Teraz jest czwartek, 19 lipca 2018, 21:14

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 4 ] 
 Sony Alfa 300 a Pentax k-m 
Autor Wiadomość

Post Sony Alfa 300 a Pentax k-m
Ponieważ to mój pierwszy post na forum, to przede wszystkim:
Witam wszystkich forumowiczów :)
Zwracam się do Was z prośbą o pomoc.
Planuję zakup swojej pierwszej lustrzanki. Od dłuższego czasu przeglądam testy aparatów, opinie, fora, i na ich podstawie próbowałam wybrać coś co będzie dla mnie najbardziej odpowiednie. Jednak nie byłam w stanie podjąć ostatecznej decyzji, i właśnie w tej sprawie piszę.

Moje doświadczenie.. Nie jest ogromne. Od kilku lat posiadam kompakt, miałam też kiedyś okazję pobawić się staarym, wiekowym Zenitem. Z cyfrową lustrzanką chcę dopiero rozpocząć swoją przygodę, nigdy nie miałam okazji żadnej "poużywać", gdyż nikt z mojego otoczenia się tym nie zajmuje.
Jakie zdjęcia chcę robić? Głównie krajobraz, architektura, napewno jakieś makro, od czasu do czasu zdjęcia portretowe (to raczej kwestia obiektywów, które można dokupić)
Napewno w przyszłości będą chciała się rozwijać, inwestować w fotografię, dokupić lepsze obiektywy itd. Jednak nie planuję dodatkowych kosztów w przeciągu najbliszego roku ;)
Cena? Nieduża. Ok. 2500 zł. Około, czyli +/- (2500 nie jest górną granicą, aczkolwiek bliską :)) Kwestia finansowa jest w tym momencie istotna, gdyż studiuję, nie zarabiam, rodzice nie są w stanie dać mi pieniędzy na fajny aparat i fajne obiektywy. Jedyne pieniądze to te, które mogę sobie uzbierać.

Nie mam wygórowanych wymagań dla aparatu, z pewnością po jakimś czasie zabawy wykształcę sobie jakieś priorytety. Narazie nastawiam się na rozwijanie się, poznanie i wykorzystanie możliwości.
Aparaty Canona odrzuciłam ze względu na ceny. Jedyny dostępny dla mnie cenowo aparat to 1000D, który nie ma bardzo istotnej dla mnie cechy: stabilizacji. Podobnie wygląda sprawa z Nikonami (brałam pod uwagę d60, gdyż d5000 już przerasta moje możliwości finansowe). Brak stabilizacji w korpusie wymusza na mnie zakup obiektywu ze stabilizacją, które są o wiele droższe. Słyszałam, że Olympusy mocno szumią. Więc zostały mi Sony i Pentaxy.
Z Pentaxów interesuje mnie jedynie k-m z dwoma obiektywami kitowymi (na sam początek całkiem ok). Czytałam, że Pentax ma niezłe KITy, poza tym to często polecany aparat, dla początkujących. Kiedy już byłam prawie pewna, trafiłam na wiele niepochlebnych opinii na pewnym forum, a mianowicie.. że to jest dno. Zdjęcia złe, stabilizacja zła, wszystko złe.
Co do Sony... Tego nie miałam w planie, dopóki nie zobaczyłam A300, z LV, obracanym wyświetlaczem... W zasadzie, to takie "bajerki". Dla upewnienia się, poczytałam, znalazłam testy i opinie, mówiące o sporych szumach tego aparatu, zaś opinie są bardzo podzielone. Jedni mówią, że wszystko gra, inni narzekają od szumów po skrzypienie obudowy.

Mnie interesują następujące rzeczy:
Czy Sony jest naprawdę tak złej jakości?
jakościowo/możliwościowo (mówię o zdjęciach) lepszy jest a300 czy km?
Czy LV jest wogóle przydatne (większość zdjęć i tak przecież robi się przez wizjer, chyba, że źle przeczytałam :))?
Lepszym rozwiązaniem jest zakup Pentaxa k-m z dwoma kitami (18-55mm, 50-200mm) czy Sonego A300 z podstawowym kitem (18-55)?
Wizjer.. bo to różnie słyszałam.. Jest jasny czy ciemny w danych modelach?

1. Byłam w sklepie żeby "pomacać" swoich wybranków, jednak żadnego z nich nie zastałam aktualnie, więc sama nie mogłam odpowiedzieć sobie na niektóre pytania.
2. Proszę o wypowiedź osoby, które mają/miały okazję nie tylko popatrzeć na te dwa aparaty, ale pobawić się trochę nimi
3. Proszę o niepodawanie mi kolejnych nowych alternatyw (typu inne body i jakieś obiektywy), gdyż interesują mnie tylko te dwa modele, ponadto, preferuję zakup nieużywanego, nowego sprzętu (sprawa ceny już była:))

Pozdrawiam :)

czwartek, 25 czerwca 2009, 20:20

Post Re: Sony Alfa 300 a Pentax k-m
agoos napisał(a):
Słyszałam, że Olympusy mocno szumią. Więc zostały mi Sony i Pentaxy.
I tym sposobem pozbyłaś się całkiem ciekawych modeli E-510/520 doskonale wykonanych z bardzodobrymi obiektywami kitowymi. Różnica w szumie jest praktycznie niezauważalna, wszystko zależy od tego kto wykonuje test, i do czego się porównuje. Najmniej szumiące są Canony i Nikony, Olki nie odbiegają od Sony i Pentaxa, a nawet lepiej się od nich spisują w tej kategorii.
Warto więc pytać co od czego bardziej szumi.

środa, 1 lipca 2009, 16:26

Zakupiłem parę dni temu PENTAXA K-M z dwoma kitowymi obiektywami. To moja pierwsza lustrzanka. Mogę powiedzieć, że aparat robi bardzo dobre jakościowo zdjęcia. Jest intuicyjny w obsłudze. System menu przypomina mi ten z canonow, które wcześniej posiadałem. Aparat szybko ostrzy zdjęcia. Na początku bylem w szoku. Moja stara hybryda musiała się męczyć czasami bardzo długo aby złapać ostrość. Aparat jest lekki i poręczny. Jakość wykonania jest bardzo dobra. Obiektywy kitowe maja korpusy plastikowe, dla mnie to minus - nie wiem, jak będzie z ich trwałością:(. W trybie auto zdjęcia wychodzą bardzo ładne ale jak jest ciemno to na większa odległość lampa jest za słaba i przy słabych warunkach oświetleniowych aparat ma problemy z łapaniem ostrości. Ogólnie lampa jest słabiutka - ja planuje zakup zewnętrznej. Aparat też jest ciut głośny przy łapaniu ostrości w trybie auto. Korpus ma wbudowane czyszczenie matrycy ale według mnie zbytnio ono nie działa. Już pierwszego dnia przy wymianie szkieł wpadł mi paproch i czyszczenie automatyczne nie pomogło. Dopiero otwarcie korpusu i użycie gruszki załatwiło sprawę. Przykładowe zdjęcia w trybie auto http://www.pict.com/expo/629545/0db41ffff8 Według mnie aparat jest super jak dla amatora. Nie bede się wypowiadał na temat sony bo nie miałem okazji go testować. Ale plusem dla sony jest chyba większa dostępność obiektywów niż w przypadku pentaxa. Ogólnie w naszym kraju pentax jest uważany za sprzęt gorszy. Wszyscy chwalą Caony/Nikony a pozostałe marki to ponoć dno. Prze zakupem też miałem wątpliwości - naczytałem się w Internecie dużej ilości niepochlebnych opinii. Jednak przekonały mnie zdjęcia wykonane pentaxem k-m zamieszczone w Internecie. Uważam, że pentax to dobry wybór na początek. Dla mnie jest dużym plusem to, ze k-m obsługuje stare obiektywy z analogów pentaxa a tych mój znajomy ma sporo i będę mógł je w przyszłości wykorzystać. Na razie muszę się wdrożyć do fotografowania w manualu i bez LIVE VIEW:) Druga sprawa - jeżeli kupujesz lustrzankę to wybierasz system na przyszłość więc trzeba się dobrze zastanowić. Jeżeli w przyszłości będziemy chcieli przejść do innego producenta będziemy musieli zmienić wszystkie akcesoria - a to może być drogie.

No i na koniec jedna wada, która mnie zaczęła irytować - w wizjerze nie jest pokazywany punkt AF w którym korpus złapał ostrość.

wtorek, 7 lipca 2009, 20:28

Odnośnie AF myślę, że jest to kwestia ustawień i doczytania w instrukcji.

wtorek, 7 lipca 2009, 21:32
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 4 ]