Teraz jest sobota, 23 czerwca 2018, 06:36

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 14 ] 
 Bielszy odcień bieli (poradnik McGayvera cz.2. 
Autor Wiadomość

Post Bielszy odcień bieli (poradnik McGayvera cz.2.
czyli: "[/b]Pokrywka od musztrady w fotografii cyfrowej"
W temacie "Szara kartka za 50" jeden z kolegów przypomniał prosty przyrząd do ustawiania BB (balansu bieli)stosowany w kamerach cyfrowych.
Jest to pokrywka od musztardy(nie podaję firmy bo byłaby to kryptoreklama) która przypadkiem ma wewnętrzną średnicę ok.52 mm i to jet przypadkiem średnica na jaką zredukowałem gwint mojego obiektywu aby (ewentualne filtry nie winietowały) W tejże pokrywce nożykiem do tapet wycięto otwór pozostawiając od wewnatrz ok 1 mm rancik. Z mlecznej i matowej pleksy wycięto krążek ( a dokładniej koło) o śrenicy o 1 mm większej od wycietego w pokrywce od musztardy otworu. Następnie wklejono ( nazwy kleju nie podaję bo byłaby to kryptoreklama) do pokrywki od musztardy (od wewnątrz) wycięty krążek mlecznej i matowej pleksy. I w ten sposób powstał słynny przyrząd do ustawiania balansu bieli na światło oświetlanej sceny. :wink: W późniejszych czasach udoskonalono technologię a raczej dostosowano ją do potrzeb masowej produkcji (oraz nanoszono znaczki firmowego logo). Nie mniej jednak zasada działania i materiały pozostały te same. :lol:

wtorek, 8 marca 2005, 13:48
Moderator

No ja bym proponował to jednak dodać do poradnika część I, bo po co tak rozrzucać ciekawe pomysły...

wtorek, 8 marca 2005, 14:16

Ty adminstrujesz. :lol: Wiem że większe zainteresowanie jest nowymi tematami, a gdy zainteresowanie maleje lub temat się wyczerpuje można przenieść, ale jak chcesz. Ja nie się nie sprzeciwiam. Skąd jednak czytelnicy mają wiedzieć że wstarym temacie pojawia sie nowy (naprzykład ciekawy) wątek?

wtorek, 8 marca 2005, 14:24

duch poprostu chciał żeby wątek był założony przez niego:) ale niech tam:) oby był odzew:)

wtorek, 8 marca 2005, 18:55
Moderator

Skąd jednak czytelnicy mają wiedzieć że wstarym temacie pojawia sie nowy (naprzykład ciekawy) wątek?

Jak to skąd? Temat pojawia się na liście tematów z nowymi wypowiedziami. Poza tym jeśli będzie przyklejony, to i tak kto będzie chciał, to go zauważy.

Dlatego proponuję, dodać ten tekst do poprzedniego wątku.

mario1275 napisał(a):
duch poprostu chciał żeby wątek był założony przez niego:)

Dokładnie o tym samym od razu pomyślałem... :mrgreen:

środa, 9 marca 2005, 03:17

mario1275 napisał(a):

Dokładnie o tym samym od razu pomyślałem... :mrgreen:

Człowiek po prostu ma coś ciekawego do powioedzenia, a nie kłapie bez sensu dziobem tak jak Wy... i jak ja teraz, ale mnie poniosło! :evil:

"kszychu już ktoœ ci wczeœniej napisał, ze nawet jak kupisz sprzet w polsce (np właœnie nikona) i potem koza ci zje instrukcję to nowej po polsku od dystrybutora nie dostaniesz i wtedy te 400zł masz jak znalazł" /jacek2004/

środa, 9 marca 2005, 12:54
Moderator

Człowiek po prostu ma coś ciekawego do powioedzenia, a nie kłapie bez sensu dziobem tak jak Wy...

No widzisz. Gdybyś rozumiał o co chodzi, to byś też tu nie kłapał. Bo akurat mario1275 i ja mamy sporo racji. Innymi słowy są 2 identyczne wątki i zamiast kontynuować jeden ciekawy, to oba umrą śmiercią natyralną i tyle. Ale to już wybór Duch'a ;)

środa, 9 marca 2005, 16:40

mario1275 napisał:

Dokładnie o tym samym od razu pomyślałem... icon_mrgreen.gif

Aleście mie rozszyfrowali ....

