Teraz jest czwartek, 21 czerwca 2018, 06:41

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 140 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 10  Następna strona
 Specyficzne zdjęcia - jak je poprawić ??? 
Autor Wiadomość

Post Specyficzne zdjęcia - jak je poprawić ???
Witam !!!

robie takie oto zdjęcia samolotów przelatujących nad Lublinem na wysokościach przelotowych ( 10 tyś metrów )
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Mam w związku z nimi pytanie .Jak poprawić ich jakość .Są one robione przez lornetkę aparatem Olympus c-5060 .Robię je w trybie automatu ,ale często na 10 zdjęć dobrych jest 1-2 ze względu na słabą ostrość . Jak mniej więcej ustawić parametry aparatu w manualu aby czas migawki byl o wiele szybszy a zdjęcia nie wychodziły za ciemne ???

pozdro D.RZ

Ostatnio edytowano czwartek, 2 czerwca 2005, 13:09 przez DarekRz4, łącznie edytowano 1 raz

środa, 1 czerwca 2005, 17:25
Jak poprawic ? Fotografować lustrzanką z naprawdę długoogniskowym szkłem.Chociaz też odległość i masy powietrza , pary wodnej i pyłu zrobią swoje. Najlepiej podejść bliżej , jakieś 9 tys. metrów do góry.......

środa, 1 czerwca 2005, 21:14

robione przez lornetkę aparatem Olympus c-5060

Jestem bardzo ciekawy jak technicznie robi się zdjęcia przez lornetkę. Z twojego postu wynika, że po prostu przystawiasz obiektyw do okularu i już. Czy tak?

środa, 1 czerwca 2005, 21:37

z tego co wiem to są elementy mocujące obiektyw z okularem lunety czy lornetki, jeśli chodzi o jakość zdjęć to jak na warunki ich wykonania są calkiem niezle. zamglenia częściowo można się pozbyć stosujac filtry UV ale w tej sytuacji musialy by znajdować się na soczewce lornetki, co do czasu to sprawdź jaki czas i przeslona ustawia się automatycznie i od tj wartości skracaj czas powiększając otwór przeslony (f maleje). myślę jednak że tutaj ostrość nie jest popsuta przez zbyt duży czas - ale przez uklad optyczny lornetka-aparat (niezbyt doskonaly) warunki atmosferyczne (astronomowie żeby polepszyć warunki obserwacji lokalizują swoje teleskopy na szczytach górskich, co eliminuje migotanie wywolane ruchem powietrza) tu lepsze zdjecia powinny ci wychodzić zimą przy niskich temperaturach bo latem nawet mając lepszy sprzęt nie uzyskasz lepszych zdjęć. ogólnie obawiam się że tym sprzętem przy takich warunkach fotografowania to wszystko co mogleś osiągnąć, nie jestem nawet pewien czy lepszy sprzęt by coś dal. teraz jedyne co możesz osiągnąć to większa skuteczność (więcej udanych zdjęć).

a na koniec pytanie - w jakim celu robisz te zdjęcia - bo jeśli chcesz mieć ladne zdjecia lecących samolotów to może warto byloby się wybrać na sesję fotograficzną gdzieś w okolice O$$$kęcia??

środa, 1 czerwca 2005, 21:53
Moderator

jeśli chodzi o jakość zdjęć to jak na warunki ich wykonania są calkiem niezle.

Też tak sądzę. Nie jest źle jak na warunki...

środa, 1 czerwca 2005, 22:57

Do ASPENA - twoja odpowiedź jest nie na temat -pytałem ja manipulować parametrami ,aby poprawić jakość zdjęć a nie na jaki sprzęt zmienić ten który posiadam . Wiem że np. cyfrowa lustrzanka + obiektyw 300-400mm dałby super jakość . Tak można odpowiadać każdemu kto zapyta jak danym aparatem robić lepsze zdjęcia -kupić lepszy ???
Do DOLESŁAWA - Technika robienia takich zdjęć jest taka że przykładam obiektyw aparatu do okularu lornetki i "pstrykam" -jednak to co wychodzi na zdjęciu jest diametralnie różne od tego co widzą moje oczy jak patrzę przez lornetkę -to dobry sprzęt .Srednica obiektywu 70 mm a powiększenie 26x .Obraz widziany przez moje oczy jest super ostry i "czysty" natomiast zdjęcia są takie jak widać .
Do MARIO 1275 - pytasz w jakim celu robię te zdjęcia :
1. żeby mieć satysfakcje że wychodzą dobre (nie sztuka zrobić to lustrzanką + 400 mm obiektyw )
2. Bo obserwacja somolotów na wysokościach przelotowych to moja pasja -to nie to samo co Okęcie gdzie maszyny widać jak na dłoni bez lornetki i nie lecą na wysokościach przelotowych a wiele z nich nigdy tutaj nie wyląduje.
3 . służą mi do udokumentowania tego co lata nad naszymi głowami .
4 .Na pewno nie służą do tego aby pokazać piękno fotografii ale dobrze by było aby były dobrej jakości .
pozdro D.RZ
Obrazek

