Teraz jest czwartek, 21 czerwca 2018, 10:22

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 2 ] 
 Jaka temperatura oświetlenia do domowego mini-studia? 
Autor Wiadomość

Post Jaka temperatura oświetlenia do domowego mini-studia?
Witam.
Co można wykorzystać do oświetlenia amatorskiego mini-studia? Świetlówki kompaktowe, halogeny, żarówki itp....
chodzi mi głównie o temperature barw jaka będzie najlepsza do użycia z cyfrą-
Obrazek
na allegro sprzedają kolesie świetlówki kompaktowe o barwie 6400K. Ponoć światło w słoneczny dzień ma około 5600K. A na stronach philipsa szukałem żarówek do fotografi to są o temp. 3400K
jeszcze jest coś takiego jak barwa światła i oddawanie barw
Wygląd określonego przedmiotu może ulegać zmianom w warunkach oświetlania różnymi typami źródeł światła. Dlatego też ważny jest dobór odpowiedniego stopnia oddawania barw do danego rodzaju pracy. Właściwości oddawania barw przez źródła światła charakteryzuje się tzw. ogólnym wskaźnikiem oddawania barw (Ra). Jest on miarą stopnia zgodności wrażenia barwy przedmiotu oświetlonego danym źródłem światła z wrażeniem barwy tego samego przedmiotu oświetlonego odniesieniowym źródłem światła w określonych warunkach. Maksymalna możliwa wartość tego wskaźnika wynosi 100. Przyjmuje się ją dla światła dziennego i większości źródeł żarowych. Wartości zbliżone do 100 charakteryzują najlepsze właściwości oddawania barw.
Mam już kompletny bigos w głowie z tym oświetleniem. Pomożecie ?.....

czwartek, 19 stycznia 2006, 17:36
Powinieneś dązyć do maksymalnego Ra i zrównoważonej wielkości składowych RGB. Bo możesz mieć źródło z wysokiem Ra ale mocno niezrównoważonymi składowymi. W rezultacie aparat musi podbijać mocniej jeden z kanałów i wszystko co się z tym wiąże. Tak jest np. w przypadku wszelkich źródeł żarowych. Dominują w nich niskie składowe. Aparat musi podbijać kanał niebieski. Itd...
Z drugiej strony chyba nie ma nic lepszego do studio ;-)

piątek, 20 stycznia 2006, 12:17
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 2 ]