Teraz jest niedziela, 21 października 2018, 10:10

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 9 ] 
 Kilka fotek i moje uwagi na ich temat do oceny 
Autor Wiadomość

Post Kilka fotek i moje uwagi na ich temat do oceny
Biegam tak juz z moim nowym cyfrakiem dobry miesiac, pstrykajac zdjecia bardziej dla zabawy niz czegokoliwke innego. W kazdym razie juz mi sie to nieco przejadlo (jak z kazda nowoscia) i nie klikam juz wszystkiego, co pod obiektyw wlezie.
Okazju sie jednak, ze sztuka robienia zdjec kryje w sobie znacznie wiecej, niz mozna by z poczatku sadzic. No i, jak z kazda nowa rzecza, sprawia na poczatku sporo klopotu. Moze nie tyle klopotow, a raczej wiele znakow zapytan. Nie mam pod reka nikogo, kto moglby rozwiac moje watpliwosci, wiec mam nadzieje, ze grupowicze (forumowicze?) :) beda w stanie odpowiedziec mi na niektore z nich.

Tak wiec ponizej kilka zdjec z moim komentarzem. Prosze o wszelkie uwagi - samych zdjec jak i moich komentarzy.

1. Zdjecie zrobilem w zasadzie z jednego powodu - zachwycily mnie kolory drzew podkreslone swiatlem pozno popoludniowego slonca. Osobiscie nie bardzo mi sie te sciete roze na pierwszym planie podobaja, rowniez tlo za drzewami (plot, samochody), psuja nastroj zdjecia. Do tego mama wrazenie, jakby brakowalo glebi temu zdjeciu (to znaczy jakby brakowalo czegos na samym koncu, by ta glebie 'zakonczyc').
Obrazek

2. A tutaj wariacja jednego z serii zdjec, ktore wtedy zrobilem. Potraktowalem je filtrem 'soft'. Osobiscie uwazam, ze zdjecie wyglada calkiem 'pretty' i chyba jakis szczegolnych mankamentow kompozycyjnych nie ma. No moze oprocz koncowki 'glebi', ktora podobnie jak na zdjeciu 1 nie wyglada najlepiej.
Obrazek

3. A tutaj rodzaj zdjec (czy tez moze motywu), ktory mnie szczegolnie zainteresowal. Chodzi o fotografowanie rzeczy, wystepujace w pierwotnej formie jako indywidualne obiekty, jako grupy stanowiacej jedna calosc, tworzac w ten sposob cos calkiem nowego (nowa jakosc :), mniej lub bardziej smiesznego, dziwacznego.
Dwa ponizsze zdjecia to jedno z moim pierwszych ujec w tym temacie. Wydaje mi sie to zabawne (a moze po prostu ja jakis dziwny jestem). W kazdym razie rzecz w tym, ze nie bardzo mam mozliwosc wyboru sceny i otoczenia. Tak jak w tym przypadku mam do wyboru jedynie 2 opcje: albo miec jako tlo stacje paliw albo PRL-owski gmach.

A) Wydaje mi sie, ze na tym pierwszym zdjeciu glowny motyw jest OK. Dzieki 'schodkowosci' owych bannerow, przyciagaja one uwage bardziej, niz samo tlo. Moze mozna by jeszcze popracowac nad detalami samego kadru (nieco nizej - wiecej trawy i bez loga stacji), ale poza tym wyglada na OK
Obrazek

B) Drugie ujecie chyba nie jest OK. Byc moze owe banery sa czytelniejsze, ale ta ordynarnosc srodka jakos odrzuca mnie od tego zdjecia. Wydaje mi sie, ze mogloby wygladac znacznie lepiej, gdybym zjechal z obiektywem w dol i umiescil bannery tak na 2/3 wysokosci zdjecia. Ale to tylko mi sie tak wydaje i nadal pierwsze ujecie lubie znacznie bardziej.
Obrazek

4. Kolejne dwa zdjecia - zdjecia, bez zrobienia ktorych nie mozna wyjechac z mojego miasta rodzinnego. Tak zwany 'świnster' (nazwa pochodzaca od dwoch slow: 'świństwo' oraz fundator owego monumentu Sz. Pan 'Finster'). Tutaj kolejny juz raz nie wydawalo mi sie wlasciwe umieszczenie glownego motywu po barbarzynsku ;), czyli zwyczajnie na srodku. Poza tym takie ustawienie statuy umozliwia zaslonienie budynkow znajdujacych sie w tle po prawej stronie.

A) Z tych 2 zdjec to wydaje mi sie najbardziej udane. W ten sposob świnster bardziej 'wtapia' sie w miasto, do ktorego przeciez nalezy. Do tego tlo w postaci deptaku z lampami ulicznymi (i efekt jakby swinster stal na ich czele) sciaga troche uwage od tych budynkow i nieszczesnego empiku, ktory sie tam musial wpakowac.
Obrazek

B) Drugie ujecie zrobione z dolu wydaje sie byc OK. Motyw to gorujacy i grozny swinster (dlatego tez jest ciemniejsze niz poprzednie), ale jakos tak nie bardzo mi to pasuje do swinstera. Z drugiej strony swinster jest jakby bardziej 'wyrazny', niz na pierwszym zdjeciu. Wydaje sie byc 'odciety' od tla, od miasta. Moze to dzieki temu, ze czesc tla stanowi niebo
Obrazek

5. Ostatnie, do ktorego prosilbym o komentarz. Tutaj akuart cwiczylem koordynacje czasowa - fotografowalem rozbryzgi kaluzy dokonywane przez kola nadjezdzajacych samochodow. Bez strzelania seriami zdjec, jest to zadanie wyjatkowo trudne na zwyklym aparacie.. Anyway, przypadkiem wykonalem i to ujecie ponizej. W sumie nic specjalnego - od kawalek tramwaju odbity w kaluzy. Zastanawiam sie tylko, czy gdyby udalo mi sie ujac na tym zdjeciu kawalek samego tramwaju, a dzieki temu zmniejszyc ilosc chodnika na pierwszym planie, to czy zdjecie byloby bardziej zrownowazona i ciekawsza kompozycja.
Obrazek

No dobra, dosc tej grafomanii. Jestem niezwykle ciekaw opini osob, ktore wiedza na temat fotografii znacznie wiecej niz ja. Bede wdziwczny za wszelkie uwagi.

pzdr
Zalek

piątek, 22 października 2004, 23:15
Moderator

Ja się na fotografii zbytnio nie znam, ale pozwolę sobie zabrać głos. Widziałem już fotki z Canona S1... Były całkiem niezłe. A tych, poza pierwszym posągiem, nie mogę się doszukać żadnych walorów, ani technicznych, ani kompozycyjnych. Słaba ostrość, dziwne kolory, ogólnie takie sobie.

Nie chcę Cię urazić, tylko pragnę, abyś może więcej uwagi zwracał przy fotografowaniu zarówno na kompozycję jak i parametry techniczne zdjęcia. Jakieś książki możnaby też poczytać trochę.

No i powodzenia w foceniu!

piątek, 22 października 2004, 23:34

Jedyne, które przyciągnęło w jakikolwiek sposób mój wzrok to pierwsze. Reszta jest nieciekawa. Co do złożoności zdjęcia- owszem, ale te przykłady są mało naturalne, bo chyba nikt nie fogografuje stacji benzynowej. Wg. mnie lepiej byłoby sfotografować pole, z domem na końcu, do którego wzrok prowadzi płot.

Jakby nie było, doceniam pracę.

sobota, 23 października 2004, 00:25

1. Zdjęcie wali po oczach kolorami (Canon! - wyłącz ten Vivid color, będzie chociaż trochę lepiej!) Byłoby zero realizmu, gdyby nie to, że na ziemię sprowadzają nas: parking, ścięte róże i jakaś linka wisząca w powietrzu.
2. Wygląda to już trochę lepiej. Ale dalej jest zbyt kolorowe i mało sensowne.
3a i 4b Jak dla mnie bez sensu.
4a. Asymetria nic tu nie daje. Zdjęcie jest kompozycyjnie denne.
4b. Ten Twój świnster ani nie jest całkowicie czarny, ani nie jest widoczny. Technika się kłania...
5. W pierwszej chwili pomyślałem, że to kontener na śmieci. Jednak nic nie szkodzi, że to tramwaj - to zdjęcie powinno trafić właśnie na śmieci.
OGÓLNIE: BEZNADZIEJNA KOMPOZYCJA!!! Zero techniki!!! Popracuj! 7 zdjęć którymi chcesz się pochwalić w miesiąc? Mało który doświadczony fotografik zrobi w ciągu miesiąca 7 zdjęć, którymi będzie chciał się pochwalić! A u Ciebie nie widzę nawet prób eksperymentów z głębią ostrości, ze stopniem rozmazania obiektów w ruchu. To podstawy. Dużo pracy przed Tobą, ale się nie załamuj!

sobota, 23 października 2004, 14:05

Ja tam się na fotografi też nie znam ale stwierdzenia " za kolorowo" mnie troche bawią :lol: - nie są to zdjęcia B&W zaby miały być bez kolorów - po co komu zdjęcia jesiennych drzew szare, bure i ponure.
Dla mnie te zdjęcia są całkowicie bez sensu - fotka drzew czy stacji paliw jakoś do mnie nie trafia.
To by było na tyle.

sobota, 23 października 2004, 16:43

To, że zdjęcia mają być mniej kolorowe, nie znaczy, że mają być szare i bure! Takie nasycenie kolorów nie ma nic wspólnego z rzeczywistością, a dla mnie fotografia ma być oddaniem rzeczywistości. Poza tym bardzo dekoncentruje. Jestem przekonany, że rzeczywiste barwy tych drzew były zdecydowanie piękniejsze od tych jarmarczno-kiczowatych żółci i czerwieni na tym zdjęciu. Podbicie kolorów jeszcze bardziej pogarsza sytuację przejść tonalnych, z którymi to cyfrówki niestety mają spore problemy.

sobota, 23 października 2004, 21:02

Zgadzam się z Tomkiem. Zdjęcia byłyby bardzo fajne gdyby nie ich niska jakość. Być może spowodowana nie tyle podbiciem kolorów (choć oczywiście są zbyt jaskrawe i nieprzyjemne), co może raczej kompresją.

niedziela, 24 października 2004, 14:27
hyhy widze kolega z Gorzowa Wlkp i tez ma Canona S1 IS :)

niedziela, 24 października 2004, 16:24

Dzieki wszystkim za opinie. Teraz juz nie mam watpliwosci, ze robienie zdjec to rzecz, ktorej trzeba sie uczyc. Z drugiej strony, jest to jakas forma sztuki i do jej uprawiania trzeba jednak miec to cos, odrobine artyzmu. A tego to sie juz nauczyc nie da. Z plastyki zawsze trojke mialem. No ale tam to farbkami sie bawilismy. Moze z aparatem bedzie inaczej.
Jeszcze raz dzieki za uwagii. Z kolejnymi fotkami spieszyc sie juz nie bede. No i na pewno nie bedzie ich a z tyle :)

pzdr
Zalek

P.S.
Do Goscia, co to z gorzowka - a czy robiles juz gdzies odbitki w tej miescinie?

środa, 27 października 2004, 19:01
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 9 ]