Teraz jest czwartek, 21 czerwca 2018, 02:46

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 4 ] 
 Jak nie "przepalać" srebra w makro ? 
Autor Wiadomość

Post Jak nie "przepalać" srebra w makro ?
Witam
Bawię się amatorsko w fotografowanie sreberek, które potem sprzedaję na Alledrogo.pl.
Wykorzystuję amatorski namiocik bezcieniowy + 3 halogenki po 150 W ustawione z boków i z góry. No i z cieniami jakoś to wygląda ale nie wiem jak poradzić sobie z "przepaleniami" na powierzchni srebra. Chodzi o te odbicia światła, które są całkowicie białe i nie da się już z nimi nic zrobić. Tak to wygląda:

Obrazek

Do całości mojej "fotografii" podchodzę naprawdę bardzo amatorsko ale i poważnie. Nie zamierzam inwestować w sprzęt oświetleniowy czy jakieś wypasione lustrzanki. Mam Kodaka EASYSHARE Z 812IS i robię zdjęcia na preselekcji przesłony z balansem bieli na "żarówkę".
Interesuje mnie czy są jakieś metody aby uniknąć takich refleksów ? Czy inaczej ustawić światło czy może zmniejszyć jego natężenie ? A może coś w ustawieniach aparatu zmienić lub w PSie jakieś sztuczki ?

wtorek, 28 października 2008, 12:17

Post Re: Jak nie "przepalać" srebra w makro ?
Ja dodałbym jeszcze jeden problem do dyskusji: Jak unikać odbić fotografa i jego sprzętu na fotkach srebra? :wink:

Co do przepaleń, to należy zmniejszyć dynamikę sceny poprzez:
1. Dobranie ekspozycji tak aby nie prześwietlić, a cienie "wyciągnąć" w obróbce w PS'e.
2. Zastosować technikę HDR - "klejenie" kilku ujęć z różną ekspozycją.
3. Zmiana tła na białe (lub na czarne i ustawiać ekspozycję aby nie było przepału, bo nie ważne będzie jak głęboko czarne będzie tło).
4. Wydaje mi się, ze najprościej będzie ustawić korekcję ekspozycji na -1 lub -2EV (kolorem tła bym się nie martwił, czy wyjdzie błękitne czy atramentowe, kogo to będzie interesować).

wtorek, 28 października 2008, 15:26

W sumie dobry pomysł z tym "niedoświetleniem" zdjęcia. Tło faktycznie można potem poprawić lub dokolorować ale będzie trochę zabawy z wydzielaniem tła. Na automacie to nie przejdzie bo tło odbija się w srebrze i potem uparcie wchodzi do selekcji.

wtorek, 28 października 2008, 17:25

Mn1s1ek napisał(a):
W sumie dobry pomysł z tym "niedoświetleniem" zdjęcia. Tło faktycznie można potem poprawić lub dokolorować ale będzie trochę zabawy z wydzielaniem tła.
Nic nie trzeba dokolorowywać i wydzielać. Jak niedoświetlisz to po prostu tło wyjdzie ciemniejsze i już, a przecież zależy Ci na obiekcie a nie tle.

Mn1s1ek napisał(a):
Na automacie to nie przejdzie bo tło odbija się w srebrze i potem uparcie wchodzi do selekcji.
Co nie przejdzie? Ujemna korekta ekspozycji w automatycznym trybie pomiaru ekspozycji? Po to jest przecież możliwość wprowadzenia korekty, aby korygować automat.

PS.
Wyrównać dynamikę sceny możesz również zrobić poprzez umieszczenie srebra na białym tle, które jest podświetlane od dołu.

środa, 29 października 2008, 10:22
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 4 ]