Teraz jest sobota, 23 czerwca 2018, 23:49

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 13 ] 
 Temperatura używania/przechowywania aparatu 
Autor Wiadomość

Post Temperatura używania/przechowywania aparatu
Przeglądam sobie instrukcję obsługi aparatu i spoglądam na tabelę z danymi technicznymi. I widzę wzmiankę o temperaturach. Czytam i widzę, że mój aparat może działać w temperaturach od 5 st. C do 45 st. C, a być przechowywany od -30 st. C do 50 st. C.
Moje pytania z tym związane: co w takim razie ze zdjęciami zimowymi? Czy nie będę mógł ich wykonywać poniżej tych 5 st. C? Czy jednak tą granicę tolerować bardziej na luzie? I najważniejsze: co może mu się stać poniżej tej temperatury? Jakieś uszkodzenia? Czym spowodowane?
I czy są sposoby na wykonywanie zdjęć przy użyciu tego aparatu w niższych temperaturach? Da się go jakoś zabezpieczyć, ocieplić? Może "kożuszek"? I jeszcze pozostaje kwestia zaparowania optyki. Czy to realne zagrożenie? Czy obiektyw może zaparować "na stałe"? Podobno są sposoby zapobiegania temu. Jakie?

Dziękuję za wyczerpujące odpowiedzi. Bardzo mi pomogą.

sobota, 22 października 2005, 19:06

Do tej pory zginęło mi bez wyjaœnienia 3 posty !

sobota, 22 października 2005, 21:33

No napisz to jeszcze raz :twisted:

O co Ci chodzi? :?

sobota, 22 października 2005, 22:37
Moderator

Oczywiście aparat będzie działał przy temperaturach ujemnych, jednak najczęściej nieco wolniej lub gorzej.

sobota, 22 października 2005, 23:21

gorzej, tzn ze szumy, czy jak? a jezeli chodzi o wolnosc, to ze np lampka dluzej bedzie ladowac sie?

niedziela, 23 października 2005, 00:44
W niskich temperaturach wszystkie smary tężeją. Silniczki chodzą wolniej, ciągnie więcej prądu itd...
Trzeba też uważac przy zmianie temperatury. Kiedy wniesiesz zimny aparat do ciepłego pomieszczenia skondensuje się na nim i w nim para wodna, która w skrajnych przypadkach może go nawet uszkodzić.
Niektórzy radzą sobie z tym wnosząc aparat do pomieszczeń w szczelnym worku foliowym i otwierają go dopiero po ogrzaniu. Inni stosują zwykłą torbę foto, bo ona także spowalnia kondensację, zwykle na tyle, że aparat się nagrzewa wystarczająco szybko a wymiana powietrza jest na tyle mała by para się nie skropliła. Jeszcze inni noszą w torbie materiały pochłaniające wilgoć...

niedziela, 23 października 2005, 09:59

gorzej, tzn ze szumy, czy jak? a jezeli chodzi o wolnosc, to ze np lampka dluzej bedzie ladowac sie?

Na pewno wyświetlacz LCD będzie działał wolniej i akumulatory szybciej się wyczerpią.
A co z uszkodzeniami mechanicznymi? Może się coś ukruszyć?

niedziela, 23 października 2005, 11:57

przedewszystkim o jakim aparacie piszesz??
jeśli w instrukcji podane są akie wartości temperatur - to znaczy że jak coś się stanie z aparatem poniżej tych wartości to serwis nie uzna naprawy jako gwarancyjnej
szumić w niskich temperaturach matryca powinna mniej ale baterie działają gorzej - w skrajnych przypadkach nie działają wogóle

niedziela, 23 października 2005, 22:25

przedewszystkim o jakim aparacie piszesz??

HP Photosmart 735
mario1275 napisał(a):
jeśli w instrukcji podane są akie wartości temperatur - to znaczy że jak coś się stanie z aparatem poniżej tych wartości to serwis nie uzna naprawy jako gwarancyjnej

Aparat i tak jest już po gwarancji...
mario1275 napisał(a):
szumić w niskich temperaturach matryca powinna mniej ale baterie działają gorzej - w skrajnych przypadkach nie działają wogóle

Chyba mowa o jakichś totalnych badziewnych bateryjkach po 80 gr/sztuka? Myślę, że to nie dotyczy akumulatorów GP 2300 mAh.

Co ciekawe, ostatnio wyczytałem, że nawet w profesjonalnych lustrzankach Canona zakres temperatur jest pomiędzy 0 st. C, a 40 st. C - można przeczytać w specyfikacji każdego aparatu na Canon.pl. Czyli to znaczy, że poniżej też nic im się nie stanie, to tylko taki przedział, poniżej którego aparat działa gorzej, ale nie nie-działa wcale?

sobota, 5 listopada 2005, 20:47
Jak do aparatu dostanie się wilgoć to temperatury poniżej 0 st. C mogą się źle skończyć. Tak więc uważać trzeba. Baterie przy niskich temperaturach działają gorzej bo jakby nie było procesy chemiczne zostają spowolnione. Chociaż nie wiem czy przypadkiem ochłodzenie prawie rozładowanej baterii nie spowoduje chwilowego wzrostu napięcia i jeszcze się coś z niej wyciśnie :D Takie słuchy chodzą ;)

sobota, 5 listopada 2005, 22:34
Nalezy tez powiedziec, ze jak aparat ma nieco chlodu (podkreslam ze chlodu a nie zamrazalnika) to jest mniej szumow. Naturalnie nie zalecam wkladanie do lodowki w lecie etc. ale faktem jest, ze im sie bardziej nagrzewa tym wiecej szumow generuje i na odwrot :wink:

wtorek, 8 listopada 2005, 00:34

Sprawa zasilania - polecam stary sprawdzony sposób. Baterie mają napięcie 1.5V , akumulatorki 1,2V. Obojętnie czy to aku czy baterie noszę je osobno (najczęściej w kieszeni wewnętrznej, zawinięte kawałkiem flaneli i owinięte folią) , gdy jestem na miejscu wkładam baterie do aparatu, focę i dawaj wyciągać, schować i niech się grzeją. Ja używam 4 szt R6 - (4x1,5V=6V ale 4x1,2V to tylko 4,8V) akumulatorki niestety szybciej tracą moc przy niskich temperaturach i ogrzewanie ich w kieszeni niewiele pomaga. W terenie mam zawsze trzy komplety świeżo ładowane i 200-300 zdjęć zrobię. Ważne żeby nie rozładować do końca. Jak wskażnik pokaże ubytek to zmieniam na inne a te w kieszeń. Inny sposób to 4 baterie R20 i kabelek. Z kawałka drewna zrobiłem atrapy R6 a kabelki wyprowadziłem na zewnątrz aparatu. Ten zewnętrzny "zasilacz" oczywiście w kieszeni. Ładnie to nie wygląda ale działa.
pozdr.Andi

niedziela, 29 stycznia 2006, 01:01

Nie wiem jak wy, ale ja zimą bije rekordy zapełniania karty pamięci :P ...
...nie zauważyłem żeby działał jakoś gorzej :D no i pamiętajcie by mieć torbę przy sobie :P

Pozdro :wink:

niedziela, 29 stycznia 2006, 17:05
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 13 ]