Teraz jest sobota, 22 września 2018, 13:16

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 80 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna strona
 Wielkie zmiany w serwisie i na forum nadchodzą... :) 
Autor Wiadomość
Moderator

Post Wielkie zmiany w serwisie i na forum nadchodzą... :)
Witajcie!

Miałem w sumie spać już o tej porze - rano wszakże trzeba do pracy wstawać. No ale tak wypadło, że już od dwóch i pół godziny rozmawiam na privie z dziksem (admin całego seriwsu, jakby ktoś nie wiedział :) ) i on mi nie pozwala jeszcze się kłaść, bo jakieś tam bardzo ważne kwestie trzeba rostrzygnąć. A więc przekazuję Wam, drodzy forumowicze, co nieco z naszej rozmowy i proszę o ustosunkowanie się do nowinek.

Powiem tyle, że będzie się działo... oj będzie. Serwis zmieni niedługo swe oblicze i miejmy nadzieję, iż nam wszystkim przypadnie do gustu. Zmieni się layout, grafika zostanie częściowo odchudzona (ponieważ generuje zbyt duży ruch) i zostanie jeszcze coś dla Was... Tak! Specjalnie dla Was. Ale to tajemnica póki co :D.

W jednym z tematów obiecałem, że spróbuję załatwić nowy dział na nasze zdjęcia, aby to wszystko było bardziej uporządkowane i nie trzeba było szukać odpowiednich tematów w "Sprzęcie" na przykład, co sam musiałem ostatnio robić. Teraz, jeśli nie będziecie mogli znaleźć "Nocnych zdjęć" w "gorącej liście" topików na górze głownej strony forum, to szybko wejdziecie do działu "Zdjęcia" i tam one będą. Wszystko ma zostać utworzone i przeniesione jutro, choć dziks ma dużo pracy (siedzi 20h na dobę przy komputerze) i może się nie wyrobić.

Pewnie się zastanawiacie co dla Was...? Czas na uchylenie rąbka tajemnicy. Otóż powstanie na forum Galeria o podobnym założeniu, jak na cyberfoto. Będzie ona zarządzana przez serwis i tam też znajdą się nasze zdjęcia - w specjalnie wydzielonym miejscu. Dzięki temu zniknie problem z szukaniem serwerów w intenecie, ograniczeniami na nich i ogólnie problemami z zamieszczaniem zdjęć w tracie dyskusji na forum. Cieszycie się? Galeria ma wyglądać podobnie do tej z konkursu Canona.

I tutaj będzie kilka pytań do Was. Chodzi o ogólne sugestie dotyczące takiej Galerii, jak chcecie aby wyglądała i czym się charakteryzowała. Oczywiście musicie się liczyć, że nie wszystkie głosy zostaną uwzględnione, ale zawsze można spróbować :). Jest kilka pierwszych i podstawowych pytań. Wspólnie z dziksem zastanawialiśmy się nad podziałem takiego albumu; jak to wszystko posegregować? Propozycje kategorii są następujące: Autor, Aparat, Makro, Nocne (z lampą i bez), Przyroda (pejzarze i inne), Ludzie i Architektura (budowle, zdjęcia różne, portrety), Światło sztuczne (zdjęcia w pomieszczeniach itp. z lampą lub bez), Cudaki (zdjęcia przerobione znacznie w programach do obróbki zdjęć; raczej z widocznymi zmianami). To są głównie moje sugestie i proszę o komentarze. Uważam, iż podział jest nienajgorszy i każdy powinien być zadowolony. Zbyt wiele działów może wprowadzić nieporządany zamęt, z drugiej strony ich mniejsza liczba, utrudni odnalezienie interesujących prac. Docelowo w Galerii będzie można przeglądać zdjęcia za pomocą każdego lub wszystkich na raz kryteriów. Wydaje mi się, że po prostu z boku będzie wyświetlana struktura działów i kliknięcie na konkretny będzie wprowadzało zmiany. I tak np. będąc na głównej stronie Galerii wchodzimy do działu "Makro" i tam mamy pokazane wszystkie zdjęcia z tej kategorii lecz dodatkowo możemy zdefiniować, czy chcemy zdjęcia Makro tylko z Minolty i wybrać dalej konkretny model (oczywiście Z1 :D), czy np. chcemy zdjęcia jakiegoś konkretnego użytkownika, powiedzmy int-a. Albo może jeszcze zdjęcia Makro, użytkownika Ginty i konkretnie jakiegoś aparatu, bo wiemy, że dawał on przykłady z wielu modeli. Więc możliwości usatwienia własnych preferencji będzie dużo i każdy powinien być zadowolony.

Druga sprawa, jeśli chodzi o zdjęcia, to system komentarzy. Czy chcecie, aby był taki docelowo w samej Galerii i jaki? Bo ogólnie o naszych fotkach będziemy rozprawiać i dyskutować na forum, podczas ich wklejania, a tu chodzi o coś więcej. Czy wolicie np. system oceny punktowej w skali 1-6, czy może jakiś krótki komentarz o dłgości jednego sms-a (160 znaków)? Zastanówcie się nad tą kwestią także.

Czekamy na sugestie dotyczące Galerii.

Teraz druga sprawa (już nie mam siły pisać... jest wszakże punkt 3:00). Wraz ze zmianą enginu serwisu będą także "rotacje" w kadrze, zwanej inaczej redakcją. Chodzi głównie o przystąpienie do niej nowych członków. Mogą nimi zostać stali bywalcy forum, lecz tylko posiadacze Minolty Z1... ups, tylko Ci, którzy będą tego naprawdę chcieli i podejmą się wcale niełatwego zadania. Początkowo trzeba będzie się zająć pisaniem newsów, wyszukiwanych na zagranicznych serwisach (nie można ich kopiować z polskich wortali, więc znajomość języków obcych raczej pożądana) oraz redagowaniem relacji z różnych imprez nawiązujących do fotografii (głównie z okolic naszego pobytu, aby się zbytnio nie nadwyrężać). Po jakimś czasie, wybrańcy zostaną zaproszeni do testów sprzętu fotograficznego (nie tylko aparaty). Ale o tym nie będę więcej się rozpisywał, gdyż to nastąpi w przyszłości. Oczywiście, każdy kto zamierza się wypowiadać w ten sposób i psać artykuły powinien wykazać bardzo dobrą znajomość języka polskiego i nie robić ani błędów ortograficznych, ani gramatycznych, ortograficznych, składniowych, logicznych i wszelakich innych. Bo tekst łatwo jest napisać, ale zrobić to dobrze i zrozumiale, to już wyższa sztuka :)

No cóż, reasumując moją dzisiejszą pracę, chciałbym Was ponownie zaprosić do dyskusji na tematy, o których wspomniałem i dotarcie do wspólnych wniosków i konkluzji. Mam nadzieję, że się uda to zrobić w ciągu dwóch tygodni, bo właśnie w drugiej połowie maja prawdopodobnie zaczną się pojawiać pierwsze zmiany. Albo od razu wszystko się zmieni, aby tym większy szok na odwiedzających wywrzeć.

Tym przyjemnym akcentem kończę moją dzisiejszą obecność na forum, chyba najbardziej owocną, jeśli chodzi o dorobek wypowiedzi oraz najbardziej przyjemną w innej kwestii, którą sami, wcześniej czy później zauważycie.

Kładę się już spać i zostawiam szefa samego z robotą. Ja już nie mogę... Napisałem ten temat najlepiej jak potrafię o tej porze i mam nadzieję, że się spodoba.

Życzę wszystkim przyjemnej nocy. Dobranoc. Albo może dzień dobry, ponieważ i tak już nikogo tutaj nie ma, i dopiero z nastaniem świtu tłumy rządne wiedzy się pojawią.

Cześć i czołem!

Ostatnio edytowano wtorek, 4 maja 2004, 12:27 przez Vendeur, łącznie edytowano 1 raz

wtorek, 4 maja 2004, 03:21
Moderator

Chyba po raz kolejny będę musiał sam tu się wypowiadać, aby rozkręcić topik. Dziwnym trafem się tak dzieje na tym forum, że istotne dla niego tematy przemijają głuche i niezauważone...

A więc? Do dzieła!

Ostatnio edytowano wtorek, 4 maja 2004, 14:14 przez Vendeur, łącznie edytowano 1 raz

wtorek, 4 maja 2004, 12:26

No wiec Vendeur wespre Cie w Twoim apelu. Powiem Ci ze chetnie bym sie na Waszego(naszego :) )recenzenta zaaplikowal :) ale ze mam teraz duzo nauki,za wzgledu na moj wyjazd do USA to pewnie nie bardzo by to dzialalo z mojej strony :) Ale po wakacjach... :) .

