Teraz jest czwartek, 21 czerwca 2018, 08:15

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 21 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
 Czy filtr np UV moze byc przyczyna nieostrosci na zdjeciach? 
Autor Wiadomość

Post Czy filtr np UV moze byc przyczyna nieostrosci na zdjeciach?
Mam filtr firmy Hama UV, i mam go na obiektywie non stop ale wydaje misie ze zdjecia wychodza delikatnie nieostre mimo dokladnego ustawienie, w zwiazku z czym chcialem sie zapytac jak w temacie.

z gory dzieki za odp. pozdraiwam

poniedziałek, 22 sierpnia 2005, 12:38

jest to możliwe. szczeg przy tańszych (gorszych) filtrach

poniedziałek, 22 sierpnia 2005, 13:39
Ja gdzies widzialem test amatora jakiejs "zwyklej" HAMY i dokladnie bylo widac jak UV-ka pogarsza jakos ;-\

Dlatego na dniach kupuje UV-ke i Polara Marumi.

poniedziałek, 22 sierpnia 2005, 18:23

Ano tania Hama rzeczywiście w widoczny sposób pogarsza jakość zdjęcia.
Ale przesadzać znów w drugą strone chyba też nie ma co.

poniedziałek, 22 sierpnia 2005, 20:06

Jakim body robisz, jakim szkłem, jakie powiększenia ???

poniedziałek, 22 sierpnia 2005, 22:45

kolec7 - bardzo bym chcial robic jakims body ale poki co mnie nie stac na zadne:). Narazie mam Minolte z10, powiekszenia rozne stosuje i makro tez z soczewka +4 dioptrii ale przy makro raczej mi nie przeszkadza ten filtr, raczej przy zdjeciech plenerowych, widokach, czasem luziach ale jak rocie na zoomie np maksymalnym czyli x8 to wychodzi wyraznie, gorzej jest gdy robie fotki bez zoomu lub z malym i z dalszej odleglosci. Jednak przy makro niekiedy z soczewka ciezko zlapac jest mi wyraznie obraz ostrzac oczywiscie aparatem moze to wynika ze zbyt malego wyswietacza na ktorym wydaje sie czasem ze jest wyraznie obiekt widoczny a potem okazuje sie ze jednak tak nie bylo.

Pozdr.

ale sie rozpisalem :) i zapraszam do obejzenia moich wypocin : http://fotografia.interklasa.pl/index.p ... r&rid=5913

wtorek, 23 sierpnia 2005, 10:18

No to generalnie powiem tak, że nie obcuje na codzień z tego typu sprzętem, ale troszke się orientuje. Dlatego moim zdaniem to zmiana filtra nie zmieni Ci niczego. Nie w tej klasie obiektywów. Jak chcesz ostre zdjęcia to rób bez UV. Co myślę o noszeniu na stałe szyby przed słoikiem, która i tak nic nie daje, to możesz się dowiedzieć z postów na temat ochronnych na szkle. To tak jakbyś ciągle pstrykał przez szybe wystawową - podobałoby Ci się ?
Zastanów się czy warto wydac niepotrzebnie kase, czy troche fotograficznie dojrzeć ?
Pozdrawiam. :)

wtorek, 23 sierpnia 2005, 14:06
A filtry ochronne bezbarwne? Samo szkiełko nakrecane na obiektyw. Hoya ma coś takiego w swojej ofercie :D

wtorek, 23 sierpnia 2005, 14:30

Jak jesteś zawodowym reporterem to warto chronić szkło, bo w walce o pozycje do strzału w tłumie różne rzeczy się dzieją. W deszczu też musisz walić. (tą Minoltą i tak się nie da :)) A jak jesteś amatorem i walisz landszafty, to po co ta ochrona ? No chyba, że macie jakieś nieskoordynowane odruchy i non stop ładujecie paluchy w obiektyw. Te ochronki to taki kolejny "lament" jak czyszczenie obiektywów.

wtorek, 23 sierpnia 2005, 14:47

Amatorem jestem ale samych landszafcikow nie wale, podalem link do moich niektorych fotek i zajrzyj sobie. Nie jestem osoba ktora lata z wywieszonym ozorem za jakas sensacja i przeciska sie w tlumie zeby zrobic zdjecie bo tego nie lubie, a co do aparatu to wiadomo ze z10 rownac sie nie moze z lutrem (nie wiem jakie ty masz) ale zlym az takim aparatem nie jest, a w twojej wypowiedzi wyczuwam jakbys sie z tego nasmiewal troche. Z czyszczeniem obiltywu nie mam problemu ale po co, pytam sie, ma trzec po obiektywie jak moge zrobic to po filtrze i bedzie to bezpieczniejsze, tylko chcialbym zeby nie chrzanil mi ostrosci.

Pozdrawiam

środa, 24 sierpnia 2005, 07:34
To tylko fotoreporterzy maja wyłączność na ochronę obiektywu? Kurzu wszędzie pełno, po jakimś czasie się troszkę nazbiera i jeszcze ktoś wpadnie na genialny pomysł żeby podkoszulkiem pranym w twardej wodzie bez proszku XXX przetarł obiektyw, i to jeszcze dokładnie ;)

środa, 24 sierpnia 2005, 09:46

Ponadto UZy, wbrew obiegowej opinii, nie są szczelne (-Panie, obiektyw się panu koleboce! -A nic nie słyszę, bo mi się obiektyw koleboce!) i ten sam kurz, o którym wspomniał artuj, z tą samą ochotą pozostaje na obiektywie, co wdziera się do środka aparatu.
Niemniej temat używania UV do ochrony obiektywu jest stary jak świat i ma swoich zwolenników i przeciwników. Ja osobiście używam UV HOYA i jak czuję, że coś mi nie gra, to go na chwilę odkręcam i po kłopocie.

"kszychu już ktoœ ci wczeœniej napisał, ze nawet jak kupisz sprzet w polsce (np właœnie nikona) i potem koza ci zje instrukcję to nowej po polsku od dystrybutora nie dostaniesz i wtedy te 400zł masz jak znalazł" /jacek2004/

środa, 24 sierpnia 2005, 10:28
Fuji ma tą wadę, że obiektyw się mu chowa więc siłą rzeczy zasysa powietrze cofając się i wysuwając. Ja mam dwa miesiące aparat, nie mam filtra i już jest kurz. Nie czyszczę, bo tak mała warstwa nie ma znaczenia dla jakości fotek więc w paranoje też popadać nie można :D

środa, 24 sierpnia 2005, 11:01

Ja mam dwa miesiące aparat, nie mam filtra i już jest kurz. Nie czyszczę, bo tak mała warstwa nie ma znaczenia dla jakości fotek więc w paranoje też popadać nie można :D

Cała prawda !!!! A ja wyczyścisz raz na kwartał to będzie OK i na bank współczesnych powłok antyrefleksyjnych nie zetrzesz ze szkła. To już nie te czasy.

agony napisał(a):
...a w twojej wypowiedzi wyczuwam jakbys sie z tego nasmiewal troche.

Nawet nie zamierzam. Ja tylko proponuje się zastanowić. :)

Tylko nieraz słysze o różnych eksperymentach zakładania na kompakta filtra Heliopana.
To tak jakby do kaszloka zamontować sobie ksenonowe światła, albo zestaw audio z DVD. Choć pewnie i takie cuda sie poruszają po naszych uliacach.
Co za kraj :lol:

środa, 24 sierpnia 2005, 13:17

zachowujecie sie jakbyscie mieli aparat z krysztalu poskladany,
po pierwsze nawet wycieracja obiektyw koszulka nie porysujesz go a lepiej go chyba czyscic np ircha niz twierdzic ze mala ilosc na obiektywie nie przeszkadza, jasne jak ptak nasra tez nie bedzie? byleby nie czyscic co?
po drugie jasne ze filtr UV bedzie widoczny na duzych zoomach, pogorszenie jakosci jest oczywiste

czwartek, 25 sierpnia 2005, 12:35
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 21 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona