Teraz jest wtorek, 13 listopada 2018, 00:42

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 13 ] 
 Fotografowanie tekstu 
Autor Wiadomość

Post Fotografowanie tekstu
Witam

poszukuje porad dotyczacych fotografowania tekstu.

mam bardzo duza ilosc tekstu (format A4, tekst napisany chyba 10px czcionka, druk ksiazkowy, tlo biale), ktory musze przeniesc do komputera,

skanowanie odpada ze wzgledu na czas wykonania skanu a takze odgiecia przy grzbiecie skanowanej strony ksiazki,
urodzil sie pomysl fotografowania tych stron, problem odgiec probuje rozwiazac tafla szkla antyrefleksyjnego ktorym przyciskam fotografowana strone (taki odwrocony skaner)

podstawowy problem z ktorym sie borykam to jakosc zdjec, ostrosc tekstu ,zakrzywione linie
nie znam sie na ustawianiu migawki, przyslony a wydaje mi sie ze duzo od tych ustawien zalezy, jak i pewnie typ oswietlenia i jego umieszczenie ( lampa blyskowa odpada ze wzgledu na odbicie na tafli szkla)
mam statyw i aparat ol765

prosze o porady

poniedziałek, 16 maja 2005, 11:45

musisz po pierwsze wyposażyć się w statyw. pstrykanie z fleszem odpada więc musisz skombinować sobie jakieś dodatkowe źródło(a) światła (np. 1lub2 lampki halogenowe - takie biurkowe). Żeby białe było białe to musisz ustawić WB czyli balans bieli - w tym celu zamiast książki podkładasz białą kartkę i oświetlasz ja owymi lampkami i ustawiasz balans bieli. Żeby literki i cyferki były ostre to niezapomnij włączyć trybu macro. ISO ustaw jak najmniejsze, flesza wyłącz, i jak będziesz miał czasy krótsze niż 1/50 to uzywaj samowyzwalacza - unikniesz drgań rąsi. Troche papraniny z tym jest - ja do "wczytywania" tekstu z knig do kompa używam skanera i funkcji "czytania" tekstu - jak się przyciśnie to raczej przeczyta cały tekst (potem możesz sobie formatować czcionke, wycinać, wklejać i edytować tekst). A jak zrobisz zdjęcie strony książki aparatem to i tak będziesz musiał zdjęcie wydrukować i wrzucić potem na skaner żeby przeczytał - innego sposobu nie ma - aparaty jescze tekstu nie czytają ;D

poniedziałek, 16 maja 2005, 13:34

dzieki za rady dotyczace ustawien kontrastu bieli i swiatla (statyw juz mam)

odnosnie "A jak zrobisz zdjęcie strony książki aparatem to i tak będziesz musiał zdjęcie wydrukować i wrzucić potem na skaner żeby przeczytał - innego sposobu nie ma - aparaty jescze tekstu nie czytają ;D" - to nie zbardzo widze potrzebe drukowania i skanowania, do obruki tekstu ze zdjec programy zlaczone o skanerow wykorzystuja technologie OCR wystarczy FineReader lub Cuneiform

poniedziałek, 16 maja 2005, 21:29

Hm, dziwne. Ja uzywam aparatu b. często do fotografowania tekstu.
Statyw i poprostu auto, nawet z lampą.
Potem FineReader i nie ma w tym większej filozofii.
Bez manuala bez niczego nastawianego ręcznie.
O wiele szybciej niż skanerem.
Zastanawia mnie dlaczego fotografowanie z flashem odpada.
Przeciez moc jest ustawiana automatycznie do warunków oświetleniowych.
Białe jest białe a czarne jest czarne (nawet papier kredowy nie robi problemów). Dla zainteresowanych moge podesłac oryginały na maila i wszystko jest w EXIF'ie

poniedziałek, 16 maja 2005, 22:11

Jezeli fotografujesz pojedyncze kartki to ofszem nie istnieje problem odgiecia tzn otwierajac ksiazke gdzies w srodku wewnetrzny obszar kartki przy grzbiecie ksiazki (tam gdzie jest klejona lub zszywana) odgina sie tak jak przy skanowaniu lub ksero gdy nie docisniesz, zredukowalem to do minimumum kladac tafle szkla antyreflrksyjnego i dociskam odginajace sie kartki.

wtorek, 17 maja 2005, 08:00

aparaty jescze tekstu nie czytają ;D

skaner też nie czyta sam robi to program i nie ma znaczenia czy to ze skanu czy ze zdjęcia ważna tylko jest jakość skanu czy fotki - i po co robić odbitkę cyfrowego zdjęcia a potem ją skanować??

wtorek, 17 maja 2005, 19:06

wtorek, 17 maja 2005, 23:08

przy tekście moze zastąpić dla programów rozpoznających czcionkę wystarcza rozdzielczość ok 150dpi przy dobrej jakości tekstu

środa, 18 maja 2005, 18:32

No nie wiem, duzo pracowalem i pracuje programami do OCR i rozdzielczosc ponizej 300 dpi drastycznie na ogol podwyzszala ilosc bledow rozpoznania.

środa, 18 maja 2005, 18:56

Mała porada: Sprawdziło mi się bardzo dobrze wykorzystywanie zamiast statywu - skrzydła okna. Aparat na statywie - imadełku. Wysokość nad stołem ustawionym tuż przy oknie gwarantowana. Stabilność przy zdjęciu zapewnia bezwładność okna. Prostopadłość raz ustawiona się nie zmienia. Do tego samego skrzydła można przymocować w podobny sposób pomocnicze źródło światła. W miejscu, gdzie leży dokument nie włażą nogi od statywu..
Przedtem próbowałem ze statywem - paranoja. Wszysko się trzęsie. Przy każdym przestawieniu nóg statywu, wszystko od nowa

niedziela, 22 maja 2005, 01:51

Ja tylko skanuje - bardzo dużo książek skanowałem bo pisałem dwie prace licencjackie - i książki były różne i takie gdzie grzbiet był mocno zawinięty ale i tak bez problemu było - skanowalem jako czarno-białe (ale nie odcienie szarości) i później do OCRa i bez problemu - zdjęcia to pomyłka - dużo szybciej idzie skanerem - przewracasz strona za stroną i jedziesz :mrgreen:

niedziela, 22 maja 2005, 11:38

Dokladnie, tez to robie i to czesto, pisze bardzo duzo tekstow i staram sobie ulatwiac wlasnie poprzez OCR. Przydaje sie szybki skaner, poprzednio mialem Plusteka na USB 1.1 i bylo tragicznie, Teraz mam HP na USB 2.0 i jest rewelacyjnie, strona w 300 DPI w niecale w ok. 10 sekund, w polavczeniu z czasem przewrocenia kartek daje to dwie, czasem trzy strony na minute i w koncu widac ze ubywa pracy :D

niedziela, 22 maja 2005, 15:44

Polecam do tego OCR FineReader - super sobie radzi.

niedziela, 22 maja 2005, 19:34
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 13 ]