Teraz jest sobota, 23 czerwca 2018, 23:52

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 12 ] 
 Sony NEX czy Olympus PEN? 
Autor Wiadomość

Post Sony NEX czy Olympus PEN?
Witam. Zastanawiam się nad zakupem aparatu. Dokładnie chodzi mi o modele Sony NEX oraz Olympus PEN. Ewentualnie inny model bezlusterkowca. Niestety nie znam się za bardzo na tego rodzaju aparatach dlatego chciałbym was prosić o pomoc w wyborze oraz czy w ogóle opłaca się taki aparat zakupić. Jak to później wygląda z obiektywami do niego itd.

sobota, 15 stycznia 2011, 20:49

Post Re: Sony NEX czy Olympus PEN?
Jakie ma być zastosowanie tego aparatu, czyli gdzie i co będziesz fotografował?

wtorek, 18 stycznia 2011, 14:28

Chciałbym się skupić na fotografi miejskiej oraz widoków. Dobrze by też było żeby aparat nadawał się do robienia zdjęć na imprezie czy na jakimś wypadzie ze znajomymi. Poprostu żeby szło bez żadnych ustawień i na jednym obiektywie pstrykać foty rak jak to jest w kompaktach.

wtorek, 18 stycznia 2011, 21:11

1. A może jednak wypasiony kompakt? Olympus ZX-1, Panasonic LX5, Samsung EX-1, Canon S95IS .... Jakość fotek będzie nieco gorsza, za to gabaryty "znacząco" mniejsze w aspekcie praktycznym. Ja noszę LX5 w kieszeni koszuli (Canon jest jeszcze mniejszy). ZX-1 ma wg. najlepszy obiektyw. Co do nieco mniejszej jakości fotek kompakta, to przy Twoich potrzebach nawet tego nie zauważysz.

2. NEX jest "kieszonkowy" jedynie z naleśnikiem, w zasadzie E-PL1 też jest "kieszonkowy" z naleśnikami, ale jego 14-42 jest najmniejszym zoomem standardowym dla bezlusterkowców.

3. Do E-PL1 jest fajny wizjer EVF, do Sony nie ma żadnego. Wizjer się przyda przy fotografowaniu w mocnym słońcu. Do ZX-1 też można użyć tego samego wizjera co do E-PL1.

Teraz można też w ciekawej cenie (np. około 2000zł) kupić Panasonic GF1 z obiektywem 20mm/1.7. Wg mnie to byłby ciekwawy wybór, tyle, że nie ma zooma, ale można na wtórnym rynku kupić 14-42 za rozsądne pieniądze np. 500-600zł.

wtorek, 18 stycznia 2011, 23:12

No też myślałem na zaawansowanym kompaktem, ale czy jakoś zdjęć jest dużo lepsza od tańszego kompaktu? Wydaje mi się że nie bardzo. Natomiast w bezlusterkowcach już można zauważyć znaczną poprawę jakości zdjęć i dlatego takie aparaty mnie interesują. Przyznam że z tych kompaktów droższych najbardziej spodobał mi się Canon S95.

środa, 19 stycznia 2011, 00:08

Zaawansowany kompakt od tego "zwykłego" kompaktu różni się tym, ze ma jaśniejszy obiektyw i możliwość zapisu w RAW. Daje to większe możliwości do osiągnięcia lepszych jakościowo fotek.

Poza tym, jeśli światła jest wystarczająco dużo do zapewnienia użycia ISO 400 i mniej, to jakość fotek z kompaktu, bezlustrowca czy lustrzanki będzie naprawdę niewiele się różnić.

Pamiętaj obiektyw np. ZX-1(f=1.8 - 2.5) jest o prawie 3eV jaśniejszy od kita bezlustrowca czy lustrzanki (f=3.5 - 5.6). Czyli w kompakcie wystarczy ISO400 gdy w lustrzance trzeba ustawić 1600 i więcej.

Jeśli chodzi o bezlustrowce to ja szedł bym w Panasonic'a lub Olympusa - największy wybór.

piątek, 21 stycznia 2011, 00:03

Jeżeli cały czas będę siedział w kompaktach to nigdy się nie nauczę fotografować tak bardziej profesionalnie że tak napiszę.

czwartek, 27 stycznia 2011, 18:43

Kup więc wielkoformatowiec, on będzie najbardziej profesjonalny z tych profesjonalnych.

piątek, 28 stycznia 2011, 13:40

Nie no, bez przesady. Chodzi mi tutaj o obsługę manualną oraz wgłębić się w obiektywy. Jaki jest dobry do tego a jaki do czegoś innego itp.

sobota, 29 stycznia 2011, 12:58

Czy osoby składające takie rady miały okazję fotografować bezlusterkowcami?

Moje doświadczenia z NEX-3 wskazują na to, że jest to rewelacyjna i rewolucyjna sprawa. Matryca jakości przewyższającej wiele półprofesjonalnych lustrzanek w cenie, której absolutnie porównywać nie można.

Zarówno PEN, jak i NEX będą lata świetlne przed jakimkolwiek kompaktem, a na imprezy wystarczy wyłącznie obiektyw szerokokątny (zapewniający kompaktowość).

wtorek, 27 marca 2012, 16:05

Fajną recenzję na temat aparatu NEX-F3 znalazłem na stronie http://www.snaphub.pl/recenzja-sony-nex-f3. Myślę, że bardzo pomocna.

czwartek, 18 lipca 2013, 19:33

Tylko ważne jest, by dobrać do takiego malucha dobry, jasny obiektyw. Kit do NEX-3 nie jest mistrzem świata - choć i tak o niebo lepszy do szkieł w kompaktach. Ale jeśli potrzebujesz zestawu do nauki - spokojnie wystarczy. Dla mnie osobiście jedyny minus tego NEXa to brak wizjera - przyzwyczaiłem się do przytulania aparatu. No ale są inne modele z tej serii gdzie tego problemu nie ma ;)

poniedziałek, 29 lipca 2013, 16:34
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 12 ]