Teraz jest czwartek, 19 lipca 2018, 21:25

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 9 ] 
 Jakie Body: Nikon 5000D vs Canon 500D 
Autor Wiadomość
Post Jakie Body: Nikon 5000D vs Canon 500D
Przymierzam się do kupna pierwszej cyfrowej lustrzanki. Żeby robić głównie fotki z podróży, architektura, krajobrazy, ale także portrety, makro, ładne DOF-y itp.
Były gdzieś już podobne porównania, ale gdyby tak jeszcze raz krótko i treściwie. Jakie Body wybrać Nikon, czy Canon:

Nikon 5000D
czy
Canon 500D

Myślałem o zestawach Kitowych, ale widziałem w sieci, że można też dostać samo Body tych modeli. Cenowo podobnie. Należę do tych, co liczą się z każdą złotówką. Myślałem też o Canonie 450D, ale opcja z robieniem ujęć (na statywie) HD może mi się przydać. Powyższe modele to mają. Canon 500D ma też więcej pixeli (15 tys), od Nikona (12 tys). Ale Nikon ma fajny odchylany ekran LCD. Czy jest coś istotnego, co mogłoby przeważyć na wybór jednego z nich?

No i skoro Body, to potem jakie obiektywy na początek:
Myślałem o:

Do Nikona: 18-105VR
Do Canona: EF-S 18-135 IS

Pozdrawiam świątecznie
Brassai :)

niedziela, 4 kwietnia 2010, 14:10

Post Re: Jakie Body: Nikon 5000D vs Canon 500D
Skłaniałbym się do Nikona.

Nie miałem kontaktu z żadnymi z wyżej opisanych modeli. Ale miałem kontakt ze wcześniejszymi modelami Canona (350D, 400) /Nikona (D40,60, 80, 90) w przedziale niezbyt wygórowanych cen - obiektywy kitowe około 18-55. Wśród wspomnianych: Canon absolutnie, bezdyskusyjnie wysiada. Kitowe obiektywy Canona są do kitu, a lepsze są dość drogie, łagodnie mówiąc.
Wspomniany obiektyw Nikona (18-105) chyba jako pierwszy kit robi przyzwoite zdjęcia.

Ponadto w obiektywie ze zmienną ogniskową zawsze jest kompromis pomiędzy ceną a jakością. Im większy zakres ogniskowych(zoom) tym jakość fotografii będzie gorsza. Oczywiście za ceną w zasadzie kryje się jakość, tyko ta cena potrafi być chora .........

P.S. Widziałem foty pewnego foto-magika: aparat Canon EOS 1Ds Mark III (zobacz cenę korpusu) + zestaw szkieł za cenę pewnie większą, niż sam korpus. 75% zdjęć - katastrofa, balans bieli (a raczej czerwieni) porażający, ostrość, itp. Fotografie pochodziły z kilku imprez z tego samego lokalu.

Pisząc to nie chcę krytykować Canona, ale zauważyć, że sam aparat, to nie wszystko. Bardzo ważny jest człowiek, który naciska te różne klawisze i pstryczki. I zapewne inna osoba wykrzesałaby cuda z tego aparatu, ale nie wspomniany foto-majster.

poniedziałek, 5 kwietnia 2010, 23:41
Tylko, że wyczytałem, że ten Nikon stoi odrobinę niżej od Canona.
- brak wbudowanego AF (ograniczenie w obiektywach)
- mniejsza rozdzielczość filmów
- brak podglądu "głębi ostrości" - choć nie wiem dlaczego?

Na plus ma jedynie uchylny ekran lcd

Natomiast Canon jedyny minus jaki wyczytałem, to:
- brak diody do pomiaru AF, tylko za pomocą lampy błyskowej - o co tu chodzi?

wtorek, 6 kwietnia 2010, 09:25

Brassai napisał(a):
Należę do tych, co liczą się z każdą złotówką.
To kup używane body i obiektyw.

