Teraz jest wtorek, 19 czerwca 2018, 16:16

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ] 
 Skaner Plustek OpticFilm 7200 - parę pytań 
Autor Wiadomość

Post Skaner Plustek OpticFilm 7200 - parę pytań
Ponieważ mam w domu ok. 1000 slajdów i prawie drugie tyle negatywów (cz.b. i kolorowych) postanowiłem zainwestować w skaner jak w tytule, zwłaszcza że ostanio kosztował on niecałe 770 PLN, zaś w cennikach labów w necie znalazłem ceny skanowania typu 4,50 za szt. (rozdz. 2000 dpi). Zeskanowałem już ponad 100 slajdów i mam parę pytań
1. Czy ktoś też ma ten skaner ? Jakie wrażenia ? Czy występują problemy ?
2. Czy współpracujący ze skanerem program Silverfast rzeczywiście skutecznie usuwa rysy i kurz ze skanowanych materiałów ? Oczywiscie czytałem manual, ale jakieś wskazóeki od kogoś doświadczonego są mile widziane.

Od siebie dodam, że jakość skanów jest OK. Przede wszystkim zachowana jest ostrość zdjęć - co jest niemożliwe do uzyskania innymi metodami, np. skanerem płaskim z przystawką czy przez robienie zdjęć cyfrówką obrazu z ekranu (rzutnik). Oczywiście ogólna jakośc jest gorsza niż zdjęć robionych aparatem cyfrowym, ale w końcu to stare slajdy prod. ORWO. Skanuję w 1800 dpi co odpowiada ok. 4 megapikselom i zupełnie wystarcza do oglądania na monitorze i drukowaniu odbitek 10x15 cm. Skanowanie w wyższych rozdzieczosciach pochłania znacznei więcej czasu, zas otrzymane pliki tif są bardzo wielkie..

poniedziałek, 14 listopada 2005, 12:42

Ten skaner jest bardzo przeciętny, parametry jakie podaje producent nie majom większego znaczenia, natomiast ma znaczenie fakt że skaner jest bez systemu autofokusa, co jest poważną wadą tego urządzenia. Lepszym rozwiązaniem jest skaner Minolty, który w porównaniu robi zdecydowanie lepsze skany, niestety jest droższy.

pozdrawiam FStyl

wtorek, 15 listopada 2005, 16:35

Ten skaner jest bardzo przeciętny, parametry jakie podaje producent nie majom większego znaczenia, natomiast ma znaczenie fakt że skaner jest bez systemu autofokusa, co jest poważną wadą tego urządzenia. Lepszym rozwiązaniem jest skaner Minolty, który w porównaniu robi zdecydowanie lepsze skany, niestety jest droższy.

pozdrawiam FStyl

Akurat do ostrości skanów nie mam żadnych zastrzeżeń, więc nie bardzo rozumiem o co chodzi z tym autofokusem. Tym bardziej ze mam też skaner płaski Plustek, który skanuje ostro nie tylko dokumenty ale niewielkie przedmioty.
Wracając do 7200: czytałem przed zakupem w necie na jego temat i były same pochwały. Nie jestem zawodowym fotografem ani artystą więc może nie zwracam uwagi na pewne szczegóły, ale moim zdaniem skany slajdów wyglądają identycznie jak oryginały (ostrośc i kolorystyka). Co do ceny to i tak uważam że jest wysoka jak dla indywidualnego użytkownika , ale ponieważ tańsze były tylko skanery z nazwy amatorskie o rozdzielczości chyba 1600 dpi za ok 350 PLN więc wybrałem 7200. W każdym razie dzięki za opinię :D

środa, 16 listopada 2005, 08:42

Jeżeli jesteś zadowolony z tego skanerka to znaczy że zrobiłeś dobry zakup.
Autofokus podczas preskanu ustala optymalne położenie kliszy od modułu skanującego co przekłada się na bardziej dokładne, bardziej ostre i szczegółowe skany.
7200 dpi w tym skanerku to tylko teoria, wystarczy zrobić skan na maksymalnych parametrach żeby się o tym przekonać, skany w mniejszej rozdzielczości będą znacznie lepiej wyglądać, po prostu jest to chwyt reklamowy.
Kolejnym mankamentem jest ustalenie pierwszej klatki podczas skanowania negatywu, które jest bardzo kłopotliwe.
Opinie moje są przeznaczone do osób, dla których jakość skanów ma znaczenie, po prostu cena tego skanero jest odzwierciedleniem jego jakości.

pozdrawiam
FStyl

środa, 16 listopada 2005, 10:27

Jeżeli jesteś zadowolony z tego skanerka to znaczy że zrobiłeś dobry zakup.
Autofokus podczas preskanu ustala optymalne położenie kliszy od modułu skanującego co przekłada się na bardziej dokładne, bardziej ostre i szczegółowe skany.
7200 dpi w tym skanerku to tylko teoria, wystarczy zrobić skan na maksymalnych parametrach żeby się o tym przekonać, skany w mniejszej rozdzielczości będą znacznie lepiej wyglądać, po prostu jest to chwyt reklamowy.
Kolejnym mankamentem jest ustalenie pierwszej klatki podczas skanowania negatywu, które jest bardzo kłopotliwe.
Opinie moje są przeznaczone do osób, dla których jakość skanów ma znaczenie, po prostu cena tego skanero jest odzwierciedleniem jego jakości.

pozdrawiam
FStyl

Hmmm, akurat te 7200 dpi odpowiada 64 megapikselom, więc raczej nie jest mi potrzebna taka rozdzielczość. Martwi mnie tylko to, że prawie na każde 36 zeskanowanych klatek 1-2 są za ciemne ("niedoświetlone") i trzeba je powtarzać. Poza tym odcień barwny też samoistnie się zmienia: z serii klatek o tej samej kolorystyce czasem niektóre skany są bardziej czerwone od innych. Ale to może być wina oprogramowania.
A co miałes na mysli z tym ustaleniem pierwszej klatki negatywu, bo nie bardzo rozumiem ?

czwartek, 17 listopada 2005, 08:38
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ]