Teraz jest niedziela, 24 czerwca 2018, 07:02

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 17 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
 filmy z reportażu weselnego - własność fotografa czy młodych 
Autor Wiadomość
Post filmy z reportażu weselnego - własność fotografa czy młodych
Witam
Jak zapatrujecie się na to kto jest włascicielem filmów z reportazu weselnego. Czy po oddaniu odbitek film jest własnościąmłodych czy nie. zaznaczem,że wcześniej w umowie nie było o tym mowy
Pzd

niedziela, 23 listopada 2003, 20:08
ja dostalem film - to chyba oczywiste, ze nalezy do "mlodych" - przeciez placisz za to

poniedziałek, 24 listopada 2003, 11:55
z całym szacunkiem, ale film należy do fotografa, ty płacisz tylko za zdjęcia i jego pracę

poniedziałek, 24 listopada 2003, 15:01
a to że dostajesz film to jest tylko dobra wola fotografa

poniedziałek, 24 listopada 2003, 15:03
tu sie mylisz - mam przeciez wylacznosc na wlasne wesele 8)

wedlug Ciebie zostaje z kilkoma odbitkami?
a jak za 5 lat bede chcial wywolac sobie jeszcze kilka zdjec, a fotografa juz nie bedzie?

najlepiej od razu uzgodnic to przy zamawianiu reportazu - nie bedzie pozniej klopotu
niby to oczywista sprawa, ale jak widac rozni "kombinatorzy" dziwnie do tego podchodza - takich omijac z daleka

wtorek, 25 listopada 2003, 10:57
co do pierwszej wątpliwości to należy robić zdjęcia u fotografa, który istnieje już kilka lat na rynku, (i nie zwinie się po twoim weselu) i ci przeważnie trzymają negatywy przez 5lat, później możesz się po nie zgłosić

co do wyłączności na wesele to i owszem, ale nie na pracę fotografa

masz rację co do tego że najlepiej umówić się przed wykonaniem zdjęć, czy negatyw będzie dla ciebie (przeważnie kosztuje to ok100zł od rolki)

środa, 3 grudnia 2003, 13:08
Ok z negatywe w zasadzie nie ma problemów, ponieważ i tak żaden fotograf nie chce go trzymać. (bo i po co?) Gorzej jeśli jedno ze zdjęć okaże się arcydziełem... co wtedy?? Będę oglądał swoją facjatę w galerii????????

niedziela, 4 stycznia 2004, 04:56
Post Czy negatywy z wesela są własnością fotografa ?
1. Jeśli się nie umówisz wcześniej, to negatyw jest własnością fotografa, a szczególnie jego praca (nie naświetlony negatyw kosztuje grosze).
2. Ty masz wyłączność na wesele , fotograf na wykonaną pracę.
3. Prawa autorskie są u fotografa, dlatego np. w niektórych cywilizowanych krajach nie ma mowy o tym, byś dostał naświetlony negatyw nieodpłatnie do ręki.
4. Jeśli fotograf będzie chciał publikować zdjęcie, musi mieć zgodę modela - w tym przypadku młodych, lub osób na zdjęciu. Na tym polega ochrona prywatności człowieka. Jeżeli fotograf wcześniej zasięgnie owej zgody przy podpisywaniu umowy, może publikować/wystawiać zdjęcie do woli. Owa zgoda zazwyczaj nie wiąże się z odpłatnością - jest to akt dobrej woli, szczególnie przy reportażu ślubnym.

środa, 14 stycznia 2004, 13:26

Post Dzielo jest wlasnoscia tego, kto je wykonal.
Mysle, ze to kwestia dogadania sie. Ja sobie zastrzegam, ze nie wolno nikomu bez mojej zgody tych zdjec rozpowszechniac, a jesli juz to opatrzone moim nazwiskiem. Natomiast ja moge sobie nimi dowolnie rozporzadzac. Tak jest zreszta okreslone w Ustawie o prawie autorskim. Dzielo jest wlasnoscia tego, kto je wykonal.

sobota, 28 lutego 2004, 10:09

Post Re: Czy negatywy z wesela są własnością fotografa ?
Gość napisał(a):
1. Jeśli się nie umówisz wcześniej, to negatyw jest własnością fotografa, a szczególnie jego praca (nie naświetlony negatyw kosztuje grosze).
2. Ty masz wyłączność na wesele , fotograf na wykonaną pracę.
3. Prawa autorskie są u fotografa, dlatego np. w niektórych cywilizowanych krajach nie ma mowy o tym, byś dostał naświetlony negatyw nieodpłatnie do ręki.
4. Jeśli fotograf będzie chciał publikować zdjęcie, musi mieć zgodę modela - w tym przypadku młodych, lub osób na zdjęciu. Na tym polega ochrona prywatności człowieka. Jeżeli fotograf wcześniej zasięgnie owej zgody przy podpisywaniu umowy, może publikować/wystawiać zdjęcie do woli. Owa zgoda zazwyczaj nie wiąże się z odpłatnością - jest to akt dobrej woli, szczególnie przy reportażu ślubnym.

