Teraz jest poniedziałek, 22 października 2018, 18:35

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 58 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4  Następna strona
 MACRO -mały test 
Autor Wiadomość

Post MACRO -mały test
...

Ostatnio edytowano czwartek, 18 listopada 2004, 02:38 przez Kaziq, łącznie edytowano 9 razy

środa, 20 października 2004, 11:08

'wow'! DAwno nie widzialem tak dobrego testu, ja tez jestem zdania ze stare obiektywy to jednak jest to!!!

Moje Slowa Uznania 'Big Up Yourself'....

środa, 20 października 2004, 13:32
Moderator

@mily - mógłbyś się nieco bardziej wysilić... ;) Do tego nie potrzeba sprzętu, tylko chęci. Nieco lepszy kadr, jakikolwiek banknocik i chwilka czasu.

====================================================

A teraz ja pokażę co nieco. Miałem to dać wczoraj, ale czekałem, aż mi się ściągnie nowszy Photoshop :oops: ...

Minolta Z1 jak wiadomo ma makro i supermakro. Zajmiemy się tym drugim. Tryb ten pozwala na fotografowanie obiektów z odległości 4cm i uważam, że jest to optymalny wybór. Po co nam więcej? Fotografowanie np. z odległości 1 cm nie ma sensu, bo zasłonimy obiekt i będą na nim nieporządane cienie. A tak, mamy zdecydowanie większe pole manewru.

Wszystkie zdjęcia robiłem z ministatywem i dodatkowym oświetleniem pochodzącym z lampki biurowej. Przysłona była ustowiana manualnie na f=8, aby maksymalnie zwiększyć i tak małą głębię ostrości.

A więc jakie ma możliwości Minolta Z1? Przecież to taki kiepski aparat i w ogóle do niczego się nie nadaje... A jednak jakieś fotki z niej wychodzą ;).

Oto zdjęcie banknotu o nominale 100 zł w trybie supermakro, niekadrowane. Ostrość ustawiona na minimum ręcznie.

Obrazek

Niestety ze zwględu na tryb robienia zdjęcia, czyli supermakro z bardzo małej odległości, możemy zauważyć lekkie zniekształcenie z lewej strony. Gdyby nie pionowy element obrazu nie byłoby to wcale widoczne.

Reasumując, to supermakro wypadło chyba lepiej niż w przypadku Fuji S602.

-------------------------------------------------------------------------------------

Teraz inna fotka. Do aparatu przykręcam poprzez tulejkę 3 soczeki made in ZSRR, każda o wartości +2D. Głębia ostrości drastycznie spada, jednak odległość ostrzenia się zwiększa i fotkę wykonałem już z około 20 cm. Jakość chyba nie jest super, może to z winy jakości tych soczewek.

Oto zdjęcie:

Obrazek

Powiększenie jest już jak widać dość znaczne. Nawet niezłe.

-------------------------------------------------------------------------------------

Ostatni test, to Minolta Z1 + obiektyw Minolta MD ROKKOR 50 mm 1:1.7. Nie mam pierścienia do jego zamocowania, bo na razie nie chcę wydawać na niego 30 zł... Obiektyw trzymałem rąką, co powodowało niezbyt użyteczne ruchy całego zestawu. Jednak udało mi się zrobić nieporuszone zdjęcia.

Oto przykład:

Obrazek

Jak widać taki zestaw, a dokładniej zastosowanie obiektywu mocowanego odwrotnie daje wręcz powalający rezultat. Powiększenie jest ogromne, wręcz niewyobrażalne. Jakość zdjęcia też jest bardzo dobra, nie licząc małej GO, która jest tu na poziomie około 1-2 mm!

No a jeśliby pokusić się jeszcze o kadrowanie do 100% powiększenia, to otrzymujemy coś takiego:

Obrazek

Jakby ktoś nie był w stanie rozpoznać obiektu na tak dużym zbliżeniu, to jest to prawa część oka ;).

Jeśli ktoś jest zainteresowany takim ekstremalnym makro, to informuję, że można użyć praktycznie każdego obiektywu ze starych, manualnych lustrzanek. Najlepiej właśnie 50 mm i o jak najjaśniejszym szkle. Podobne do mojego można zakupić na Allegro już od około 100 zł, czasami nawet taniej. Sprawa jest łatwiejsza jeśli posiadamy w domu jakiś stary aparat i możemy sobie z niego zapożyczyć sam obiektyw. Tak było w moim przypadku :D.

To by było na tyle. Dziękuję za uwagę.

czwartek, 21 października 2004, 19:54

canon a70 z ręki, niestety nie mialem jak inaczej, swiatlo z lampki, niestety banknot pogięty.

Obrazek
fotka z łapy, więc przysłona 2.8, co przy pogiętym banknocie skutkuje brakiem ostrości w niektórych miejscach... odległość od obiektywu ok. 5cm

Obrazek
fotka również z łapy, z soczewką +8, ale na tele, więc F 4.8, odległość od obiektywu około 14 cm.

czwartek, 21 października 2004, 21:37

a teraz male porownanie wszystkich fotek po kolei

Obrazek

a teraz obraz powiekszenia - ten sam detal z kazdego zdjecia zamalowany na czarno, nie przykladalem wagi do szerokosci, tylko do wysokosci...

Obrazek

czwartek, 21 października 2004, 22:23
Moderator

Dlaczego tak rewelacyjny aparat, posiadający super automat iw ogóle, jakim jest Canon A70, jak również drugi konkurent wyższej klasy Fuji S602z przegrywają z mizerną Minoltą Z1 pod względem oddania kolorów...? Bo tylko moje kolory są prawidłowe i zgodne ze wzrorcem!

Kolory z Fuji są w ogóle jakieś przekłamane, a z A70 nieco wyblakłe i teżnie do końca poprawne.

czwartek, 21 października 2004, 22:38

Wszystko zalezy od tego co rozumiesz pod pojeciem wzorzec.... Przeciez kazdy ma inaczej eksploatowany banknot (co prawda niby banknot nie powinien blaknac ale tak bywa dosc czesto) i inne oswietlenie - popatrz ze z a70 sa robione przy swietle lamkpki.

Tak wogole to jak patrze na swoj banknot to wszystkie powyzsze nie pasuja do mojego wzorca (mowie o oddaniu barw). Tak wogole to twoje sa poprostu najciemniejsze i fakt ze jak u siebie w pokoju zrobie taki polmrok to moze i ten twoj jest najbardziej zgodny, tyle ze wtedy te kolory sa juz ciemne - ale odrazu mowie ze do twojego dopasowywalem sie oswietleniem. Z a70 sa najblizsze przy moim standardowym swietle sztucznym, z fuij faktycznjie ni w zab nie moge uzyskac na zywo podobnej kolorystyki.

czwartek, 21 października 2004, 23:04
Moderator

No to chyba mój banknot jest zielony... ;)

czwartek, 21 października 2004, 23:28

Post YEAH!
Chciałbym bardzo Wam podziękować za wasz trud i czas oraz że dołączyliście do mojego małego eksperymentu
Dziękuję!
Zapraszam innych, tu nie chodzi o udawadnianie kogo maszyna jest the best, a o ułatwienie decyzji wszystkim tym których interesuje fotografia macro, jaki aparat, obiektyw, soczewki etc, wybrać by uzyskać interesujące wyniki.

Vendeur- nie musisz zawsze udowadniać że minolta serii Zxx jest najlepsza, ew. nie jest gorsza od innych.
Już wiele razy stwierdziłem że Z1 i Z2 są tandetnie (IMHO!) wykonane ale ROBIĄ (a raczej można nimi robić) doskonałe zdjęcia, a jeżeli chodzi o macro to z tego co widziałem są jak na razie N A J L E P S Z E !
Nie wiem czy "winą" tego są jej właściwości techniczne czy talent i umiejętności osób nimi się posługujących ale tak to widzę po obejrzeniu setek zdjęć macro z róźnych źródeł.
Powyższe stwierdzam po raz kolejny tu a napisałem to już na róźnych forach.
Co do odwzorowania kolorów to oczywiście nie to było moim zamiarem by perfekcyjnie oddać kolory i moje "odbitki" przeszły przed zmniejszeniem przez ADJUST COLOR BALANCE w CSie stąd róźnica w ich odwzorowaniu.
Pozatym tak jak mój przedmówca muszę zgodzić się z tym że wynika to także z różnych warunków w których zostały one zrobione (moje przy halogenowej lampce biurkowej) i nie stanowią one w żadnym razie wzorca koloró danego aparatu.
Przez wyrównanie kolorów w CSie chciałem uniknąć właśnie różnic w oddaniu kolorów przez E-1 i s602z i sprowadzić je do wspólnego mianownika.
Ale dobra zaostrzmy kryteria jeżeli chcesz a inni nie mają nic przeciw...
Jutro upgraeduje wyniki o zdjęcia właśnie w oryginalnym ubarwieniu.
Zobaczysz czy fuji jest gorszy :)

