Teraz jest piątek, 19 października 2018, 17:37

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 17 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
 Pstryk i co dalej? 
Autor Wiadomość

Post Pstryk i co dalej?
No właśnie,proszę o pomoc co dalej,pstrykam fotki na z10 w rozdzielczości 2048 na 1536,a interesują mnie odbitki 10x15 więc co trzeba zrobić przed oddaniem fotek do labu?

czwartek, 21 października 2004, 11:42
nie musisz robic nic. wystarczy nagrac na plyte i zaniesc do labu i powiedizec zeby odpowiednio "podrasowali" zdjecia (z reguly sami to robia, chyba ze zaznaczyc zeby nic nie robili) i zdecydowac czy maja zostawic ci biale ramki (wtedy z formatu 10x15 otrzymasz 10x13) czy przyciac zdjecie (wtedy delikatnie je przycinaja aby format sie zgadzal).
Wszystko to wynika z roznicy formatu 3:2 -> w aparatach cyfrowych 4:3

jesli sam chcesz przyciac zdjecia to proponuje programem JPEGCrops - darmowy i bardzo prosty, idealny do duzej ilosci zdjec. poszukaj na internecie malo zajmuje sciagniesz bez problemu.

czwartek, 21 października 2004, 12:09

ja mimo wszystko polecam photoshopa (oczywiscie jakas darmowa wersja demo :wink: )

sam przed oddaniem do labu zawsze fotki kadruje do 3:2, odrobine bawie sie z ustawieniami levels. czasem delikatnie podostrze fotki, usune szum lub czerwone oczy, ale z tymi rzeczami trzeba bardzo uwazac, bo mozna popsuc zdjecie. w aparacie mam zawsze ustawiona najmniejsza kompresje i fotki zajmuja wyjsciowo ok 1,5 mega, wiec jak zapisuje je w photoshopie tez ustawiam minimalna kompresje. nagrywam zdjecia z powrotem na karte pamieci i niose do labu - znajdz taki, ktory nie bierze pieniedzy za otwarcie nosnika, gdyz IMHO jest to bandytyzm.

czwartek, 21 października 2004, 12:26

Mozesz sam przyciac do rozmiaru 3:2, ale jak nie masz za duzo pojecia o 'dobrym' kadrowaniu - to ja bym zostawil to ludziom z fotolabu (oni robia to codziennie, wiec chyba maja o tym jakies pojecie). Gorzej jezeli zdjecie beda przycinane automaycznie ;)

czwartek, 21 października 2004, 12:28

na moj gust tam sie tnie automatycznie... poza tym lepiej chyba samemu "srednio" wykadrowac ale zostawic to co nas na zdjeciu najbardziej interesuje, niz pracownik labu ma "dobrze" wykadrowac, ucinajac jednoczesnie to, co nas na zdjeciu interesowalo :P

czwartek, 21 października 2004, 12:34

No nie wiem, przewaznie w fotolabach pracuja ludzie ktorze sie znaja na fotografii (np. tak jak w moim rodzinnym miesci, mam zaprzyjaznionego fotografa, ktory prowadzi (jak to dzisiaj sie mowi) - fotolab - ktory przekazywany jest z pokolenia na pokolenia - chyba juz z 50-60 lat ;))

czwartek, 21 października 2004, 12:40

nie twierdze ze ludzie tam pracujacy nie znaja sie na rzeczy, wrecz przeciwnie - do pani moniki z mojego labu mam plene zaufanie :D

zauwaz tylko ze kolega ma zdjecia 3,2 mpix, a to oznacza juz dosc spore mozliwosci kadrowania. lepiej chyba zrobic to samemu i wybrac czesc ktora nam najbardziej odpowiada...

czwartek, 21 października 2004, 13:18

Ostatnio edytowano czwartek, 3 lutego 2005, 02:43 przez Grisza[Gen], łącznie edytowano 2 razy

czwartek, 21 października 2004, 16:03

Mozesz sam przyciac do rozmiaru 3:2, ale jak nie masz za duzo pojecia o 'dobrym' kadrowaniu - to ja bym zostawil to ludziom z fotolabu (oni robia to codziennie, wiec chyba maja o tym jakies pojecie). Gorzej jezeli zdjecie beda przycinane automaycznie ;)
No właśnie one zazwyczaj są przycinane automatycznie. Nie sądzę, aby ktoś ręcznie to robił. Pół biedy jeśli to krajobraz, więc przycięcie niewiele zmienia, gorzej jak na zdjęciu są ludzie i komuś np. "ciachnie" trochę głowy. Lepiej jednak samemu pokadrować fotki, zwłaszcza, że specjalnie trudne to nie jest!

czwartek, 21 października 2004, 17:50

Jak raz (tylko raz) oddałem zdjęcia do przycięcia to okazało się że jedni nie mają kawałka głowy lub nogi.
Jest dobry program i darmowy Adobe Photoshop Album 2.0 - można ustawić z menu kadrowanie na 3x2 i pięknie samo kadruje - trzeba tylko ustawić w którym miejscu ma się zaczynać a w którym kończyć to zdjęcie

dla początkujących - jak dla mnie - idealne rozwiązanie

czwartek, 21 października 2004, 18:07

Pytanko, czy w labach przyjmuja tylko format jpg? czy inny np. bezstratny jakis tez moze byc?

czwartek, 21 października 2004, 23:49
...zdecydowac czy maja zostawic ci biale ramki (wtedy z formatu 10x15 otrzymasz 10x13) czy przyciac zdjecie (wtedy delikatnie je przycinaja aby format sie zgadzal).

No chyba najlepiej zanieść pliki do punktu, który dysponuje papierem w formatach "cyfrowych" np. 10,2x13,6mm albo 18x24mm i nie kombinować z kadrowaniem!

czwartek, 28 października 2004, 22:35

zdjęcia z mojego aparatu nie są takie do końca czarne..Jak to podkręcić?.pozatym w menu mojego aparatu zalecają do zjeć małoformatowych, np.10X15 mniejsza rozdzielczośc: 1mPix.. czy warto robić w rozdzielczości 5mPix, skoro w tej mniejszej na karte wchodzi dwa razy więcej fotek?. Może ktoś mi poleci jakiś dobry program do podkrecania zdjęć, interesuje mnie zwiększanie kontrastów, wyostrzanie..

niedziela, 12 grudnia 2004, 18:34

Pytanko, czy w labach przyjmuja tylko format jpg? czy inny np. bezstratny jakis tez moze byc?

Nie tylko, np. w e-fotolab preferowany jest jpg, ale przyjmują też w bmp i w tiff. Zresztą zależy to od labu.

Karollo napisał(a):
Może ktoś mi poleci jakiś dobry program do podkrecania zdjęć, interesuje mnie zwiększanie kontrastów, wyostrzanie..

Poczytaj sobie

http://foto.swiatobrazu.pl/viewforum.php?f=25

niedziela, 12 grudnia 2004, 19:36

Ja oddaje bez zadnych przygotowan , ale tylko dlatego ,ze po wielu wysilkach znalazlem "myslacy" lab i sami robia co trzeba. A co do kadrowania to nienawidze tego i zawsze zycze sobie zdjecia 10x15 z bialymi paskami i obcina, je sobie sam w domu.

niedziela, 12 grudnia 2004, 22:12
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 17 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona