Teraz jest sobota, 23 czerwca 2018, 04:54

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 3 ] 
 prośba o uporządkowanie wiedzy 
Autor Wiadomość

Post prośba o uporządkowanie wiedzy
mam nie lada kłopot z poruszaniem się wśród pewnej grupy pojęć związanych z optyką aparatu fotograficznego. gdzie nie wejdę, tam ludzie używają zamiennie pewnych terminów i w rezultacie zaczynam się gubić w gąszczu nazw. gdyby znalazła się osoba, zdolna uporządkować ten galimatias, byłbym bardzo wdzięczny. jakieś łopatologiczne wyjaśnienie w guście amerykańskich książek popularnonaukowych też byłoby mile widziane. ale do rzeczy:

1. płaszczyzna filmu/płaszczyzna obrazu/płaszczyzna ogniskowa/powierzchnia światłoczuła ? czy to są synonimy rzeczywistego elementu w aparacie, który nosi nazwę kliszy/filmu/matrycy?

2. płaszczyzna węzłowa/punkt nodalny/środek optyczny obiektywu ? czy to jest umowny geometryczny środek układu optycznego w obiektywie (mam, powiedzmy, 6 soczewek skupionych w pary - czy punkt nodalny będzie znajdował się dokładnie pośrodku tego układu złożonego z 6 szkiełek?)

3. czy płaszczyzna ostrości/płaszczyzna przedmiotowa to inaczej mówiąc obiekt, na który nastawiamy ostrość?

4. niejednokrotnie spotkałem się z tym, że abstrakcyjne pojecie płaszczyzna ostrości używa się zarówno w odniesieniu do matrycy/filmu (płaszczyzny matrycy) w aparacie, jak i obiektów, na które nastawia się ostrość. o co w tym wszystkim chodzi?

i teraz tak: odległość ostrzenia należy rozumieć jako odległość od matrycy/filmu do obiektu, który chcemy wyostrzyć. dobrze mowie?

czy istnieje coś takiego jak odległość środka układu optycznego od fotografowanego obiektu, a jeśli tak, to po co ona jest? z czym to się je?

i wreszcie: czy odległość środka układu optycznego od matrycy/filmu to ogniskowa?

pytanie jak gdyby na marginesie: czy promienie świetlne wpadające przez soczewkę powinny wszystkie przecinać się w ognisku matrycy/filmu? czy to jest ?najlepszy? punkt przecięcia się promieni? czy właśnie tam on się znajduje, tj. w centralnym punkcie matrycy na osi optycznej obiektywu? z tego co wyczytałem w necie na temat wad obiektywów, jeśli promienie świetlne nie docierają do ogniska matrycy (nie krzyżują się w nim), wówczas skutkuje to aberracją chromatyczną.

wtorek, 30 września 2008, 13:18
Post Re: prośba o uporządkowanie wiedzy
Witam, nie znam odpowiedzi na wszystkie pytania, ale na te które znam postaram się odpowiedzieć. Myślę, że na początek trzeba by przeczytać jakiś dobry tekst o soczewkach. Żeby wszystko było jasne od początku zacznę może od tego, że obiektywy najczęściej skonstruowane są z kilku, a nawet kilkunastu soczewek skupiających i rozpraszających, których wzajemne odległości można zmieniać w taki sposób że płaszczyzna ostrości obrazu zajmuje stałe położenie niezależnie od skali odwzorowania przedmiotu. Aby zminimalizować aberrację i inne wady optyczne producenci stosują przeróżne rodzaje soczewek. Ale już głębsza techniczna sprawa. Powierzchnia światłoczuła to nic innego jak film czyli srebrowa błona fotograficzna albo matryca w aparacie cyfrowym. Pytasz czy odległość ostrzenia należy rozumieć jako odległość od matrycy/filmu do obiektu, który chcemy wyostrzyć - tak jest :). Więc ogniskowa to odległość od środka czyli matrycy lub filmu do punktu głównego układu optycznego czyli tego który wyznacza długość ogniskowej. Płaszczyznę ogniskową powstaje przez odwzorowanie wiązki równoległych promieni. Płaszczyzna węzłowa obiektywu to płaszczyzna prostopadła do osi optycznej obiektywu przecinające się z osią optyczną w punktach węzłowych obiektywu. Punkty węzłowe to to samo co punkt nodalny to odległość pomiędzy główną płaszczyzną obiektywu a filmem/matrycą, gdy obiektyw nastawiony jest na nieskończoność.
- "czy istnieje coś takiego jak odległość środka układu optycznego od fotografowanego obiektu, a jeśli tak, to po co ona jest? z czym to się je?"
nie bardzo rozumiem o co dokładnie chodzi odległość od środka układu optycznego, chodzi o ognisko a obiektem fotografowanym, hym... nigdy się nad tym nie zastanawiałam, ale wydaje mi się ze ta odległość nie ma większego znaczenia, choć ręki nie daje uciąć. Może ktoś myśli inaczej?

środa, 1 października 2008, 11:19

Post Re: prośba o uporządkowanie wiedzy
Cytuj:
1. płaszczyzna filmu/płaszczyzna obrazu/płaszczyzna ogniskowa/powierzchnia światłoczuła ? czy to są synonimy rzeczywistego elementu w aparacie, który nosi nazwę kliszy/filmu/matrycy?
Tak, tyle że mam wątpliwość do określenia "płaszczyzna ogniskowa".

Cytuj:
2. płaszczyzna węzłowa/punkt nodalny/środek optyczny obiektywu ? czy to jest umowny geometryczny środek układu optycznego w obiektywie (mam, powiedzmy, 6 soczewek skupionych w pary - czy punkt nodalny będzie znajdował się dokładnie pośrodku tego układu złożonego z 6 szkiełek?)
Punkt nodalny zazwyczaj się wyznacza eksperymentalnie, dla zooma może być on onny dla różnych ogniskowych.

Cytuj:
3. czy płaszczyzna ostrości/płaszczyzna przedmiotowa to inaczej mówiąc obiekt, na który nastawiamy ostrość?
Generalnie tak, musi ona być równoległa do płaszczyzny matrycy.

Cytuj:
4. niejednokrotnie spotkałem się z tym, że abstrakcyjne pojecie płaszczyzna ostrości używa się zarówno w odniesieniu do matrycy/filmu (płaszczyzny matrycy) w aparacie, jak i obiektów, na które nastawia się ostrość. o co w tym wszystkim chodzi?
Tym razem ja nie wiem o co się chciałeś zapytać.

Cytuj:
i teraz tak: odległość ostrzenia należy rozumieć jako odległość od matrycy/filmu do obiektu, który chcemy wyostrzyć. dobrze mowie?
Tak, choć czasami podają tą odległość od obiektu do przedniej soczewki w obiektywie.

Reszta, moim zdaniem, nie ma wpływu na robienie fotek.
Ogniskowa przekłada się na kąt widzenia obiektywu: mała ogniskowa - szeroki kąt, długa ogniskowa - wąski kąt. Od kątu widzenia zależy perspektywa, dzięki której można kształtować plany na zdięciu.
Co do aberracji to ważniejsza jest wiedza które obiektywy mają małą aberację, niż z czego się ona bierze.

środa, 1 października 2008, 14:42
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 3 ]