Teraz jest poniedziałek, 18 czerwca 2018, 09:21

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 3 ] 
 Przeklęty długi czas naświetlania 
Autor Wiadomość

Post Przeklęty długi czas naświetlania
Witam,

od dłuższego czasu próbuję bawić się fotografią. Mam Canona 350D oraz obiektyw Canon 50mm/1.4.
Staram się robić fotki bez lapmy, nawet przy kiepskim oświetleniu i tu pojawia się problem. Do dzisiaj nie mogę sobie poradzić z długim czasem naświetlania. 95% zdjęc wychodzi poruszonych, rozmytych, nawet przy czasei 1, 2, o 0''3 w dół nawet nie wspomnę. Czy takie czasy nadają się tylko do statywów ?? Czy na prawdę trzeba mieć taką pewną rękę do tego rodzaju fotografowania ? Poradźcie co robię źle. Może jednak bez dodatkowej lapmy sie nie obejdzie ?

Pozdr.
Kostek

poniedziałek, 26 czerwca 2006, 08:46

Jest taka stara zasada w fotografi odnosząca się do ogniskowej aparatu i czasu naświetlania. Czas naświetlania w sekundach nie powiniem być dłuższy niż odwrotność ogniskowej (w ekwiwalencie dla małego obrazka czyli kliszy). Przykład:
Jeśli nasz obiektyw 50mm przykręcony do 350D to w ekwiwalencie masz 80mm czyli musisz czas ekspozycj ustawiać na 1/80sek, mając bardzo dobrą rękę mozesz robić na 1/40 ale przy czasach krótszych bez statywu czy monopoda raczej będziesz miał poruszone zdięcie.

poniedziałek, 26 czerwca 2006, 09:27
Przy obiektywie 50mm ogniskowa wychodzi 50x1,6=80mm, czyli najkrótszy czas zalecany pewnie będzie 1/100. Przy dłuższych czasach raz się uda a raz nie.

poniedziałek, 26 czerwca 2006, 09:29
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 3 ]