Teraz jest czwartek, 21 czerwca 2018, 06:40

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 28 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
 pomiar ostrości - jaki i kiedy 
Autor Wiadomość

Post pomiar ostrości - jaki i kiedy
od niedawna bawia sie w fotografie cyfrową a ogólniej mowiąc wogóle bawie się w fotografie.
Moj cyfrak ma pare możliwości łapania ostrości. z tego co pamiętam bo nie mam go przed sobą to: średnio ważony, punktowy, oraz ...hmm nie pamiętam 3go.
I nie wiem do końca kiedy jaki się stosuje aby uzyskać najlepsze efekty czy tez zamierzone efekty. Oczywiście mówie tu o ustawieniach manualnych.

Mam nadzieje ze dobrze wyraziłem to co chciałbym sie dowiedzieć.
Pozdr. for all

czwartek, 14 października 2004, 13:26

Post Re: pomiar ostrości - jaki i kiedy
yaro29 napisał(a):
...Moj cyfrak ma pare możliwości łapania ostrości. z tego co pamiętam bo nie mam go przed sobą to: średnio ważony, punktowy, oraz ...hmm nie pamiętam 3go...

Pomiar światła!!! w trybach auto

1.Pomiar wielosegmentowy (średnio ważony, matrycowy)
2.Pomiar skoncentrowany (centralnie ważony)
3.Pomiar punktowy

czwartek, 14 października 2004, 13:44
Moderator

Takie informacje powinieneś sam znaleźć. Są też czasami w instrukcjach obsługi aparatów (zawsze w Minolcie :)).

Pomiar wielosegmentowy używamy w sytuacjach, gdzie nie ma większych różnic w jasności fotografowanych obiektów i tła. Najczęściej stosujemy przy obrazach krajobrazów, czasami zdjęcia nocne.

Pomiar punktowy, jest pomiarem światła w danym punkcie, który chcesz, aby był na zdjęciu najlepiej oddany. Stosujemy go w efektach specjalnych, oraz przy fotografowaniu bardzo kontrastowych w jasności obiektów. Np. jasny księżyc otoczony czarnym (ciemnym niebem). Jeśli nie użyjesz tego trybu, to zdjęcie nie będzie dobre.

Pomiar centralnie ważony, to sytuacje pośrednie. Np. portrety.

UWAGA. Moje przykłady są tylko orientacyjne. Wszystko zależy od zastanych warunków ekspozycji. Jeśli chcemy uzyskać inne efekty, to wtedy także możemy manipulować trybami (np. zdjęcie kwiatu w słoneczny dzień... zrobione tak, aby był on na ciemnym, praktycznie czarnym tle => lampa + pomiar punktowy).

czwartek, 14 października 2004, 14:05

Takie informacje powinieneś sam znaleźć. Są też czasami w instrukcjach obsługi aparatów (zawsze w Minolcie :)).

ach ta wieczna ironia w głosie ;) w canonie tez jest o tym w instrukcji ale wiadomo jak bardzo dla laika są dobre instrukcje. dla takiego laika jak ja lepsze i cenniejsze są tego typu wyjasnienia od osob z większym doswiadczeniem niz suche info z instrukcji.

w kazdym razie thanx za rozjasnienie mi umysłu tzn za wyjasnienie o co chodzi z tą ostrością :)

czwartek, 14 października 2004, 14:52

Chyba raczej chodzi o pomiar swiatal a nie ostrosci :wink:

czwartek, 14 października 2004, 15:22

A ja się tym nie przejmuję i cały czas lece foty na wielosegmentowym czy jak to się tam nazywa :lol:

a co pisze o tym instrukcja Canona:
Canon napisał(a):
Wielosegmentowy - nadaje się do typowego oświetlenia i oświetlenia z tyłu. Aparat wykonuje pomiar w kilku segmentach pola widzenia. Automatyczna ocena wyników pomiaru uwzględnia pozycję i jasność obiektu głównego, jasność tła, oświetlenie z tyłu, punktowe oświetlenie obiektu itp. Czas naświetlania i przysłona są wybierane tak, aby obiekt główny był prawidłowo oświetlony.
Centralnie ważony - Mierzone jest oświetlenie w całym polu widzenia, ale wyniki pomiaru są wzmacniane w miarę zbliżania się do centrum. Korzystny przy oświetleniu z tyłu lub gdy w okół obiektu sa jasne punkty
Punktowy - Pomiar jest wykonywany tylko w centrum kadru, w polu pomiaru punktowego

czwartek, 14 października 2004, 15:32

Aha, mam pytanie: czym się różni AiAF od zwykłego AFa w A60?

czwartek, 14 października 2004, 16:45

Nie wiem ale jezeli mowimy o tym samym to ja mam tego AiAf'a wylaczonego bo mnie denerwuje - i jak jest wylaczony to a75 jest szybszy, pomiar mam caly czas ten defaultowy (chyba wielopunktowy to jest) badz punktowy jak faktycznie jest straszny kontrast swietlny.

czwartek, 14 października 2004, 17:01

Chodzi mi o tą opcję w menu (w trybie focenia po naciśnięciu menu, nie function), gdzie można włączyć albo wyłączyć coś, co się zwie AiAF. Ja mam go włączonego, bo inaczej mi lampki pomocniczej nie włącza.

PS Badziewna ta nowa reklama Sony o aparatach- znowu jadą na opinii.

czwartek, 14 października 2004, 17:11
Moderator

lampki pomocniczej

A może właśnie do tego?

czwartek, 14 października 2004, 17:53

Hm. Jak wylacze AiAf to mam tylko ramke ostorsci na srodku zamiast kilku ramek w roznych czesciach wyswietlacza - ale ta pomocnicza lampka mi dziala.

W a75 ta lampke pomopcnicza w menu mozna wylaczyc za pomoca opcji "AF assistant beam"

Co do AiAf to mnie on drazni bo mi lapie ostrosc w jakichs dziwnych punktach - bardzo rzadko tam gdzie ja chce dlatego mam to wylaczone - jakos wole ta ramke po sordku i lapie ostrosc przynajmniej tam gdzie chce a nie tam gdzie chce aparat. Tylko czasami wlaczam AiAf - ale tylko w specyficznych warunkach.

czwartek, 14 października 2004, 18:10
AiAF to "inteligentny AF" - A60 ma 5 punktów ostrości i z tych pięciu punktów AiAF wybiera ten, który jego zdaniem jest najwłaściwszy. Nie koniecznie ten, który powinien.
Jak wyłączysz to ostrość odbywa się tylko w centralnym czujniku.

czwartek, 14 października 2004, 21:15

.Jak wyłączysz to ostrość odbywa się tylko w centralnym czujniku.

Tak? To mam dziwny egzemplarz, bo przed chwilą wyłączyłem ten genialny AiAF, rzeczywiście miałem tylko kwadracik na środku, ale po złapaniu ostrości aparat i tak pokazuje ramki po bokach :!: :shock: :(

EDIT
Chodziło mi o to, że nigdy nie łapie ostrości dokładnie na środku lecz zawsze trochę na bok od centrum, dokładnie tak samo, jak AiAF, tylko 3- punktowy.

czwartek, 14 października 2004, 22:06

To albo w a75 jest to inaczej albo moze to ja mam jakis dziwny egzemplarz, bo mi jak wylacze AiAf to lapie ostrosc tylko w centralnej ramce - znaczy sie na wyswietlaczu nic innego poza ta ramka mi sie nie pojawia - chociaz faktem jest ze te ramki sa i tak tylko orientacyjne, poniewaz zaluzmy ze wlaczamy ten AiAf - ostrosc lapie nam w ramce gdzies w okolicach lewego gornego rogu (zgodnie z lcd) a tak naprawde to ostrosc jest lapana w ktoryms tam punkcie tego rogu ale nie koniecznie akurat w tej ramce - poprostu tych ramek jest za malo aby az tak dokladnie okreslic ten konkretny punkt.

Wiec jeden z nas ma felerny egzeplarz badz w obu tych modelach jest to realizowane deczko inaczej. Najbardziej mnie zastanawia ten twoj af assistant beam, poniewaz nie zaleznie od tego czy uzywasz AiAf czy nie wspomaganie lapania ostrosci powinno ci dzialac - byc moze testowales akurat w momencie gdy nie potrzeba bylo wspomagania i dlatego nie odpalila sie lampka?

czwartek, 14 października 2004, 22:34

Z tym AiAF jest tak (pamiętajmy, że ja mam 5 punktów, ty 9):
Gdy mam włączonego AiAF ostrość łapie albo na środku lub nieco z boku, tam gdzie są kontrastowe powierzchnie, ale zdarza mu się i z boku.
Gdy nie ma włączonego AiAF to jest tak, że przed łapaniem ostrości ramka (biała) jest na środku, ale ostrość łapie zawsze trochę po boku, nigdy nie dokładnie na środku, czyli ramki ostrości są te same, za to są 3 zamiast 5. Chyba wyślę maila do Canona.

czwartek, 14 października 2004, 22:40
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 28 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona