Teraz jest wtorek, 16 października 2018, 16:58

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 4 ] 
 pora na male sprzatanie ;) 
Autor Wiadomość

Post pora na male sprzatanie ;)
Wiatm chodzi mi glownie o czysczenie obiektywow i tu moje pytanie czy nadaje sie "szmatka" kawalek materialu do czyszczenia okularow i czy moga byc uzywane tez do obiektywow?? wydaje mi sie ze tak a jezeli macie jakies inne zastosoawnai co do czyszczenia swoich "zabawek" to podzielcie sie :). dziekuje i pozdrawam :)

wtorek, 16 stycznia 2007, 20:24
Moderator

Oczywiście, że można. Można też zakupić specjalne zestawy do czyszczenia obiektywów.

wtorek, 16 stycznia 2007, 21:08
albo w Lidlu za 5 zl szmatke z mikrowlokien. tylko nie ten gladki tylko taki miekki, frotowy.

środa, 17 stycznia 2007, 22:55

1. Przed czyszczeniem szmatką KONICZNIE wydmuchać gruchą, co zapewni zdmuchnięcie pyłków które mogą porysować powłoki.

2. Czyścić szmatką z mikrowłókien (nie zostawia fafołków).

3. Nie czyścić na sucho ! Przed czyszczeniem szmatką wystarczy chuchnąć na obiektyw - nie uzywać żadnych płynów bo tylko zapaskudzi się obiektyw.

4. Jak chuch nie pomaga (co znaczy że nie szanowaało się szkiełka) to można użyć alkocholu izopropylowego (ale ja bym się bał, bo czasami można poczytać o różnych dziwnych przypadkach) Ostrożnie z tylnimi soczewkami i obiektywami starszymi w których powłoki nie były tak wytrzymałe.

Sam tak robię, obiektywy są w stanie idealnym, a na trudniejsze warunki np. pogodowe zakładam fitry UV w celu ochrony przedniej soczewki obiektywu. Niemniej jednak na jeden z posiadanych obiektywów czyli ZD 7-14mm nie można założyć zadnego filtra i w każdych warunkach używam go nie osłoniętego. Przez ponad rok używania nie ma na nim żadnych syfków, ale reguralnie dmucham gruchą i może dwa razy do tej pory na chuch wycierałem mikrofibrą - przednia soczewka czyściutka jak z fabryki.

PS
Jeśli pyłki nie wpływają na jakość fotek, to daj sobie spokój z czyszczeniem, bo narobisz sobie kłopotu. Wg mnie dmuchanie dobrą gruchą powinno wystarczyć.

czwartek, 18 stycznia 2007, 11:11
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 4 ]