Pozatym dziękuję!

Mily super zestawienie!
To dobry pomysł!
Później jak będzie więcej (mam nadzieję )wyników zrobię duże zestawienie korzystając z Twojego pomyslu.
Mam prośbę do ćiebie czy mógłbyś to zestawienie tak przerobić by w poziomie nie miało więcej jak 800pix>?
Bo się stronka rozjeżdża...

Dobranoc!!!
[/quote]

piątek, 22 października 2004, 00:02

Jak wsadze swoj pod lampke to on juz ma dziwaczny kolor, jak zapodam po jeszcze inne zrodlo swiatla to jeszcze inny - a jak mu zrobilem zdjecie to mi w pomarancz kurde wpada, mimo iz wb nastawialem pod swiatlem z lampki ktora swieci na banknot. Co nie zmienia faktu ze jako jedyny robiles fotki przy w mniare naturalnym oswietleniu - przynajmniej tak to wyglada, jutro jeszcze zobacze jak ten banknot tak naprawde wyglada przy swietlne dziennym - jakos nigdy az tak mu sie szczegolowow nie przygladalem. Przy moim obecnym oswietleniu to tak jak mowilem musze zrobic cos na zasadzie polcienia aby mial taki kolor jak twoj.

piątek, 22 października 2004, 00:06
Moderator

Kaziq, ja nigdy nie udowadniałęm, że Minolta Z1 jest najlepsza. Ja tylko udowadniam, że nie jest tak beznadziejna, jak dużo osób o niej pisze. A przyznasz, że tak jest.

Odnośnie tych kolorków, to już się może w nie nie bawmy... Ja teżza bardzo dokładnie nie ustawiałem balansu bieli. Jednak banknot jest idealnie taki w rzeczywistości.

PS. Co sądzicie o takich obiektywach?

piątek, 22 października 2004, 00:08

Vendeur: odwzorowanie kolorow nie ma tu znaczenia, swoje fotki robilem na szybko, w zlym oswietleniu i z ustawionym na sztuke balansem bieli, wiec nie ma mowy o sensie tego porownania...

piątek, 22 października 2004, 00:25
Moderator

Vendeur: odwzorowanie kolorow nie ma tu znaczenia, swoje fotki robilem na szybko, w zlym oswietleniu i z ustawionym na sztuke balansem bieli, wiec nie ma mowy o sensie tego porownania...

No właśnie. A ja się tyle starałem i ustawiałem...

piątek, 22 października 2004, 00:30

Jutro zrobię ponownie zdjęcia z ustawieniem balansu bieli, możliwie jednolitą ostrością w CAŁYM kadrze itp.
To nawet dobrze bo postronny obserwator będzie mógł stwierdzić nie tylko stopień powiększenia ale także JAKOŚĆ zdjęcia na jaki dany sprzęt pozwala...
To statyw w dłoń i marsz, marsz, marsz...
Nie wiem jednak czy 1:1 ma sens bo jest zależny od rozdzielczości matrycy więc wtedy największe powiększenia uzyskają posiadacze 8 i więcej pixelówek... i nie będzie to miało NIC WSPÓLNEGO ZE SZKŁAMI do nich użytymi!
A więc może zostańmy przy 640x480

cześć!

piątek, 22 października 2004, 01:09

Miałem to dać wczoraj, ale czekałem, aż mi się ściągnie nowszy Photoshop :oops: ...

:shock: musiałeś pobrać najnowszą wersję Photoshopa żeby zrobić makro :lol:

piątek, 22 października 2004, 11:16
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 58 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4  Następna strona