Obrazek

środa, 1 czerwca 2005, 23:43

rozumiempasję i nie przejmuj się s[list]yszalem o dziwniejszych -np administrowanie forum;)

jeżeli tylko przykladasz obiektyw do okularu to już sztywne zamocowanie go razem z lornetką poprawi ilość dobrych zdjęć , jeśli natomiast chodzi o ustawienia aparatu to - możliwie jak najkrótszy czas, jak najmniejszy otwór przeslony, i jak najniższa czulość iso, ale i tak jakość zdjeć zależeć bedzie glównie od warunków atm. o czym już pisalem. z takimi polączeniami obiektyw - coś tam wiąże się zawsze pogorszenie jakości a co do ostrości którą widzisz okiem a którą widzisz aparatem - oko ma wlaściwość "polepszania" obrazu - taki wbudowany przez naturę system antishake, autofocus itp. itd. :) pozostaje ci więc tylko próbować - pociesz się że nie tracisz kasy na negatywy

:) a i jeszcze jedno czy masz możliwość robienie serii zdjęć ze stopniową zmianą parametrów?? jeśli tak to spróbuj - narazie nic więcej mi nie przychodzi do glowy:)

piątek, 3 czerwca 2005, 18:28

rozumiem pasję i nie przejmuj się s[list]yszalem o dziwniejszych -np administrowanie forum;)

Bywają jeszcze bardziej absurdalne... np. moderowanie... :D

Jak nie wyjdzie z ustawieniami aparatu pozostanie jeszcze obróbka w PS. Możnaby poprawić kontrast i wyostrzyć...
Do nienawidzących PSa - to tylko taka luźna myśl... koncepcja... proszę uprzejmie mnie nie zadziobać... :D

piątek, 3 czerwca 2005, 20:48

Na oko sądząc, to byly już ostro wyostrzane :wink: Ale sam pomysł mnie urzekł i gorączkowo się zastanawiam skąd wziąć jakąś wypasioną lornetkę. Ciekawe, czy to też zadziała z soczewkową lunetą? Chyba powinno :?: Z tym, że ja mam zamiar skierowac szkło troszkę niżej... :oops:

piątek, 3 czerwca 2005, 21:25

Ciekawe, czy to też zadziała z soczewkową lunetą? Chyba powinno

Właśnie też się nad tym zastanawiałem. Poz tym z lunetą jest chyba zdecydowanie wygodniej. Jeszcze jak się ma do sprzętu statywy to już wogóle bajka :lol:
Jest na forum ktoś kto z lunetą takich eksperymentów próbował :?:

piątek, 3 czerwca 2005, 22:40

Dzięki za odpowiedzi .Będę próbował z parametrami .Serię 3-ech zdjęć ze zmianą parametrów mam mozliwość zrobić (dopiero teraz wyczytałem w instrukcji ) .A jeśli chodzi o to czy to samo wyjdzie z lunetą to oczywiście tak .Lornetka to przecież dwie połączone ze soba lunety soczewkowe .

pozdrawiam i dziękuję .

ps. zdjecia były juz obrabiane w irfanie ( kontrast ,jasność i wyostrzanie ) :oops: :oops: :oops:

sobota, 4 czerwca 2005, 07:27

Obrazek

Obrazek
Obrazek

Kolory chyba lepsze, ale straciło to zdjęcie ostrość... Ziarno się zwiększyło. Nie wiem co by tu jeszcze zrobić.

Ostatnio edytowano wtorek, 7 czerwca 2005, 17:53 przez Bodzio, łącznie edytowano 1 raz

wtorek, 7 czerwca 2005, 02:52

na pewno kolory zrobiły się bardziej naturalne bo u mnie jak widać np. niebo ma za kazdym razem inny kolor :lol: . Ale generalnie w moim poście chodziło mi o to jak ustawiać parametry migawki,przysłony itp. aby zdjęcia wychodziły lepiej bo z tymi zrobionymi juz niewiele da sie zrobić
:(

pozdro D.RZ

Ostatnio edytowano wtorek, 7 czerwca 2005, 08:07 przez DarekRz4, łącznie edytowano 1 raz

wtorek, 7 czerwca 2005, 07:30

Ciekawy pomysl z ta lornetka, szczerze powiedziawszy to tez lubie poeksperymentowac ale na to jeszcze niae wpadlem:). Chyba sproboja bo akurat tak sie sklada ze mam w domu taka rosyjska lornetke co niezle zbliza. Wczesniej robilem zdjecia samolotow ale bez niczego i wychidzila kreska biala a przednia malutki samolocik.

DareRz4 pisales ze miedzy innymi robisz te zdjecia dla udokumentowania tego ci lata nad naszymi glowami, ciekaw jestem skad wiesz gdzie dany samolot leci i w ogole bo w opisie nazdjeciach widzialem rozne nazwy.

Pozdrawiam

wtorek, 7 czerwca 2005, 08:06

Mam aktualną mapę korytarzy powietrznych przebiegających nad polską . Po rozpoznaniu linii właśnie przelatującej nad Lublinem wchodzę sobie na stronę danego przewoźnika i sprawdzam dokąd leci dana maszyna a że są najczęściej loty długodystansowe łatwo to namierzyć .Poza tym wspołpracuje z ludźmi którzy też to lubią :lol: .

pozdro D.RZ

wtorek, 7 czerwca 2005, 08:15
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 140 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 10  Następna strona