Teraz jest czwartek, 21 czerwca 2018, 02:50

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 8 ] 
 Obiektywy 
Autor Wiadomość

Post Obiektywy
Mam pytanie, ktore mnie jako ciekawego wszystkiego i poczatkujacego w fotografii nurtuje.
Mianowicie chodzi o to czy srednica gwintu na dolaczenie obiektywu w kazdym aparacie jest taka sama czy rozna.

Pytam sie bo mam Minote Z10 i w razie gdybym chcial dokupic jakis obiektyw do niej to nie wiem czym sie kierowac i jaki wybrac aby pasowal np. pod wzgledem rozmiaru.

Zauwazylem ze na koncu wbudowanego obiektywu w moim aparacie znajduje sie gwint wewnatrz i czy wlasnie jest on po to aby wkrecic tam dodatkowy obiektyw?

I jeszcze jedno pytaniko, moze proste ale tak dla upewnienia: Chyba nie musze do Minolty dokupywac obiektywu tylko firmy Minolta?

piątek, 13 maja 2005, 12:37

Po pierwsze: Minolta Z10 jest aparatem kompaktowym a nie lustrzanką, więc obiektyw już ma i nic się nie da na to poradzić. Jest on niewymienny.

Po drugie: gwint na końcu obiektywu służy do dokręcania głównie filtrów (np. polaryzacyjnego, UV, połówkowego) albo konwerterów makro lub tele. Nie wiem, jakie są oferowane do Minolty.

piątek, 13 maja 2005, 12:47

No i to juz troche mi wyjasnia, a wiec Ziemna mowisz ze wbudowanyn tego raczej nie da sie niezauwazyc, ale ja myslalem ze mozna jakis dolozyc, a wynika to a mojej jak narazie malej wiedzy na ten temat,

Czyli konwertery mowisz, ok dzieki i pozdrawia

piątek, 13 maja 2005, 13:36

Niektórzy zapaleńcy (głównie w lustrzankach) montują na ten gwint obrócony obiektyw od lustrzanki, np. jakiś od Zenita, i wykorzystują do makro. Podobno z dobrym wynikiem. Sam nie próbowałem.
Na giełdach bywają pierścienie umozliwiające takie mocowanie, a co bardziej napaleni korzystaja z taśmy klejącej :D

piątek, 13 maja 2005, 13:53

Obrocony czyli masz na mysli ze strona ktora sie wkreca do aparatu na zewnatrz, czyli odwrotnie niz normalnie powinno byc?

Ale zakrecilem :lol:

piątek, 13 maja 2005, 14:05

kurcze mam jakis stary aparat w domu ktoremu da sie wykrecic obiektyw, sproboje go przylozyc do mojego i zobaczyc co z tego wyniknie, tak poeksperymentowac deko.

piątek, 13 maja 2005, 14:07
Moderator

http://forum.swiatobrazu.pl/foto/viewto ... 4258#34258 - tu możesz zobaczyć na moich fotkach (i nie tylko), co daje taki obiektyw...

piątek, 13 maja 2005, 23:37

A moim zdaniem Agony, weź sobie kup jakąś dobrą książke, albo przeszukaj dobrze neta i naucz się podstaw. Naucz się wykorzystywać nabytą wiedze w miare możliwości, a później zadawaj pytania, które choć troche będą miały sens. Jesteś początkującym, jak sam napisałeś, więc najpierw poczytaj różne fora internetowe i wykorzystuj do granic możliwości (nie Twoich, bo sa na razie małe, tylko sprzętowych) to co masz. Później pomyśl i zadaj jakieś pytanie, na które uprzednio po użyciu szukaczki nie znalazłeś odpowiedzi. A na bank dostaniesz rozsądniejsze odpowiedzi, z których się czegoś nauczysz i dowiesz.
Jak na razie to nie zawracaj sobie głowy nowymi srzętami i dodatkami, bo aparat służy do robienia zdjęć, a nie do kolekcjonowania.
Jak na razie to nie zawracaj sobie też głowy takimi "bajerami" jak retro pozycje obiektywów do makro i ich łączeniem frontalnym w takim samym celu. Do takich sztuczek potrzebna jest ogromna wiedza i doświadczenie, zdobyte na polu podstawowych funkcji i przeznaczenia aparatu i słoików.
Powodzenia na długiej drodze do co raz lepszych zdjęć, na drodze długiej, ale jakże fascynującej.
Pozdrawiam. :)

sobota, 14 maja 2005, 10:23
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 8 ]