Zgadzam się w 100%

niedziela, 19 czerwca 2005, 21:20

Ok z negatywe w zasadzie nie ma problemów, ponieważ i tak żaden fotograf nie chce go trzymać. (bo i po co?)

Chociażby po to, by nikt nie zobaczył zdjęć, które mu nie wyszły i których fotograf nie chce pokazywać. Zazwyczaj umowa z fotografem obejmuje konkretną ilość odbitek w konkretnym formacie i nie ma mowy o negatywach.
Z doświadczenia jednak wiem, że warto z fotografem zagadać, a czasami można go ugadać by odsprzedał negatywy po niezbyt wygórowanej cenie.

"kszychu już ktoœ ci wczeœniej napisał, ze nawet jak kupisz sprzet w polsce (np właœnie nikona) i potem koza ci zje instrukcję to nowej po polsku od dystrybutora nie dostaniesz i wtedy te 400zł masz jak znalazł" /jacek2004/

poniedziałek, 20 czerwca 2005, 10:35
tez slyszlam ze negatyw jest wlasnoscia fotografa, a ludzie placa tylko za zdjecia i prace fotografa

wtorek, 20 września 2005, 20:26

ktoś tu stwierdził, że kombinatorów (którzy nie wydają filmów młodym) należy omijać - otóż ja przez kilka lat robiłem zdjęcia ślubne co wiązało się również z poznaniem konkurencji i powiem, że nie słyszałem żeby jakikolwiek fotograf zajmujący sie tym zawodowo wydawał negatywy młodym - nie było nawet takiej możliwości - negatywów pozbywali sie tylko ci którzy traktowali to jako zajęcie dodatkowe tak jak ja - nie opłacało mi się trzymanie negatywów - raz tylko zdecydowałem sie zatrzymać negatywy ale jak młodzi zamówili trzy razy po komplecie odbitek oddałem im je za darmo:) - potwierdzam to co tu było napisane przez innych -negatyw jest własnością fotografa i jeżeli w umowie nie zaznaczono inaczej pozostaje jego własnością - co więcej fotograf sprzedając negatywy młodym w myśl prawa autorskiego może ograniczyć ich wykorzystanie - zeby zabezpieczyć swoje interesy - żeby np ktoś nie wykorzystał ich do swojej reklamy.
Nie jestem pewien ale postaram się to sprawdzić jak jest z publikacją zdjeć - kiedy jest potrzebna zgoda osoby fotografowanej a kiedy nie - bo o ile się nie mylę to jeżeli materiał nie narusza dóbr osobistych osoby fotografowanej to jej zgoda nie jest potrzebna - ja jednak zawsze pytałem o zgodę na publikacje

wtorek, 20 września 2005, 21:51
Niestety bardzo wielu klientów wychodzi z założenia, że zamówi kilka odbitek, weźmie film i sobie prywatnie zrobi odbitki znacznie taniej. Do czasu kiedy takich chytrusów będzie wielu, oddawanie filmów nie wejdzie w życie jako standard. Bo mimo, że są one własnością fotografa, to każdy chętnie pozbyłby się ich, gdyby tylko mógł.

środa, 21 września 2005, 10:28

nie do końca - ja np żałuję że oddałem negatywy ponieważ jak chcę teraz zrobić sobie odbitkę to muszę ścigać młodych a praktyka jest taka że te negatywy które ja mam u siebie były oddawane tylko do dobrych fotolabów a nie np do rossmana i są w dobrym stanie technicznym a po drugie są - zdażyło mi się parę razy że jak poprosiłem młodych o negatyw to okazywało się że im sięgdzieś zapodział - teraz nie ma tego problemu bo nawet pracując na negatywach można dać je do skanowania ale ale kiedy zaczynałem parę lat temu nie było o tym mowy

środa, 21 września 2005, 11:26
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 17 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona