Teraz jest poniedziałek, 18 czerwca 2018, 09:14

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 10 ] 
 Szara kartka w studio 
Autor Wiadomość

Post Szara kartka w studio
Stoję przed tematem fotografowania biżuterii. Generalnie wszystko co potrzebne chyba mam. Czytałem ze najlepiej zmierzyć światło dokonując pomiaru na szarą kartkę. Z tego co się orientuję to oryginał kosztuje prawie 100zł. Czy można ją czymś zastąpić?
Oświetelnie będę mieć o temp. 6400K, ale tła różne: białe, czarne, z materiału, papieru itp
Jak najlepiej dokonać pomiaru światła :?: :?: :?:

poniedziałek, 3 kwietnia 2006, 13:08

Jeśli robisz zdięcia aparatem cyfrowym, to zapisuj je w RAW. I jeśli AWB sie czasami pomyli to sobie to łatwo skorygujesz, podobnie jak różnice w pomiarze ekspozycji.

poniedziałek, 3 kwietnia 2006, 14:25

tak fotografuję D70. Właśnie wczoraj ściągnąłem sobie plug-in do PhotoShopa CS i zamierzam zobaczyć "o co chodzi" w tym RAWie. Czy tylko mając plik w RAWie można skorygować WB? czy też są większe możliwości poprawy?

poniedziałek, 3 kwietnia 2006, 15:06

Tak. Robiąc w RAW ustawiasz balans bieli dopiero w momencie jego wywołania w PhotoShopie. Zupełnie bezstratnie.

Jeśli zaś myślisz o foceniu biżuterii na poważnie, to chyba deko inwestycji Cię czeka - na przykład oświetlenie światłowodowe.

poniedziałek, 3 kwietnia 2006, 15:14

Na razie zainwestowałem w namiot bezcieniowy i świetlówki 6400K. Wczoraj zacząłem próby no i przyznam że nie żałuję tego zakupu.
Czy możesz coś więcej napisać o tym oświetleniu światłowodowym? "Z czym to się je" jakieś linki? Jeśli mogę prosić oczywiście :)

poniedziałek, 3 kwietnia 2006, 15:40
Post szara kartka
przy fotografowaniu małych rzeczy jak biżuteria oświetlenie też powinno być odpowiednio mniejsze gabarytowo, wtedy tworzysz jakby mini studio. Jest to odpowiednik lamp studyjnych w skali makro. Możesz sobie pozwolić na podobne ustawienia światła jak np. przy portrecie.Można użyć lampy z końcówkami światłowodowymi (nieco drogi system) lub spróbuj kupić małe reflektorki halogenowe lub LED (bardzo tani sposób).
Wtedy mając ich kilka możesz oświetlić przedmiot w najróżniejszy efektowny sposób. A namiot bezcieniowy to oczywiście dobra sprawa ale światło masz płaskie, nieciekawe. Wybór należy do Ciebie.
Pozdr.
P.S. Oświetlenie światłowodowe kiedyś mieli w ELFO w Łodzi, tam spytaj ale było b. drogo coś ponad 2 lub 3 tys.

sobota, 30 września 2006, 09:11

Bierzesz się za fotografowanie biżuterii nie znając aparatu i jego mozliwości !!!
To jest trudny temat w fotografii, w tym wypadku nie wystarczy aparat z kitowym obiektywem, kilka lamp i teł. Namiot nie bardzo sprawdza się przy biżuterii, daje on na powierzchni wyrobów taki efekt jak szlifowanie jej papierem ściernym.

sobota, 30 września 2006, 11:55

daje on na powierzchni wyrobów taki efekt jak szlifowanie jej papierem ściernym.

pierwsze słyszę :) namiot bez cieniowy jak najbardziej - kombinowanie z oświetleniem jak najmniej - zdjęcie biżuterii musi byc dość "obiektywne" - przedstawiać realistycznie obiekt - przynajn=mniej takie wymogi stawia się fotografii do katalogów biżuterii

sobota, 30 września 2006, 16:20
to zależy czy zdjęcia mają być do katalogu czy reklamowe.

sobota, 30 września 2006, 21:06

Oczywiście że oświetlenie do katalogu jest inne jak do reklamy. Z tym namiotem niestety biżuteria gdzie są duże, srebrne, polerowane powierzchnie wygląda nieciekawie, właśnie jak po szlifowaniu papierem ściernym.
Rocznie robię zdjęcia do kilku, czasami kilkunastu katalogów biżuterii i tak od kilkunastu lat, z tego żyję. to mój chleb.
Niestety fotoamatorzy w większości uważają że do wykonania takich zdjęć wystarcza lustrzanka, kilka lamp halogenowych i namiot, najczęściej tani z allegro.

niedziela, 1 października 2006, 15:38
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 10 ]