest OK., na zdjęciu niestety nie.
Podejrzewam że lab Fuji Frontier ingeruje w jakiś sposób i narzuca swój profil.
Proszę o pomoc i poradę tych, którzy przebrnęli przez ten problem i poradzili sobie jakoś z nim. Myślę, że z takich rad skorzystają inni użytkownicy cyfrówek.

PZDR - Waldek

wtorek, 7 października 2003, 12:23

Post Nikon d100 i lampa sb80 DX- kolokystyka zdjec
Czesc Waldek !

1.przy jakiego typu zdjeciach masz problemy z uzyskaniem prawidlowych odbitek ? (plener czy wnętrza ? )
2.czy próbowales obrabiac zdjecia tylko w nikonie Wiew 6 i oddac do lab ?

" Próbowałem nie ingerować w plik zdjęcia (może coś nie tak z ustawieniami mojego Photoshopa?) i przesyłałem do laboratorium oryginalne pliki jpg, ale to także nie to. Występuje na nich dziwna dominanta i brak „żywych” kolorów. Co na ekranie jest OK., na zdjęciu niestety nie. "

ja tez kopiuje na lab.Fuji Frontier ,kazda moja prace staram sie bezposrednio omówić z laborantem np.jakie bylo dominujace światło ,w jakim kierunku powinna "iść" korekcja itp.uwagi i spostrzezenia.
laborant zna moje oczekiwania a ja mam znam jego poziom i mozliwosci .
Kopiuje w Profii Labie na Kodak Prof.Digital Paper i przewaznie u tego samego laboranta.
Barwy sa zywe,nasycone i kontrast jest prawidlowy.
co do dominanty to przewaznie walcze z żółta,przy zdj.we wnetrzach .Czesto pracuje na granicznych czasach przy czułości 800/1600
ASA
,balans bieli na lampe blyskową
generalnie jestem bardzo zadowolony z d100 ale jeszcze go do końca nie rozgryzłem i jak to sie mówi w naszym zargonie "do konca go nie czuję"

Pozdrawiam Serdecznie Witek :) :lol: :P

wtorek, 14 października 2003, 21:05
Post Re: Nikon d100 i lampa sb80 DX- kolokystyka zdjec
Cześć Witek,

Dziękuję za odpowiedz i kilka rad.
Nie obrabiałem zdjęć w programie Nikon View. Robię to zawsze w Photoshopie 7. Z tego co piszesz wywnioskowałem, że wina leży po stronie laboratorium i człowieka. Tak myślałem.
Fotografuję w plenerze, reportaż i w oświetleniu studyjnym. Laborant często mówił mi, że zdjęcia są zbyt czerwone. Balans bieli ustawiam na światło błyskowe, tak gdy robię w studio jak i z SB 80DX.
Przy autobalansie wychodzą zbyt niebieskie. Co z ustawieniami Photoshopa? Będę i muszę na nim pracować. Może to kwestia ustawienia profili?
Teraz jeszcze jedna rzecz. Jak fotografowałem na negatywach i obrabiałem je cyfrowo na Frontierze byłem zadowolony z kolorystyki zdjęć. Jak przesiadłem się na cyfrę w niezłym wydaniu „czar prysł”. Załamuje mnie to, bo zależy mi na jakości zdjęć, a tu same problemy. Laboratorium rozkłada ręce i wg. nich wina leży po mojej stronie.

Waldek

czwartek, 16 października 2003, 11:35
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 3 ]