Teraz jest wtorek, 19 czerwca 2018, 05:00

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 14 ] 
 FUJI s5500 
Autor Wiadomość

Post FUJI s5500
Witam szanowne grono forumowiczów,
na początku tego tygodnia kupiłem S5500 a w niedzielę idę na komunię do siostrzenicy.
Chciałbym zrobić fajne zdjęcia ale nie mam o tym bladego pojęcia (nie wiem co to ISO, jakiś czas otwarcia czegoś tam). Jak ustawić ten aparacik (na co zwrócić uwagę) żeby zdjęcia w kościele wyszły jak najlepiej.
Teraz jestem na etapie czytania jakiś e-booków o fotografowaniu ale chyba bez praktyki to nic nie warte.
Na praktykę nie mam czasu więc dletego ten piszę ten lamerski post, może ktoś da jakieś cenne rady taliemu amatorowi jak ja.

piątek, 6 maja 2005, 22:44
Moderator

O fotkach w kościele możesz zapomnić tym aparatem... Ustaw sobie na auto i cykaj seryjnie, aby móc wybrać potem ujęcia.

piątek, 6 maja 2005, 23:55

iso to jest czułość matrycy - więcej niż 100 to nie ustawiaj bo ziarenko bedziesz miał. wybierz najlepiej tryb P i ustaw ISO na 100. Włącz lampe. i podczas fotografowania pilnuj autofocusa żeby ostrość automat dobrze łapał - najlepiej kieruj kwadracik na krawędzie które kontrastuja ze sobą a potem spust do połowy-ustawiasz kadr trzymając cały czas spust do połowy i ciach. . Drugim sposobem - ja uzywam na imprezach - kiedy nie masz czasu w na spuszczanie się nad autowokusem (lub jest za ciemno) to bierzesz tryb Av i ustawiasz maks przesłone i ostrość na nieskończoność, Iso 100 i walisz foty - głębia jest na tyle wtedy duąa że wszystko w kadrze wychodzi ostre mimo iż jest słabe światło. Potem małe korekty jasność/kontrast w psie i powinno być dobrze.

sobota, 7 maja 2005, 12:36

dzięki za te rady, chyba to podstawy ale nawet tego nie wiedziałem.
Na tych imprezach fociłeś S5500?

sobota, 7 maja 2005, 13:24

Fociłem i foce nadal Canonem A60 ale w fujiku działa to na tej samej zasadzie tzn. im większa przesłona tym większa głębia ostrości i odwrotnie. W kościele gdzie może być (ale nie musi) słabe światło autofocus może nie łapać ostrości. Nie fotografuj na automacie bo tylko wydluzysz czas od przyciśnięcia spustu do zrobienia foty. Na automacie cyfrak będzie za każdym razem ustawiał sobie balans bieli, iso,przesłone, migawke, ekspozycje - a to zajmuje cenne ułamki sekund - a przy komunii szybkostrzelność jest potrzebna. Więc co możesz to ustaw sobie ręcznie - nastaw ISO np.100, ustaw sobie balans bieli przy zastanym świetle, i tak jak pisałem ustaw maks przesłone (lepiej niż wszystko w kadrze będzie ostre niż ma być za mgłą), ostrość nanieskończoność, migawge na 1/50 lub 1/60 i lampa oczywiście. Zobaczysz odrazu jak ci się zwiększy szyblostrzelność - potrenuj w domu i zobacz jakie ustawienia najlepiej się sprawdzą. Jak będziesz robił na automacie to zobaczysz że większość zdjęć będzie do bani... automat się sprawdza na dworze przy dobrym świetle a w pomieszczeniach zazwyczaj wręcz przeszkadza. PS. 15tego tez mam komunię u chrześniaka ;) i bede focił tak jak ci opisałem - już pstrykałem po weselach foty tym systemem i ze zdjęć jestem bardzo zadowolony.

sobota, 7 maja 2005, 16:33

Sora cały czas mniałem na myśli mniejszą przesłone a większą tzn większą wartość liczbową ;D tj. np F8 a wiadomo im większa liczba tym dziura mniejsza . Zagrzałem się :D

sobota, 7 maja 2005, 16:38

jakie to światło zastane? :roll:

sobota, 7 maja 2005, 16:44
Moderator

Więc co możesz to ustaw sobie ręcznie - nastaw ISO np.100, ustaw sobie balans bieli przy zastanym świetle, i tak jak pisałem ustaw maks przesłone (lepiej niż wszystko w kadrze będzie ostre niż ma być za mgłą), ostrość nanieskończoność, migawge na 1/50 lub 1/60 i lampa oczywiście. Zobaczysz odrazu jak ci się zwiększy szyblostrzelność

No z pewnością się zwiększy szybkostrzelność z lampą, jak aparat będzie ją ładował za każdym razem... :lol:

Poza tym skąd wiesz, jakie będzie tam światło? Przy przesłonie 8 zakładasz czas migawki 1/50 lub szybciej??? To chyba strasznym optymistą jesteś... Bo jak ja robiłem w kościele fotkę przy f=8 to postawiłem statyw, a czas miałem 4 sekundy... Choć to było bez lampy, bo tak najlepiej robić zdjęcia...

W ogóle Twoja wypowiedź jest pomieszana bardzo. Po co nastawiać ręcznie balans bieli, skoro robi się fotki z lampą? To się wyklucza! Bo nie możesz focić z lampą z takim ustawieniem - wtedy dajesz predefiniowane na lampę! Poza tym robiąc z tak beznadziejnie słabą lampą jaka jest w Fuji zdjęcia w ogromnym pomieszczeniu, jakim jest kościół, można wszystko popsuć. Aparat będzie obliczał dane dla ekspozycji z lampą, która w rzeczywistości nic nie oświetli i zdjęcie będzie ciemne. Ludzie często tak robią, a później się dziwią. Czasami, mimo, że ciemo, lampę lepiej wyłączyć.

PS. Szczerz życzę powodzenia, bo będzie BARDZO potrzebne.

sobota, 7 maja 2005, 17:32

tutaj robiłem fote Canonem A60 na ust 1/60 F8 ostrość na nieskończoność tryb Manual - błysk lampy na maks. W pokoju było prawie zupełnie ciemno. - Niestety musze zaraz wychodzić i nie mam czasu na rozpisywanie się ale jak tylko bede przy kompie to ci Vendeur odpisze dlaczego tak a nie inaczej ... ;D pozdrówka

sobota, 7 maja 2005, 18:09
Moderator

Jaja sobie robisz ze mnie...? Przeczytaj co napisałem, a później pisz odpowiedzi. Co mnie obchodzi jakiś pokój i ciemność... Zdjęcia będą robione w kościele, który jest 100 x większy od tego pokoju! Jak chcesz oświetlić go lampeczką z aparatu?

Dlatego ostatecznie, wszystko zależy od jasności w kościele. Będzie ciemno, to można się pożegnać z dobrymi fotkami bez statywu. Z lampą można próbować, ale efelty będą raczej mizerne. Nie takim sprzętem niestety.

sobota, 7 maja 2005, 19:35

to przy jakich ustawieniach byś focił w kościele jakbyś męczył się takim badziewiem jak S5500 :?:

sobota, 7 maja 2005, 19:43

takim badziewiem jak S5500

Stary, nie grzesz :evil: . S5500 to zupełnie fajny aparat i robi dobre zdjęcia. Tyle, że to jest aparat amatorski, a focenie w kościele to problem skomplikowany nawet dla profesjonalistów z jasnymi obiektywami. Po prostu idź do kościoła i popróbuj. Coś pewnie się uda i jakaś pamiątka będzie. Przecież nie masz zamiaru tego publikować w National Geographic... (a może? :lol: )

A siostrzenicę dobrze sfotografuj przed kościołem :D

sobota, 7 maja 2005, 21:13

Jaja sobie robisz ze mnie...? Przeczytaj co napisałem, a później pisz odpowiedzi. Co mnie obchodzi jakiś pokój i ciemność... Zdjęcia będą robione w kościele, który jest 100 x większy od tego pokoju! Jak chcesz oświetlić go lampeczką z aparatu?

A kto mówi o oświetlaniu kościoła ? wystarczy pierwszy plan doświetlić ,przecież on nie będzie fotografował kościoła tylko w kościele
Vendeur napisał(a):
Co mnie obchodzi jakiś pokój i ciemność...

tylko ci pokazałem że w nocy przy odpowiednim błysku i małej przesłonie można zrobić dobre zdjęcie - a w ciemności autofocus nie zadziała a mała przesłona zapewnia dużą głębie

Vendeur napisał(a):
No z pewnością się zwiększy szybkostrzelność z lampą, jak aparat będzie ją ładował za każdym razem... icon_lol.gif

mi nie chodziło o zdjęcia seryjne z lampą tylko pojedyncze strzały, im więcej zrobisz ustawień ręcznie tym mnirj będzie ich musiał zrobić aparat i tym samym zwiększa się szybkostrzelność.
Vendeur napisał(a):
Bo jak ja robiłem w kościele fotkę przy f=8 to postawiłem statyw, a czas miałem 4 sekundy

to włącz lampe to zobaczysz jaki będziesz miał czas....
Vendeur napisał(a):