Teraz jest czwartek, 19 lipca 2018, 17:16

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 7 ] 
 Pomocy. canon 550d czy 500d 
Autor Wiadomość

Post Pomocy. canon 550d czy 500d
Witam. Jestem gorzej niż amatorem. Chciałabym kupić canona 550d lub 500d, rzekomo nie ma dużej różnicy między modelami, proponowano mi obiektywy: canona 18-55+55-200, lub tamron 18-270, lub sigma 18-200. Każda propozycja od innego sprzedającego. I o co chodzi z tymi obiektywami? Nie mam zielonego pojęcia co wybrać, sprzedawcy raczej nie potrafili mnie uświadomić, czy może przekonać do swoich propozycji. Dla mnie to czarna magia, a chciałabym popróbować swoich sił z lustrzanką. A może ktoś zna w Poznaniu miejsce w którym pracują wytrwali profesjonaliści chętnie doradzający raczkującym.

poniedziałek, 16 sierpnia 2010, 20:47

Post Re: Pomocy. canon 550d czy 500d
A dlaczego to musi być lustrzanka?

wtorek, 17 sierpnia 2010, 09:48

Hej. Sama nie wiem, to chyba takie moje "chciejstwo". :)

wtorek, 17 sierpnia 2010, 10:14

Witam,

Pytanie - skąd wiesz, że potrzebujesz akurat 550d/500d? Pytanie zasadnicze - dlaczego tak naprawdę chcesz lustrzankę - odpowiedz wtedy się pozastanawiamy.
A co jeśli okaże się, że to nie dla Ciebie? Nie to żebym się czepiał. Ale są tańsze korpusy na rynku w zupełności wystarczające amatorom. Jak Cię wciągnie to sobie wymienisz. Ja nie uważam się za gorzej niż amatora, tylko za bardzo amatora. Fotografuję ze 20 lat. Dziś wystarcza mi 1000d.

Korpusy - tutaj jest porównanie specyfikacji. Różnic faktycznie nie wiele.
http://www.-/1-aparaty_cy ... 1916vs1655
Jak Cię stać kupuj 550d - jeszcze nowość. Jak niekoniecznie stać - kup tańszy korpus.

Teraz szkła. Na początek kup kitowy 18-55 IS. W 95% wystarczy. Poczytaj testy - jakościowo obiektywy 18-200/270 są w tyle. Jak 18-55 stanie się za krótki dokupisz 55-250. Choć z czasem może się okazać, że bardziej potrzebujesz szerokiego kąta.

Generalnie spokojnie z zakupami na początek. Co dokładnie Ci będzie potrzebne okaże się z czasem. Za zaoszczędzone kwoty dokupisz sobie akcesoria - statyw, filtry, wężyk.

Nie licz na sprzedawców - doradzą Ci to co im pasuje. Byłem świadkiem, jak sprzedawca wcisnął EOSa 50d facetowi, który nie wiedział jaka jest różnica pomiędzy kompaktem, a lustrzanką.

Ale zanim podejmiesz decyzję czytaj, czytaj, czytaj - jest tego mnóstwo na sieci.

Piszesz "chciałabym popróbować swoich sił z lustrzanką" i "jestem gorzej niż amatorem" - czyli rozumiem, prawie zero doświadczenia? Odpowiedz na pytania: Co chcesz fotografować? Gdzie? W jakich warunkach? Jak już uzyskasz odpowiedzi - wtedy można się zastanawiać co kupować.

Rzadko zaglądam na fora - jakby co pisz na gg: 13349, chętnie podzielę się uwagami.

