Teraz jest niedziela, 21 października 2018, 19:35

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 7 ] 
 Jaką rozdzielczosc wybrac?? 
Autor Wiadomość

Post Jaką rozdzielczosc wybrac??
Witam. Kupiłem własnie sobie pierwszy aparat cyfrowy...Robie zdjęcia amatorskie ale chciałbym żeby były jak najlepszej jakości...Mam 5 możliwosci wyboru rozdzielczoscitv (640/480) TV. mysle ze ta odpada...Pozostaja 4..PC screen(1024), 3M normal(2048), 5M (2592), 5M High (2592). Próbowałem robic zdjecia w różnych rozdzielczosciach i nie bardzo widziałem róznice w jakości...jedynie w rozmiarze na monitorze i wielkosci zajmowanego zdjęcia...Nie wiem której z tych opcji użyc..doradzcie proszę

środa, 28 grudnia 2005, 01:10

Zakładając że są to rozdzielczości rzeczywiste to najlepszą - bądź wogóle format bezstratny/RAW - z rozdzielczości zawsze można zejść w postprocessingu - w górę choćbyś pękł nie pójdziesz.

Do tej pory zginęło mi bez wyjaœnienia 3 posty !

środa, 28 grudnia 2005, 01:13

kupiłem nikona coolpix s1(wiem ze to mało profesjonalny aparat,ale głównie chodziło mi o mały rozmiar) :-) Czyli mam rozumiec zeby wybrac największą mozliwa..tak?? Bo głównie chodzi mi o rozmiar zdjęcia. te w najwiekszej rozdzielczosci są na cały ekran...wolałbym mniejsze troszeczke...a jak zmniejsze w jakims programie to pewnie stracą jakośc...

środa, 28 grudnia 2005, 01:19

Zacznij od tego. 0.3 Mpix, 2.0 mpix, 3 mpix i 5 mpix to rozdzielczosc zdjecia. Najmniejsze rozdzielczosci uzywa sie bardzo zadko, głównie do wysyłania e-maili albo tapetka do telefonu. Jesli nie bedziesz bawil sie w wywoływanie zdjec to w zupełnosci 2-3 mpix wystarcza. Jesli masz zamiar wywoływac zdjecia wieksze niz 10x15 to stosuj jak najwieksza rozdzielczosc. W aparatach czesto jest opcja dotyczaca kompresji zdjecia. Znajdz w instrukcji obslugi ja i ustaw kompresje na najmniejszą (czytaj: najlepsza jakosc zdjecia). Narazie

środa, 28 grudnia 2005, 01:20

nie bardzo widziałem róznice w jakości...jedynie w rozmiarze na monitorze i wielkosci zajmowanego zdjęcia

Różnicy w "jakości" nie będzie, bo o niej decyduje jakość automatyki aparatu a przede wszystkim obiektyw (a ten w "płaszczaku" nie jest nadzwyczajny... bo być nie może :( ). Będzie natomiast różnica w ilości detali, a tych nigdy dosyć.
Dlatego warto mieć większą kartę (albo dwie) i zawsze robić zdjęcia na najwyższej rozdzielczości (5M High) i z minimalną kompresją JPG. Zmniejszyć zdjęcie zawsze można - powiększenie małego i mocno skompresowanego, jeżeli akurat uda Ci się jakieś super ujęcie, będzie niemożliwe.

środa, 28 grudnia 2005, 02:05

no i koledzy zapomnieli o możliwości kadrowania - z duzego zdjecia (w wyższej rozdzielczości) możemy wyciąć fragment i zrobić odbitkę w zadowalającej jakosci (na takiej mniejwięcej zasadzie działa zoom cyfrowy)

środa, 28 grudnia 2005, 09:53

Bardzo Dziękuje wszystkim za porady..Będe robił zdjecia w trybie high 5M. I w stopniu kompresji 1:4. Myśle,ze to najlepsze rozwiązanie...
pozdrawiam

środa, 28 grudnia 2005, 13:19
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 7 ]