Teraz jest czwartek, 21 czerwca 2018, 08:16

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 14 ] 
 Co to znaczy migawka 1/1250 do 15 sekund? 
Autor Wiadomość
Post Co to znaczy migawka 1/1250 do 15 sekund?
Co to znaczy migawka 1/1250 do 15 sekund albo migawka 1/4000 do 8 sekund :?: :?: :?: :(

wtorek, 21 grudnia 2004, 21:06
ze najkrotsza migawka mozliwa do ustawienia to 1/4000 (jedna czterotysieczna sekundy) zas najdluzsza to 8 sekund.

Zaleznie od typu aparatu nie wszystkie wartosci moga byc dostepne w niektorych trybach.
Przykladowo u mnie w Fuji s5000 (dla zobrazowania):
migawka w ogole jest 2s - 1/2000s
ALE - w trybie P i Auto - od 1/4s do 1/1000s
w A - to samo
w S - 2 sekundy do 1/1000s (nie ma 1/2000, co mnie wnerwia)
w M sa wszystkie - 2s - 1/2000s
w programach tematycznych nie wiem dokladnie, 2s chyba tylko w Night, reszta 1/4s max

z tym Fuji to byl tylko przyklad, niejeden aparat tak ma, ze nie wszystkie wartosci sa zawsze dostepne - zalezy to od trybu pracy

wtorek, 21 grudnia 2004, 21:23

moze nie do konca tematycznie, ale tym iz w roznych nastawach ma rozne czasy, to nie wiedzialem...
szkoda :?

wtorek, 21 grudnia 2004, 23:08

ze najkrotsza migawka mozliwa do ustawienia to 1/4000 (jedna czterotysieczna sekundy) zas najdluzsza to 8 sekund.

Zaleznie od typu aparatu nie wszystkie wartosci moga byc dostepne w niektorych trybach.
Przykladowo u mnie w Fuji s5000 (dla zobrazowania):
migawka w ogole jest 2s - 1/2000s
ALE - w trybie P i Auto - od 1/4s do 1/1000s
w A - to samo
w S - 2 sekundy do 1/1000s (nie ma 1/2000, co mnie wnerwia)
w M sa wszystkie - 2s - 1/2000s
w programach tematycznych nie wiem dokladnie, 2s chyba tylko w Night, reszta 1/4s max

z tym Fuji to byl tylko przyklad, niejeden aparat tak ma, ze nie wszystkie wartosci sa zawsze dostepne - zalezy to od trybu pracy

naprawde maksymalny czas to tylko 2 sekundy???? to jak naswietlasz zdjecia nocne na przyslonie np 8?

Minolta Z2, SD SanDisk 256MB, King: UV,CPL, Velbon DX-888, Samsonite, 12x Camelion-2300mAh

czwartek, 23 grudnia 2004, 04:36
nie robie ich, po prostu. Nie ma obowiazku.

wtorek, 4 stycznia 2005, 20:32

Dolacze sie do teog tematu i zadam pytanie o nie co innej tresci. Prosilbym kogos aby mi wytlumaczyl, jak robic zdjecia przy 1/1000s. Jesli nastawie sobie taki czas - to monitorek LCD od aparatu jest prawie calkowicie ciemny. Przeslona przewaznie na 3.0. Jak mam sfotografowac np. jadace szybko auto w dzien, kiedy przy takim czasie zdjecie wychodzi prawie calkowicie ciemne. Sytuacje ratuje jedynie lampa blyskowa - wtedy wszystko swietnie widac. Oczywiscie lampa nie nadaje sie do fotografowania szybkich obiektow, ktore dodatkowo sa oddalone -to mija sie z celem. Prosze o pomoc. Dziekuje.

Pozdrawiam

Minolta DiMAGE S414
:::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::

sobota, 8 stycznia 2005, 20:08
Moderator

nie robie ich, po prostu. Nie ma obowiazku.

~

No to stara wymówka posiadaczy Fuji... Po prostu tym sprzętem się nie da zrobić bardziej wyszukanych i trudniejszych zdjęć nocnych. Ogólnie tragedia!

:twisted:

sobota, 8 stycznia 2005, 21:00
W oly 5060 taki przypadek może zaistnieć tylko wtedy gdy jest ustawiony na "on" tzw. wyłącznik rzeczywistego obrazu dla trybu M. Działa to tak że, gdy ta opcja jest włączona to na LCD obraz jest wyświetlany z jasnością niemal dokładnie odwzorowującą to co będzie na zdjęciu-np. zmniejszam czas to obraz się przyciemnia aż do całkowitej ciemności -ale to tylko dla trybu M. W pozostałych trybach bez względu na stan tego przełącznika obraz jest widoczny chociaż jego jasność się trochę zmienia. Sprawdż więc czy masz taki przełącznik-może wystarczy go przełączyć. Pozdrawiam Aldus

sobota, 8 stycznia 2005, 21:18
Vendeur wez juz skoncz. Ty robisz nocne. Ja nie. Kupiles sprzet ktory pozwala ci robic nocne. Ja takiego nie potrzebowalem. Zejdz juz z tego Fuji bo sie nudny koles robisz. Nie dosc ze zero pojecia o moderacji to jeszcze monotematyczny. Zajmij sie swoimi nocnymi. Ogolnie jestes tragedia.

poniedziałek, 10 stycznia 2005, 20:46

Moze byscie sie przestali sprzeczac tylko ktos by odpowiedzial na pytania ;)

Aldus - tak, mam cos takiego ale dalej tego nie rozumiem. Pozostaje metoda prob i bledow :) Dzieki za pomoc.

Minolta DiMAGE S414
:::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::

poniedziałek, 10 stycznia 2005, 23:14

Jesli nastawie sobie taki czas - to monitorek LCD od aparatu jest prawie calkowicie ciemny. Przeslona przewaznie na 3.0. Jak mam sfotografowac np. jadace szybko auto w dzien,

jeżeli zdjęcie jest zbyt ciemne przy takim czasie naswietlania i nie ma możliwości użycia lampy błyskowej (która zresztą zazwyczaj wymaga dłuższego czasu synchronizacji) i nie możesz już zmniejszyć przesłony to pozostaje tylko wydłużanie czasu.

60km/h~=16.7cm/0.01s

tyle pokonuje samochód w 1/100s aleważna jest przy robieniu zdjęcia predkośćkątowa w stosunku do ciebie - im dalej jest samochód tym jest ona mniejsza. Więc odsunięcie się od poruszającego się obiektu jest pewnym sposobem pozwalającym na zrobienie zdjęcia przy dłuższym czasie naświetlania

Jest jeszcze jeden sposób ale to zależy od sprzętu jakim dysponujesz - można zmienić czułość matrycy z np iso200 na 400 to pozwala skrócić czas potrzebny do naświetlenia lecz wiąże sie to z pogorszniem jakości zdj.

poniedziałek, 10 stycznia 2005, 23:18
-czy ja Ciebie dobrze rozumiem -pytasz co zrobić żeby obraz na LCD byl jasny przy ustawieniu czasu np. 1/1000 niezależnie od przyslony/jeśli to nie jest noc/ ? To co Ci napisalem jest chyba w każdym aparacie cyfrowym-OBRAZ NA LCD musi być widoczny .I to zależy od ustawienia tego przelącznika, jeśli chcesz to OBRAZ NA LCD będzie zmienial się wraz ze zmianą expozycji aż do pelnej ciemności ,ale wtedy to raczej nie ma sensu bo i zdjęcie będzie ciemne i go nie wykadrujesz. Albo, po przelączeniu, będziesz mial caly czas możliwość podglądu na LCD nawet przy przyslonie 1/4000. Zupelnie co innego jeśli chodzi o zapisane zdjęcie-tu musi być oczywiście odpowiednia expozycja, aby zdjęcie bylo jasne. Ale to są dwie różne rzeczy .
mario 1275- Ty piszesz o tym co zrobić aby expozycja byla odpowiednia. Oczywiście masz rację .Ale OBRAZ NA LCD nie musi odpowiadać zapisanemu obrazowi bo to zależy od ustawienia aparatu /tak jest przynajmniej w 5060/. Pozdrawiam Aldus.

wtorek, 11 stycznia 2005, 00:42

co z tego że widać na lcd jeśli zdjęcie i tak będze ciemne??

wtorek, 11 stycznia 2005, 01:19
co z tego że widać na lcd jeśli zdjęcie i tak będze ciemne??

Mario 1277
Ano nic z tego./przynajmniej dla większości sytuacji zdjęciowych/
Ja tylko piszę że jest taki przełącznik i że warto rozumieć jego działanie. Ale nie ma obowiązku. Pozdrawiam Adus.

wtorek, 11 stycznia 2005, 11:12
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 14 ]