Vendeur napisał(a):
Ale to już wybór Duch'a icon_wink.gif

No dobra przyklejaj do tamtego wątku. Zostałem przekonany Chcę tego.
Pzrenoś i przyklejaj bo ja nie umię (i chyba nie mogę :wink: )
A i usuń naszą zbędną pogawędkę na temat "Przenosić czy nie przenosić" To nikogo nie zainteresuje

środa, 9 marca 2005, 18:17
Moderator

Nie no weź po prostu skopiuj sobie swój tekst i wklej go do nowej wypowiedzi w tamtym wątku. Chętnie bym połączył tematu, ale nie mogę się od roku doprosić admina o taką opcję...

środa, 9 marca 2005, 18:46

duch dzięki za pomysł z dekielkiem - spróbuję - a watek chyba umrze i jeden i drugi bo widze że tylko my tu cośpiszemy a i to nie dokońca na temat.

środa, 9 marca 2005, 21:27

tylko my tu cośpiszemy

to nie do końca tak mario.
Ja bardziej jestem zainteresowany dyskusjami o warsztacie, natomiast na tym forum większą popularnością cieszą się rozmowy o SPRZĘCIE. To też się przydaje(zwłaszcza że technologia cyfrowa to dla mnie nowa dziedzina).
Mnie osobiście też zaczynają nużyć rozmowy o wyższości Świąt Bożego Narodzenia nad świętami Wielkanocnymi" Dlatego starałem się inicjować rozmowy o tym jak radzić sobie(i innym) nie wpędzając się w niepotrzebne koszty. Ale na tym forum ponad miłośników fotografi wybijają się "miłośnicy zmieniania aparatów". Wystarczy popatrzeć które tematy cieszą się najwiekszą oglądalnością: "Z1 czy Z2" , "NIKON czy MINOLTA" itd... Przeczytałem kiedyś taką myśl że "jeśli to aparat robi wspaniałe zdjęci to [b]TY STAJESZ SIE JEDYNIE OSOBA KTÓRA NOSI TAKI WSPANIAŁY APARAT[b] :wink:
Trzeba jednak umieć uszanować wolę większości :mrgreen:

środa, 9 marca 2005, 21:50

Ja bardziej jestem zainteresowany dyskusjami o warsztacie

Duch napisał(a):
jak radzić sobie(i innym) nie wpędzając się w niepotrzebne koszty

Duch i chwała ci za to i dla tego pozwoliłem sobie w zaczetym przez siebie wątku zacytowwać twoje zdanie i chciałbym zeby ten temat się rozwinął - też jestem miłosnikiem fotografii a nie aparatów ( to tylko narzędzie) ja ostatnio nie mam za duzo czasu ale jak tylko mi sie coś przypomni a`propos tematu to tu wpisze niech już to bedzie tek główny tego tematu a Vendeur niech usunie nasze zbedne paplanie pozostawiając clou tematu:) ale powiedz co z tym tłuszczem na filtrach to w końcu był kit czy pisałeś poważnie??

środa, 9 marca 2005, 22:39

a oto link do strony ze schematem wężyka spustowego:

http://www.cso.com.pl/~stopa/technika/wezyk/wezyk.html

środa, 9 marca 2005, 22:57

to w końcu był kit czy pisałeś poważnie

pisałem powaznie ale robiłem to na analogowej lustrzance gdzie masz idealny obraz tego co wpada przez obiektyw patrzysz w wizjer i smarujesz paluchem umaczanym najlepiej w wazelinie bo dosyć przezroczysta. Rozciągałem ta wazelinę tylko w tych miejscach w których było mi to potrzebne. Dokładnie chodziło o pomost wcinający się w jezioro. Szuwarki czyli czciny zmiekczałem tak że miękka była tylko część lewej strony zdjęcia właśnie tam gdzie były trzciny.
Niestety rację miał w innym wątku gienioo że na wyświetlaczach i w wizjerach Hybryd NIESTETY widać tyle, że pożalsię, raczej nie da się tej metody zaadaptowac do Hybryd (chyba że masz prawdziwą lustrzankę i obraz rzeczywisty który wpada do twojego oka przez obiektyw i lustro. Tyllko w takiej sytuacji jesteś w stanie kontrolowac dokładnie co robisz tłuszczem na filtrze przed obiektywem i jaki to daje efekt. Nakłada sie opuczkiem małego palca od mniejszych ilości do większych(pamietając że łatwiej jest ten tłusz nałożyc niż go potem usunąć czy zmyć)( A poza tym to najtańszy (chyba) pomysł na Soft lub Foog. Jak jestes posiadaczem Lustra to pyknij do mnie na privie.
Pozdrawiam Duch

środa, 9 marca 2005, 23:11
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 14 ]