Teraz jest poniedziałek, 18 czerwca 2018, 05:49

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ] 
 Obiektyw M42 podłączony do Nikona D80 - przysłona 
Autor Wiadomość

Post Obiektyw M42 podłączony do Nikona D80 - przysłona
Witam,

Kupiłem niedawno adapter M42->Nikon. Chciałbym się pobawić Nikonem i obiektywem z Zenitha (44mm). Jednak kiedy wkręcam obiektyw przez adapter do Nikona D80 to przysłona zachowuje się inaczej niż w Zenicie.

Po pierwsze, kiedy obiektyw jest wkręcony do Nikona, patrząc od strony fotografowanej sceny w obiektyw i zmieniając wartość przysłony widać jak listki przysłony się przesuwają. W przypadku Zenita nie widać tego bo przysłona "działa" dopiero w momencie wciśnięcia spustu.

Po drugie - z Nikonem przysłona osiąga jedynie wartości 2 i 2.8, większe wartości przysłony nie są osiągane...

Uprzejmie proszę o pomoc w zrozumieniu tego zjawiska... :-)

Dzięki.

sobota, 18 października 2008, 17:43
Post Re: Obiektyw M42 podłączony do Nikona D80 - przysłona
Twój przypadek wydaję się być podobny do tego w linku poniżej:
http://mkropa.republika.pl/m42_2.htm

Głównie chodzi o to, że bolec znajdujący się na pierścieniu mocującym obiektyw nie jest całkowicie dociśnięty w momencie zakręcenia go do przejściówki. W wyniku czego przysłona jest domykana tylko częściowo (w tym przypadku do wartości F2.0) Rozwiązaniem może być zablokowanie na stałe bolca tak jak opisano to w linku powyżej lub skorzystanie z innego obiektywu, który ma możliwość przełączenia przysłony w tryb M.

piątek, 31 października 2008, 11:48

enesha napisał(a):
lub skorzystanie z innego obiektywu, który ma możliwość przełączenia przysłony w tryb M.
Obiekty określony przez autora wątka jako "obiektyw z Zenita 44m" to najprawdopodobniej Helios, który powinien mieć przełącznik A/M zmieniający "zależność" listków przysłony od bolca.
W zasadzie należy od razu ustawić pozycję M, gdyż żaden (poza Pentxem) cyfrowy korpusik nie popchnie bolca w momencie naciśnięcia spustu migawki.

W zasadzie na "pocieszenie" autora, wypada wspomnieć, że korpusy cyfrowe Nikona najmniej nadają się do współpracy z manualnymi szkiełkami M42. Radziłbym się nie babrać z Heliosem tylko kupić używanego Nikkora 50mm/1.8 (chyba około 300zł).

piątek, 31 października 2008, 13:21

Dziękuję Wam bardzo za odpowiedź.

Trochę mnie zmartwiłeś Jacek2004, że body D80 nie najlepiej współpracuje ze szkiełkami M42. Moim planem było skompletować sobie kilka niedrogich obiektywów, którymi mógłbym się bawić zarówno z Zenitem jak i Nikonem.

Mój obiektyw Zenita to rzeczywiście Helios 44mm 2/58, ale szczerze mówiąc to nie widzę na nim żadnego przełącznika na tryb manualny. Być może mam jakiś starszy model tego obiektywu.

Popróbuję jeszcze na stałe wcisnąć bolec, może zadziała.

Jeszcze raz dzięki!

sobota, 1 listopada 2008, 14:22

Wreszcie zrozumiałem...

Nadal będę mógł używać obiektywów M42 i do Nikona i do Zenita, jedyne co się zmieni to że ustawiając przysłonę będę miał od razu podgląd w obiektywie - czego do tej pory w Zenicie nie miałem.

Właśnie zastosowałem ten patent z izolacją od kabelka i permanentnym domknięciem przysłony i działa! Zarówno w Zenicie jak i Nikonie.

Pozdrawiam!

sobota, 1 listopada 2008, 15:35
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ]