Teraz jest czwartek, 21 czerwca 2018, 16:04

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 3 ] 
 Zdjęcia z lampą w dzień w kompaktach 
Autor Wiadomość

Post Zdjęcia z lampą w dzień w kompaktach
Może ktoś mi wyjaśni taką sprawę: robię zdjęcie aparatem cyfrowym (kompakt) w dzień i jest wszystko OK. A jak chcę doświetlić zdjęcie lampą błyskową, to takie zdjęcie wychodzi niedoświetlone i brązowe. Czym to jest spowodowane? Spotkałem się już z tym w wielu kompaktach - zdjęcie bez lampy naturalnie, ale potrzeba do niego statywu, a zdjęcie z lampą wychodzi znowu niedoświetlone (paradoks!). Tło jest ciemne, a fotografowany przedmiot brzydko doświetlony. Nie jest to na pewno wina lampy (np. to, że jest za słaba - z 20 cm-1 m?). Balans bieli też nie ma tu nic do rzeczy.
Powiem tylko, że w jednym, bardzo starym, moim pierwszym aparacie cyfrowym (kompakt), który mam do dziś, ten problem nie występuje. Mogę nim zrobić zdjęcie w środku dnia z lampą i wyjdzie neutralnie białe. Jest to OLYMPUS C-830L (1,3 megapiksela).

Czy ktoś mi wyjaśni, dlaczego tak się dzieje i czy da się tego uniknąć? Czy to mankament wszystkich nowych kompaktów?

sobota, 22 października 2005, 20:27
Jest metoda. Slow synchro czyli dłuższe naświetlanie i wystrzał z lampy. Jeżeli doświetlam obiekt znajdujący się blisko to skręcam moc. Dzięki temu błysk doświetla obiekt który znajduje się blisko a dalszy plan zostaje doświetlony poprzez dłuższy czas. W pomieszczeniach stosuję priorytem przysłony oraz korekcję ekspozycji na ok -1/3 EV z pełnym palnikiem. Mówię to na przykładzie fuji S5500.

sobota, 22 października 2005, 20:39

No niestety, to nie tyczy się mojego aparatu. Nie mam możliwości ustawiania błysku ani priorytetów przysłony i migawki...
Ale musi istnieć jakiś inny sposób! Jeśli go nie ma, to będzie to największy mankament cyfrowych kompaktów!.
Czy wiadomo, czym jest spowodowane to zabarwienie na kolor brązowy?

[edit]

artuj, chyba się nie zrozumieliśmy. Nie chodzi mi o problem zdjęć nocnych, czyli doświetlona postać, ciemne tło. Chodzi o zabarwienie na kolor brązowy całego zdjęcia przy korzystaniu z lampy w dzień. Jeśli ktoś nie wie, o co chodzi, to zamieszczę przykładowe zdjęcie.

[edit]

Oto zdjęcie z lampą:
Obrazek

I bez niej:
Obrazek

Ostrość jest ustawiona na syntezator. Zdjęcia wykonałem "na szybko". Tutaj mniej więcej widać o co mi chodzi z tym zabarwieniem. Niekiedy jest znacznie gorzej - ale takie zdjęcia od razu kasuję.

sobota, 22 października 2005, 20:48
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 3 ]