wtorek, 17 sierpnia 2010, 10:15

Witaj Markoz
Zrobiłam,a właściwiej,popstrykałam:) kilkanaście,może kilkadziesiąt zdjęć lustrzanką kolegi,może się mylę ale zdjęcia z jego aparatu,nie wszystkie oczywiście,wyszły ładniejsze niż z mojego malutkiego aparaciku.Kiedy wpadłam na pomysł mojego chciejstwa, biegałam po sklepach i słuchałam wypowiedzi sprzedawców(mało przekonujące i zachęcające).Proponowano mi Olympusa E-Pl1, ładny,nie plastikowy,mniejszy,rzekomo prosty w obsłudze i miał kolorowe obudowy,co cieszyło moje oko.Od niedawna na rynku i jego czar prysł. Lustrzankę chcę bardziej z mojego babskiego kaprysu,torbę ładną już kupiłam (wiem, może Cię rozbawię tym co piszę,ale to cała ja :) i proszę o wyrozumiałość ). Jeśli okaże się, że to nie dla mnie,trudno,będę miała aparat taki a nie inny.Owszem jest to wydatek, ale myślę sobie, że będzie mi służył bardzo długo.Chcę kupić zestaw 18-55, 55-250, bo taką mają ofertę,niby w zestawie taniej.Zdjęcia typowe dla laika,w domku,ogródek,wakacje.

wtorek, 17 sierpnia 2010, 11:29

Myślę, że na tym poziomie to dobry wybór. pamiętaj, że z czasem jak już Cię to wciągnię będziesz jeszcze potrzebowała to i owo. I pamiętaj jeszcze o tym, że zdjęcia robi nie aparat ale osoba za nim się znajdująca.

wtorek, 17 sierpnia 2010, 12:24

Monik78 napisał(a):
Hej. Sama nie wiem, to chyba takie moje "chciejstwo". :)
Nie obraź się więc, ale lustrzankę kupujesz po prostu dla lansu ... Nie potępiam, nie ma w tym nic złego, czasami trzeba się jakoś polansować.

Odrębną kwestią jest natomiast kupno aparatu w celu robienia ładnych zdięć. No to po kolei:
1. Lepsze jest nawet słabsze zdjęcie niż żadne. Lustrzanka, obiektywy, osprzęt to sporo gratów - waga i objętość. Jak Ci minie zafascynowanie, to stopniowo coraz rzadziej będziesz zabierała sprzęt ze sobą, i nie będziesz robiła zdjęć.
2. Dalej z tej samej beczki - "Lepsze jest nawet słabsze zdjęcie niż żadne". W wielu sytuacjach mając lustrzankę nie pozwolą Ci jej użyć. Np. w wielu centrach handlowych, kościołach, muzeach - po prostu fotografowanie lustrzanką jest bardziej "widoczne".
3. Jakość zdjęć z małych aparatów np. wspomniany E-PL1, GF-1, NEX, NX nie jest gorsza od jakości zdjęć z lustrzanki.
4. Jakość zdjęć oglądanych na ekranie LCD o rozdzielczości HD lub na odbitkach 20x30cm nie pozwala na rozróżnienie czy zdjęcie zostało zrobione lustrzanką czy kompaktem.
5. Kompakty, hybrydy, bezlusterkowce mają lepsze algorytmy naświetlania i "amatorzy" zrobią nimi lepsze zdjęcia.

Patrząc na powyższe, radziłbym jednak zastanowić się nad zaawansowanym kompaktem (Panasonic LX3/LX5, Samsung EX1, Canon S90/G11) lub bezlustrowcem ze stajni Olympusa, Panasonic'a, Samsunga czy Sony.

Ja wybrałbym:
- Olympusa E-PL1 (ewentualnie Panasonic'a GF-1)
i następujące obiektywy:
- M.Zuiko 9-18mm ( lub tańsza opcja 14-42mm) - super szkło (9-18mm) na wszelkiego rodzaju wycieczki, wakacje - krajobrazy, wnętrza, obrazki z ulicy ... itp. W zasadzie 100% można tym zrobić.
- lubię portretować, więc zastanowiłbym się nad systemowym Panasonic'em 45mm lub Zuiko 50mm/2.0 (dodatkowo miałbym dobre macro) ewentualnie jakaś 50mm lub 40mm z systemu dalmierzowego Leica M.
Dla kogoś kto nie lubi zmieniać obiektywów można zaopatrzeć się w Panasonic'a 14-140mm lub M.Zuiko 14-150mm - uniwersalny zakres oraz dedykacja do kręcenia filmów (bezstopniowa przysłona, cichy AF)

środa, 18 sierpnia 2010, 09:17
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 7 ]