Jesli chodzi o kategorie zdjec to widze ze sie rozmnozyly, bo z naszej rozmowy wynikalo ze 3 to juz za duzo bo...., a tu widze ze ich jak mrowkow sie zrobilo. Moze to i dobrze, dzieki temu powstanie zupelnie nowy dzial (a nie topic jak zakladalismy), ktory nie moze przeciez skladac sie tylko z 3 kategorii.

Jesli chodzi o wyglad i rozne sposoby wyszukiwania zdjec...hmmm duzo tego, ale w koncu dla leniwych pozostaje katalog glowny w ktorym beda wszystkie zdjecia. Takze jestem jak najbardziej za.

Jesli chodzi o "cudaki" to jest to nazwa ktora pojawila sie w mojej glowce, a Wy ja bezczelnie przywlaszczyliscie :) Zartuje sobie, czuje sie zaszczycony ze moglem wniesc cos do tego forum :lol:

Jesli chodzi o system komentowania to mysle, ze moznaby wprowadzic system punktowy, no i oczywiscie drobny komentarz, ktory niekonicznie musi byc ograniczony iloscia znakow. Po co??

Narazie to tyle jak cos mi wpadnie do glowy to napisze

wtorek, 4 maja 2004, 12:52
Moderator

Dziękuję za odpowiedź. Ogólnie się zgadzasz więc, z tym co napisałem. Czekam na kolejne sugestie.

wtorek, 4 maja 2004, 14:13

Ostatnio edytowano czwartek, 10 czerwca 2004, 00:00 przez gerth, łącznie edytowano 1 raz

wtorek, 4 maja 2004, 15:35

punktacje itp ... hm .. przypadkiem czytam sobie co jakiś czas fotum cyberfoto (jeśli już się na nie powołałeś) i tam z tego co widzę to raczej to nie zdało egzaminu - fotek jest DUŻO a komentować czy oceniać tyle fotek raczej nie ma kto chyba, że -
zrobić coś w stylu fotka.pl czy jak to tam się zwie, że wyświetlają się losowe fotki z danej kategorii pod spodem miejsce na ocene, po ocenie ładuje się kolejne zdjęcie.
Co do podziału na producentów modele aparatów i użytkowników to bardzo ważne przy czym zeby to zdło egzamin to musi być przy uploadowaniu fotki przymus podania sprzętu jakim ta fotka była robiona (np lista wyboru producentów i modeli i pole textowe na dodatkowy osprzęt, filtry). Przy wyborze aparatu czasami trzeba porównania fotek a podział na modele aparatów bardzo by to ulatwił ...
Co do layoutu servisu to nie wiem czy jest sens dyskutować - będzie jaki będzie ;)
pozdrawiam

wtorek, 4 maja 2004, 16:34

SUPER!! WRESZCIE BĘDZIEMY MIELI MIEJSCE NA WŁASNE FOTKI.

Myślę że struktura taka jak na cyberfoto (galeria przyp. do autora) jest idealnym wyjściem. Fotki z niej można będzie wklejać i oceniać na forum.
Ocena zdjęć powinna odbywać się raczej na forum, bo w galerii będą też zdjęcia nieudane z pytaniem: co zrobić żeby usunąć taką aberrację.

Z drugiej strony system pkt'owy jest dość dobrym rozwiązaniem POD WARUNKIEM przyznawania pkt'ów osobno za technikę (szumy w Z1) i walory artystyczne (jak to słusznie gerth zauważył). Czasem fotka jest technicznie bardzo dobra, lecz nic nowego nie wnosi, a czasem jest odwrotnie. Jednak uważam że należy wymusić ocenianie zdjęcia w obu kategoriach :!: To bardzo ważne, ponieważ wartość artyst. była by pewnie olewana.

Nie zgadzam się z...eee Nikim? Niktem?... że pkty nie będą przyznawane. Jest nas na forum kilkunastu. Zdjęć będzie kilkadziesiąt. Znajdą się chętni do oceny.

Podział mi się podoba, choć jednak ludzi oddzieliłbym od arch. Natomiast fotki wewnątrz nie muszą mieć swojego działu.

Ostatnia kwestia: współpraca.
Jestem nią zainteresowany (w końcu błędy ort. w treści artyk. mogę poprawiać w Wrodzie, postów piszę za dużo i już mi się nie chce... na początku tak robiłem). Jednak chciałbym wiedzieć ile czasu musiałbym na taką współpracę poświęcać. Nie chcę się porywać na coś czemu nie dał bym rady sprostać.

wtorek, 4 maja 2004, 17:51

Odnieś się do propozycji jakie zostały tu przedstawione (oczywiście jako moderator). Twój głos w dyskusji musi się pojawić.

wtorek, 4 maja 2004, 19:35
Moderator

Co do punktacji, to myślę, że można pozostać przy systemie wyłącznie punktowym, za to za dwa walory: artystyczny i techniczny (jak wspomnieli moi przedmówcy). Pisanie komentarzy mogłoby zbyt namieszać w Galerii, więc zostawmy to dla Forum.

bonnum, jeśli chodzi o współpracę w redakcji, to jeszcze nie trzeba się spieszyć chyba. I nie będzie żadnego przymusu odnośnie ilości. Po prostu jeśli znajdziesz coś ciekawego na zagranicznych seriwsach, to tłumaczysz i wysyłasz do admina w celu zamieszczenia w aktualnościach.

Błędy ortograficzne owszem można w Wordzie poprawić, ale gramtyczne i inne już nie bardzo. Największym problemem będzie jednak napisanie spójnego, zrozumiałego i ciekawego tekstu, co może być nielada wyzwaniem.

gerth - ja jestem tu tylko zwykłym modem i nikim więcej. Pozostałe insygnia raczej mnie nie określają. Może w przyszłości zajmę się jakimś redagowaniem, ale to się jeszcze okaże.

wtorek, 4 maja 2004, 19:37
Moderator

bonnum, ja przeglądam teraz dokładnie całe forum i czytam wszystkie posty (taka praca :) ) i na pewno wszędzie tam, gdzie powinienem, zabiorę głos. Nie trzba mnie ponaglać :). Akurat właśnie pisałem odpowiedź.

wtorek, 4 maja 2004, 19:42

Zastanawiam się nad punktacją. Czy ona jest potrzebna. Nie lepiej zamienić możliwość punktowania zdjęć na możliwość ich komentowania?

Od oceniania są portane w stylu plfoto, gdzie w kwardans można nabawić się histerii i depresji z powodu kilku idiotów, a wstawiając gniota i licząc na "znajomków" można szybko zdobywać "puste" punkty.

System ocem może szybko zchrzanić dobre układy na forum, bo ludzie zaczną prześcigać się w punktowaniu zdjęć, a nie skupiać się nad ich robieniem. Tak było z plfoto. Bardzo dużo ludzi, którzy potrafią robić naprawdę świetne zdjęcia ewakuowało się z niego, bo serwer podupadł "mentalnie".
Nie wiem jak jest na innych tego typu serwerach, bo nie mam serca sprawdzać.

Takie moje zdanie.

Co do miejsca na serwerze na fotki - pomysł przedni. Prosiłbym tylko ograniczyć rozdzielczością, a nie rozmiarem - na chama kompresując można spieprzyć dobrą fotkę.

To chyba wszystko.

Pozdrawiam....

wtorek, 4 maja 2004, 19:54
Moderator

Też się zastanawiam nad tą punktacją... czy w ogóle ma sens i czy jest potrzebna. Może rzeczywiście lepiej byłoby zostawić zdjęcia z Galerii dla samych odwiedzających i niech sobie o nich zdanie wyrabiają. A my na forum i tak je ocenimy dla siebie :)

wtorek, 4 maja 2004, 20:07

Punktacja może być - nie przeszkadza, ale podział na producentów i modele aparatów uważam, że powinien być.

Mój nick odmieniaj jak chcesz, chociaż "Nie zgadzam sie z Nikim" dziwnie brzmi :)
pozdrawiam

wtorek, 4 maja 2004, 20:32

Punktacja może być - nie przeszkadza...

...bo jej nie ma jeszcze :wink:

wtorek, 4 maja 2004, 20:34

wniosek ... miejsce na fotki bez możliwości komentowania oceniania

Odnośnie rozmiarów zdjęcia proponuję ograniczyć wysokość fotki do 480 a szerokość albo bez ograniczeń albo jakieś 1600 - fotki panoramiczne przy zmniejszeniu szerokości do 640 raczej nie ciekawie wyglądają.
pozdrawiam

wtorek, 4 maja 2004, 20:49
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 80 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna strona