Ja ostatnio namiętnie używam E-1 (500zł) w komplecie z Sigmą 30mm/1.4 (1300zł). Podałem ceny używanych. Przykład wskazuje w co opłaca się "inwestować". Ceny body lecą w dół, ceny nowych są wysokie nieadekwatnie do możliwości w porównaniu do starszych modeli.

wtorek, 6 kwietnia 2010, 09:32
Wydaje mi się, żeby kupować z drugiej ręki, trzeba się coś znać na sprzęcie, a to będzie moja pierwsza lustrzanka cyfrowa (wcześniej tylko Zenit12XP).
Poza tym przydałoby się te 12tys pixeli, dla ewentualnie większych odbitek.

wtorek, 6 kwietnia 2010, 09:57

Brassai napisał(a):
Poza tym przydałoby się te 12tys pixeli, dla ewentualnie większych odbitek.
Raczej 12 mega pikseli.
Ja z E-1 (5 megapikseli) robię zazwyczaj 13x18 lub 20x27cm ( A4) a czasami 30x40cm. Będziesz robił większe formaty? Tak właśnie działa marketing.

Aha, dodam jeszcze zapobiegawczo, ze na odbitkach A4 z E-300 (najbardziej szumiący z olków)przy ISO 1600 (bez odszumiania) nie widać żadnego szumu.

W low-entry puszkach jest największy ruch w interesie. Ktoś kupuje taką puszkę, potem umiejętności brakuje więc kupuje kolejną puszkę z wyższego segmentu, bo myśli że to coś pomoże. A starą (jeszcze nową, często na gwarancji) puszkę sprzedaje.

Nie wiem jak w innych systemach, ale u Olka starsze puszki są bardzo solidnie wykonane. E-1 to w ogóle czołg, ale tak miał w założeniach. Natomiast E-300 to w założeniach amatorska puszka, ale jakość materiałów i solidność wykonania wysoka już niestety nie praktykowana w nowszych modelach.

Olki mają menu serwisowe i wyświetlają ilość zrobionych fotek oraz inne parametry, dzięki temu na 100% masz informację o stopniu zużycia puszki. E-300 lub E-500 (to samo co E-300 tylko inna obudowa i większy LCD) bez problemu do kupienia za 500zł, do tego Zuiko 14-54mm2.8-3.5 (około 1300zł) i jest piękny komplecik na początek do nauki (przy odsprzedaży praktycznie nic nie tracisz).

wtorek, 6 kwietnia 2010, 10:53
Stara prawda głosi, że współczesne aparaty oferują podobną jakość i możliwości. Najlepiej więc pójść do sklepu i przymierzyć sprzęt, po czym wybrać ten który najlepiej leży w dłoni. Brzmi to banalnie, ale to fakt. Wiadomo, że poszczególne systemy różnią się między sobą, ale w początkowym okresie nauki można te różnice pominąć (który amator będzie się przejmował tym, że obiektyw klasy 600/4 do Nikona jest droższy o 2tys. dolarów niż odpowiednik canonowski, przy czym obie liczby są już pięciocyfrowe?). Idealnym byłoby zrobienie porządnego rozeznania w obiektywach i na jego podstawie dobranie korpusu do swoich wymagań.

czwartek, 20 maja 2010, 00:03
I tak też zrobiłem. Pierwszy który dobrze leżał mi w dloni, to był nikon d90. Wszystkie tańsze, były za małe. Kupilem D90 z obiektywem 18-105 i kartą sandisk extreeme III za 3199 w fotojokerze. Więc temat już nie aktualny.
Jestem bardzo zadowolony z aparatu. Trochę za mały zoom i za małe makro.
Ale do architektury, portretów itp. super.
Apropos, nawet sprzedawca w wyłącznym sklepie Canona baaardzo polecał mi nikona d90.

piątek, 21 maja 2010, 12:37

Sam posiadam Nikona 5000D i jestem z niego bardzo zadowolony,lekki i funkcjonalny,nie mówiac już o dobrej jakosci zdjęć.

czwartek, 1 lipca 2010, 12:45
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 9 ]