Teraz jest piątek, 22 czerwca 2018, 11:27

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6 ] 
 Nikon d5000 czy Canon PowerShot SX1 IS ??? 
Autor Wiadomość

Post Nikon d5000 czy Canon PowerShot SX1 IS ???
Witam,
jestem totalną amatorką, zaczynającą dopiero bawić się w fotografowanie. Chciałabym kupić dobry aparat jednak od kilku dni zastanawiam się czy wybrać kompakt czy jednak lustrzankę. Dodam, że robiłam już kiedyś zdjęcia lustrzanką ale z racji tego, że nie był to mój sprzęt nie wgłębiałam się zbytnio w funkcje i ustawienia.
Najpierw wybierałam pomiędzy sprzętami: Panasonic DMC- FZ38 a Canon Powershot SX 1 IS, jednak zaczęłam zastanawiać się nad lustrzanką Nikon d5000, gdyż różnica w cenie pomiędzy nim a Canonem jest niewielka, a lustrzankę jeśli kiedyś w przyszłości będę chciała mogę rozbudować, zaś kupując nawet najlepszy kompakt mam już drogę zamkniętą.
Co o tym myślicie i co mi radzicie???
Będę wdzięczna za pomoc.

czwartek, 11 marca 2010, 10:32

Post Re: Nikon d5000 czy Canon PowerShot SX1 IS ???
Panasonic i Canon to tzw. hybrydy ultra zoom, czyli oferują obiektyw o dużym zakresie ogniskowych, zazwyczaj od 28mm do 450mm lub nawet więcej.

Pisząc o D5000 i jego cenie, zapewne jest to cena z obiektywem o ogniskowych 18-55mm czyli porównując do wyżej wymienionych ultrazoomów mamy 28 - 82mm. Brakujące 82mm do 450mm trzeba wypełnić dodatkowym obiektywem (dodatkowa kasa).

Panasonic i Canon mają stabilizację, kupując obiektyw zoom tele do Nikona musisz kupić takowy ze stabilizacją (VR) - dodatkowa kasa.

Do pierwszych kroków wszystkie powyższe się nadają. Możesz zacząć od lustrzanki, możesz zacząć od hybrydy - chcąc przejść na lustrzankę możesz przecież sprzedać hybrydę.

Hybrydy/kompakty lepiej dobierają ekspozycję, co skutkuje tym, że początkujący robi lepsze (lepiej naświetlone fotki). Z lustrzanką trzeba więcej się namęczyć, trzeba mieć większe doświadczenie, zazwyczaj trzeba nieco poporawiać fotki w programach typu LightRoom czy PhotoShop.

PS
Do nauki polecam kupić aparat na kliszę. Nic tak nie zmusza do myślenia jak aparat kliszowy (analogowy). Zakup takowego (z obiektywem)zamkniesz w 200 - 400zł . Polecam jakąś lustrzankę, najlepiej całkowicie manualną (wyłącznie tryb M) ze światłomierzem, bo takowe posiadają matówki z micro rastrem i klinem co ułatwia przy manualnym ostrzeniu.
Można oczywiście iść w body z AF, ale tu ceny obiektywów są dużo wyższe, bo takie same stosuje się w lustrach cyfrowych. Można oczywiście używać obiektywy manualne, ale body AF kiepsko nadają się do manualnego ostrzenia bo matówki pozbawione są micro rastra i klina.

czwartek, 11 marca 2010, 11:45

Bardzo dziękuję za informacje.
Jeśli chodzi o obiektyw to w zestawie jest 18-55mm VR albo 18-105mm VR (różnica około 400zł). Pewnie jeśli kupować to raczej z tym 18-105mm mam rację??

czwartek, 11 marca 2010, 11:56

Ja bym kupił raczej N35mm/1.8 od zoomowania są nogi.

czwartek, 11 marca 2010, 17:20

jacek2004 napisał(a):
Ja bym kupił raczej N35mm/1.8 od zoomowania są nogi.

Szczególnie jak stoisz nad przepaścią...

A wracając do tematu posiadam Nikona D5000 od roku z obiektywem 18-105mm i jak na razie nie narzekam ale też nie wyje wniebogłosy widząc droższe sprzęty z lepszymi parametrami i możliwościami...choć aparat sam zdjęć nie robi no ale...:lol:
Pierwsze zdjęcie udało mi się zrobić bez czytania instrukcji a co za tym idzie przy mojej ówczesnej znajomości sprzętu foto i ogólnie lustrzanek uważam że ten Nikon jest banalnie prosty w obsłudze i dla początkujących foto-amatorów jest prawie idealny :shock:
Canon PowerShot SX1 IS nie znam więc się nie wypowiem na ten temat bo googlować mi się nie chce a Pan jacek2004 na pewo coś tam z internetu wyszuka i się tym podzieli...jak zawsze :oops:

piątek, 12 marca 2010, 02:01

z tego co do tej pory wyczytałam i usłyszałam też wydaje mi się, że jak na mój poziom czyli amatorski to nikon d5000 będzie ok, jeśli chodzi o obiektyw to jeśli na 100% zdecyduje się na tego nikona to wezmę obiektyw 18-105mm VR
Jak złapię bakcyla i zacznie mnie to bardziej kręcić to kto wie czy kiedyś nie zmienię lub rozbuduję sprzętu ale póki co raczkuję więc nie ma chyba co pakować się w sprzęt bardziej profesjonalny :)
Bardzo Wam dziękuję za pomoc :)

piątek, 12 marca 2010, 09:40
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6 ]