Teraz jest sobota, 23 czerwca 2018, 06:27

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6 ] 
 Ogniskowa 
Autor Wiadomość

Post Ogniskowa
Witam.
Znalazłem gdzieś na tym forum taką wypowiedź: "Im dłuższa ogniskowa i im większa przesłona tym mniejsza głębia ostrości, czyli bardziej rozmyte tło. Np. do portretów optimum to ok. 135mm i f/3.5. Przy np. 135mm i f/2.8 jeżeli wyostrzysz na nos modela, uszy mogą już być nieostre" usera TomekK. Moje pytanie brzmi: Co to jest ta ogniskowa i co to jest przesłona? I jak to ustawiać? W opcjach aparatu mam mozliwość ustawiania przesłony f2.8 do f8.0 ale jak ustawiać tą ogniskową (na obiektywie mam napisane 38-380mm to chyba jest ta ogniskowa. Tylko jak ją ustawiać. Prosze o powazne potraktowanie moich pytań. Jestem bardzo początkujący.

Pozdrawiam.
ArturkA.

niedziela, 24 kwietnia 2005, 21:02

No skoro znalazles juz cos na tym forum, to proszę poszukaj dalej a wszystkiego się dowiesz, jesk co najmniej kilka fachowym wypowiedzi na zadane pytania, prosze poszukaj i jesli po przeczytaniu nadal bedziesz mial pytania to zapraszam wtedy.

niedziela, 24 kwietnia 2005, 21:55

:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: a instrukcję obsługi maś? pewnie nie po nasiemu... A jaki maś aparacik ArturkA? łatwiej by było. Psiewaźnie w więksiości aparacików ogniskową ustawia sie za pomoca takich przycisków "+" przybliża a "-" oddala widziany przez ciebie obraz( to przypadkiem jest ogniskowa) u mnie kręci się takim pierścieniem na obiektywie ( z czego jestem dumny niesłychanie) ale Ty swoim obiektywem nie kręć narazie(przynajmniej do momentu w którym się nie dowiemy jaki maś aparacik) bo mozieś cioś popsiuć....
Jeżeli chodzi o przysłonę to, jest to takie cóś co sprawia że oko aparaciku czyli obiektyw raz wygląda jak mała dziurka od klucza (przysłona 8.0) a kiedy indziej jak dziura w płocie ( przysłona 2,8) Co do GO (głębi ostrości) to chyba już jesteś zoriętowany czyli sie znasz... Natomiast jak się toto ustawia w moim aparaciku, chętnie ci opowiem: u mnie jest takie czarne pokrętełko tuż za spustem migawki jak się tym pokretełkiem pokręci to się przysłona zmienia .... tylko co ci to dało to nie wiem :mrgreen: :mrgreen: może byłoby nam łatwiej gdybyś się ........przyznał z jakim paracikiem masz problemy i zapewnił nas że wyczerpałeś już wszystkie możliwości znalezienia tych informacji w instrukcji obsługi. :wink:
poważnie
:cry: :cry: :cry: a tak dużo książek jest o fotografii :( :( :(

niedziela, 24 kwietnia 2005, 21:56

:) Mam Kodak-a DX 6490 i oczywiście instrukcję obsługi. Dzięki za odpowiedzi. :) Poszukam jeszcze popatrze, poczytam i moze coś znajdę. U mnie tez jest to pokrętło za spustem.
Ksiązek jest wiele ale przeciez poto jest to forum by pytać.

niedziela, 24 kwietnia 2005, 22:07
Moderator

Tylko nie wiadomo na ile ta intrukcja Ci pomoże... Gdybyś miał Minoltę np, to z instrukcji nauczyłbyś się podstaw, ale nie wszyscy producenci tak szczodrze obdarzają swoich klientów.

I pamiętaj: mała przesłona, to jej większa liczba i na odwrót! 8.0 to mała przesłona, natomiast 2.8 to duża ;)

poniedziałek, 25 kwietnia 2005, 08:05

I pamiętaj: mała przesłona, to jej większa liczba i na odwrót! 8.0 to mała przesłona, natomiast 2.8 to duża ;)

Masz rację ale tylko czesciowa, bo mylisz przeslone z otworem. Maly otwor obiektywy to duza przeslona (przyslona) a co za tym idzie duuza liczba na obiektywie, duzy otwor to mala przeslona i mala liczba. Trzeba pamietac ze liczba przeslony to jest tylko dla uproszczenia mianownik ulamka, ktory w liczniku ma 1 i stad te nieporozumienia w nomenklaturze. Ale wystarczy na zdrowy rozum uznac ze przeslona oznacza przyslanianie obiektywu, a co za tym idzie duza jej wartosc oznacza maly otworek.

poniedziałek, 25 kwietnia 2005, 16:17
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6 ]