Teraz jest poniedziałek, 18 czerwca 2018, 19:13

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6 ] 
 JAK ROBIĆ FOTKI MANUALNĄ LUSTRZANKĄ Z LAMPĄ? 
Autor Wiadomość
Post JAK ROBIĆ FOTKI MANUALNĄ LUSTRZANKĄ Z LAMPĄ?
MAM PROBLEM.KUPIŁEM OSTATNIO LUSTRZANKĘ KTÓRA JEST CAŁKOWICIE MANUALNA.WSZYSTKIE USTAWIENIA NALEŻY DOKONAĆ SAMEMU (ZRESZTĄ NA TAKIEJ MI ZALEŻAŁO).FOTKI PRZY NORMALNYM ŚWIETLE WYCHODZĄ ŚLICZNIE ALE NIE POTRAFIĘ USTAWIĆ APARATU ABY ZROBIŁ DOBRE ZDJĘCIE PRZY UŻYCIU LAMPY BŁYSKOWEJ.POMIAR ŚWIATŁA KTÓRY JEST W APARACIE ODNOSI SIĘ DO ZDJĘĆ ROBIONYCH BEZ LAMPY.
JAK DOJŚĆ DO TEGO?JAK USTAWIĆ PRZYSŁONĘ, CZASY NAŚWIETLANIA, ITD?
DZIĘKUJĘ ZA POMOC

poniedziałek, 2 lutego 2004, 09:58
Jaka lampa????
Czy lampa ma automatykę? Jeżeli lampa nie ma automatyki to musisz ręcznie ustawiać przysłone !!! Jeżeli działa automatyka to poczytaj w instrukcji lampy jakie parametry musisz ustawić w aparacie !!!
jeżeli lampa nie jest sprzężona z aparatem to automatyka aparatu może nie działać !!!

poniedziałek, 2 lutego 2004, 10:26
Post ODP
LAMPA JEST BEZ AUTOMATYKI.WIEM O TYM ŻE MUSZĘ RĘCZNIE USTAWIAĆ WSZYSTKO ALE WŁAŚNIE CHODZI O TO JAK.NIE WIEM JAKDOBRAĆ PRZESŁONĘ I CZAS NAŚWIETLANIA BO PRZECIEŻ WARUNKI OŚWOETLENIOWE MOGĄ ULEGAĆ ZMIANIE.

poniedziałek, 2 lutego 2004, 11:38

No właśnie chodzi o to że WARUNKI OŚWOETLENIOWE NIE MOGĄ ULEGAĆ ZMIANIE, ponieważ strzelasz z lampą. Założeniem jest, że lampa zawsze tak samo silnie błyska. Zależy to od liczby przewodniej lampy (szukaj jej na lampie lub w instrukcji). Siła błysku maleje wraz z kwadratem odległości (wykrzt. techniczne daje o sobie znać :lol: ). Aby zdjęcie było (mniej więcej) dobrze oświetlone, musisz ustawić czas nie krótszy niż długość błysku i skorzystać ze wzoru:

liczba przewodnia lampy=przesłona*odległość lampy od fotografowanego obiektu.

Wydłużenie czasu naświetlania nie wpłynie znacząco na oświetlenie obiektu.

Jeśli nie znasz liczby przewodniej musisz zrobić następujące doświadczenie:
Wykonaj serię zdjęć z lampą błyskową ze STAŁEJ ODLLEGŁOŚCI od obiektu, za każdym razem zmniejszając (lub zwiększając) przesłonę.
Zapisuj wyniki i po wywołaniu filmu zobaczysz które zdjęcie jest prawidłowo naświetlone. Mnożysz wtedy daną liczbę przesłony z jaką zdjęcie dobrze wyszło, przez odległość z jakiej fotografowałeś. I masz już liczbę przewodnią...

Miłej zabawy...

poniedziałek, 2 lutego 2004, 12:36

Zapomniałem - to dot. filmu o czułości ISO 100

poniedziałek, 2 lutego 2004, 12:37
Moderator

Hmm. Powinieneś napisać coś więcej. Jaki to model i jaka lampa. Z opisu problemu wynika jakby to była lampa dołączona na stopce, bo przecież lampa wbudowana w aparat zazwyczaj jest odpowiednio ustawiona przez elektronikę aparatu. No chyba, że masz jeszcze starszy model i jest lampa, ale nie ma elektroniki.

Ja używałem niedawno jeszcze starej MINOLTY srt-101T (chyba taki model). Miała dołączaną lampę. I tu możesz mieć problem> Bo na mojej lampie (to powinno być standardem!) była dokładna tabelka, przy jakiej odległości od obiektu i czułości należy ustawić odpowiednią przysłonę ( migawka przy użyciu zewnętrznej lampy była na poziomie 1/60 zekundy (zaznaczona na czerwono na kółku regulacji). W takim wypadku najpierw ustawiasz ostrość na obiekcie (musisz sobie jakoś go doświetlić np latarką :) ), a następnie sprawdzasz w tabelce, jaka wartość przesłony figuruje pod daną odległością i czułością filmu. Wtedy ustawiasz odpowiednią w aparacie i robisz zdjęcie - wychodzą naprawdę idealne, nawet przy bardzo starych aparatach. Mój miał 20 lat, a robiłem nim nie gorsze zdjęcia, niż nową MINOLTĄ 505si :)

Taka sam tabelka powinna być w przypadku lampy wbudowanej, jeśli nie na obudowie aparatu, to gdzieś w instrukcji (ale raczej na obudowie, aby można było na nią często zerkać).

Jeśli nie masz żadnych danych, o których wspomniałem wcześniej i nie znasz mocy lampy, abyś mógł ją przyrównać do innego modelu i "skopiować" tabelkę, to pozostaje Ci chyba jedyne wyjście. Musisz sam taki wykres zrobić. Po prostu robisz serię zdjęć z różnymi ustawieniami (na jednej szybkości migawki - najlepiej 1/60s) przesłony la jednej odległości i poźniej dla innej etc. Trochę tego będzie. Dokładnie zapisujesz na kartce, które zdjęcie było zrobione w jakich ustawieniach. Po oglądnięciu zdjęć wybierasz te najlepsze i wpisujesz dane do tabelki.

PS. Tylko taki pomysł rozwiązania przyszedł mi do głowy, jeśli chodzi o własnoręczną pracę. Ale może są i inne. Według mnie najlepiej się dowiedzieć jaka jest moc lampy i ją porównać z innymi modelami.

Pozdrawiam.

poniedziałek, 2 lutego 2004, 12:47
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6 ]