Teraz jest czwartek, 21 czerwca 2018, 18:02

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6 ] 
 Minolta Z1 cz f300 czy co? 
Autor Wiadomość
Post Minolta Z1 cz f300 czy co?
Witam.

Mam wielki dylemat - mogę sobie sprawić cyfrówkę do 2000zł ale nie wiem na co się zdecydować. Z jednej chciałbym aparat o dużej matrycy (najlepiej 4 Mpixele), z drugiej strony coś o dużym zoomie, z trzeciej stronu coś z manualnym sterowaniem przesłoną etc. (w tej chwili bawię się zenitem). Nie niestety mogę znaleźć niczego o tych parametrach. Na początku napaliłem się na soniacza p-10 (ze względu na matrycę), ale się rozyśliłem ze względu na brak trybu manualnego i mały zoom i cenę. Później wymyśliłem sobie minoltę F300, lecz na tym forum znów polecają minoltę z1. I w sumie zdecydowałbym się na ten aparacik, gdyby nie matryca trzymilionowa. Mam więc takie pytanie - czy kogoś ogranicza ta matryca? Drugie - czy warto mieć tak duży zoom? Trzecie - czy warto kupować F300 (chodzi o możliwości i jakość zdjęć), czy może z1? Czwarte - kiedy wchodzi na polski rynek minolta z2 (z matrycą 4-milionową) i jaka może być jej cena? Jeszcze powiem, że na razie jestem amatorem, choć zenit mnie paru rzeczy nauczył, a aparat nie wykorzystywałbym do zdjęć wakacyjnych, ale także chciałbym porobić trochę zdjęć "pseudoartystycznych", z którymi mógłbym się bawić później na komputerze.

Dzięki za wszystkie odpowiedzi i przepraszam, jesli podobny temat już był setki razy (znalazłem porównania z olympusem, kodakiem etc. ale podobnego tematu nie).

piątek, 13 lutego 2004, 13:31
Moderator

A powiedz mi po co CI matryca większa niż 3,2 Mpix? Mnie to wcale nie ogranicza, ani nie będzie raczej nigdy... Nie zamierzan robić odbitek formatu większego niż A4 - dokładniej, to chwilowo w ogóle nie planuję tegorobić, a jeśli już to 10x15cm.

Z1 to rewelacyjny aparat z mnóstwem funkcji i możliwości! Na pewno byłbyś z niego bardzo zadowolony!

Zoom 10x... Jak kto chce, ale dla mnie to priorytet i najważniejsza rzecz w aparacie. Lubię mieć możliwość przybliżania z dużej odległości - to daje swego rodzaju "wolność".

Z2 będzie kosztować w Europie 599 euro, czyli prawie 3000 zł na zł... ale u nas na pewno dużo drożej. Myślę, że na początku będzie ponad 2 razy droższa niż Z1, którą ja bym w tej chwili wybrał. Na Allegro mozna ją kupić bardzo tanio :)

piątek, 13 lutego 2004, 19:06
Post minolta z2
Zdecydowanie radze poczekac na Minolte Z2! :-) W sprzedazy ma byc juz na poczatku marca. Cena, okolo 2500 zl (a na allegro pewnie jeszcze mniej). Nic tylko czekac na pierwsze testy.

sobota, 14 lutego 2004, 01:29
Praktycznie się już zdecydowałem na z1-kę. Mam tylko jeszcze pare pytań - jak bardzo obiektyw wystaje, gdy jest maksymalnie schowany, drugie - o co chodzi z brakiem lampki przy autofocusie (czy chodzi o brak AF Illuminatora tj.lamki która jak jest dobra ostrość to się pali /gdzieś coś o cymś takim czytałem/), po trzecie - jak jest załatwiona sprawa badania naświetlenia zdjęcia (w zenicie to są dwie/trzy diody (wiem, tylko w najnowszysch), nowych lustrzankach przez drabinkę, a w z1?). Po trzecie, ile wam zdjęć wchodzi na kartę (będę chyba musiał sobie dokupić minimum 128 MB). Aha - co do ładowarek procesorowych - czy ładowarka tylko do akumulatorków niklowowodorkowych jest ładowarką procesorową? Mam bowem taką, ale nigdzie nie pisze, czy to jest procesorowa czy zwykła. Jest dość lekka i ładuje akumultorki 1600mAh przez 16 godzin. Czy po takim opisie może mi ktoś powiedzieć, czy mam ładowarkę procesorową? I jeszcze jedno pytanie do Vendeura lub innych, którzy kupili aparat u Polusa - czy mieliście przy swojej Z1-ce polską instrukcję obsługi?

Serdeczne dzięki za wszystkie odpowiedzi.

wtorek, 17 lutego 2004, 14:14
Moderator

W Z1 nie ma niestety tego oświetlenia wspomagającego AF i jest to problem, bo w ciemniejszych pomieszczeniach trudniej złapać ostrość (ale ja zrobiłęm kilka takich zdjęć i wyszły nawet całkiem dobrze). Zresztą zawsze można nastawić ostrość ręcznie i problem z głowy.

Nie wiem dokładnie o co chodzi z tym badaniem naświetlenia zdjęcia... Chodzi Ci o podgląd, jak będzie ono wyglądać po zrobieniu? Zawsze się takie coś pojawia przed zrobieniem zdjęcia na chwilę (w auto np).

Co do karty, to 128 Mb to raczej minimum, ja mam 256 Mb.

Masz ładowarkę zegarową. Procesorowe ładują raczej w czasach poniżej 8 godzin, często około 3-4, albo nawet poniżej 2h tak jak moja. Ja bym proponował kupić jakąś na Allegro - za 40 zł jest bardzo dobra EMOS 8168 (chyba taki model) ładująca w 4-5h.

Kupując u Polusa dostajesz instrukcję PL, ale na płycie - później możesz sobie wydrukować, jeśli chcesz. Ale i tak u nich najlepiej kupować, bo masz luksus sprawdzenia aparatu i jeszcze 100% pewności.

wtorek, 17 lutego 2004, 18:30
Chodzi mi o to, czy jest coś co pokazuje czy zdjęcie jest prześwietlone czy niedoświetlone - w zenicie to było rozwiązane poprzez dwie diody (prześwietlone - dioda górna, niedoświetloe - dioda dolna), ale w nowych lustrzankach inaczej jest coś takiego rozwiązane (podobno jest jakaś drabinka, która pokazuje nie tylko czy zdjęcie jest prześwietlone/niedoświewtlone, ale także jak bardzo - gdzieś w internecie o tym czytałem, ale ponieważ z nowymi lustrznkami miałem nie wiele do czynienia więc nie wiem dokładnie jak coś takiego działa). Z resztą nie ważne. A co do ładowarki to już mój problem się sam rozwiazał - POLUSA daje mi gratis wraz z akumulatorkami...

Jeszcze raz dziękuje za pomoc.

środa, 18 lutego 2004, 09:04
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6 ]