Teraz jest sobota, 23 czerwca 2018, 23:53

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ] 
 3 miesiące szukania - czas podjąć decyzję. 
Autor Wiadomość

Post 3 miesiące szukania - czas podjąć decyzję.
Zwracam się do Was z prośbą o pomoc przy wyborze sprzętu.

Zakup sprzętu fotograficznego w moim wykonaniu opiera się podobnie jak zakup innych sprzętów elektronicznych czyli 3 fazowo (Czytanie wszystkiego na necie, wędrówka po sklepach czyli macanie :P, zastanawianie się czy rzeczywiście jest mi to potrzebne!)

Moja pierwsza przygoda z aparatem fotograficznym (który coś potrafi) rozpoczęła się ok 1 rok temu. Pożyczyłem od znajomego aparat Canon 450d wraz z dwoma obiektywami:sigma 17-70mm f/2.8-4.0 i Sigma 70-300 F4-5.6 (tak mi się zdaje). Przygoda trwała ok 6 miesięcy po których zapragnąłem kupić jakiś lepszy aparat - lecz dałem sobie kilka miesięcy przerwy na ochłonięcie.
Muszę przyznać że przez 95% czasu korzystałem z obiektywu 17-70mm.
Co mnie w fotografii pociąga? Myślę że zdecydowanie robienie fotografii głównie poświęconej własnym dzieciom i spotkaniom rodzinnym. Bardzo mi się podoba robienie zdjęć z małą głębią ostrości. Aparat który używałem może nie był nadzwyczajny ale wraz z obiektywem robił bardzo dobre zdjęcia jak na moje wymagania. Tele obiektyw o tak dalekim "zasięgu" jest zdecydowanie poza moim zainteresowaniem i nie wiem czy jest to winna obiektywu czy samego aparatu ale właściwie to powyżej wartości 150-200 zdjęcia były słabej jakości - zapewne problem leży w braku wprawy z mojej strony. Oprócz zdjęć portretowych bawiłem się robiąc zdjęcia seryjne podczas spontanicznych zabaw dzieci. Niestety ten aparat w zupełności się do tego nie nadawał. Po pierwsze problem AF który nie trafiał w najważniejszych chwilach to również jego brak szybkości zniechęcał do kolejnych prób. Oczywiście jestem amatorem i pewnie jeszcze sporo wody w rzece upłynie zanim będę mógł coś więcej powiedzieć o fotografii, jednakże takie miałem odczucia.

1 faza - poczytałem troszkę o aparatach, testach, jak również na różnych forach wypowiedzi ludzi którzy szukali aparatów oraz wypowiedzi czytelników jak również specjalistów. W zasadzie można rzec że im więcej człowiek czyta tym bardziej człowiek "głupieje". Po części merytorycznej obrałem kurs na fazę nr 2

2 faza - wyruszyłem w podróż aby każdy aparat wziąć w ręku mieć świadomość co jak wygląda oraz jak leży w dłoni.
W tej fazie od razu zrobiło się mi lżej:
Olympus (z wymienną optyką) - budowa i wygląd zdecydowanie nie w moim guście - amen
Fuji (to samo)
Nikon - D5300 - Fajnie zbudowany, ciekawy wygląd - troszkę coś jest w nim nie tak jak się go trzyma oraz ten ciemny wizjer - ale naprawdę ogólnie zrobił pozytywne wrażenie.
Canon 700d - tutaj zapewne zadział mechanizm porównawczy z canon 450d - od razu zrobiło się w ręku milej, aparat solidnie zbudowany - ma się wrażenie że to naprawdę dobry sprzęt. Myślę że troszkę lepiej leży w ręku niż Nikon - ale chyba Nikon ciut lepiej wygląda.
Sony a6000 - leciutki, dobrze leżący w dłoni, bardzo fajny elektroniczny wizjer
Sony Rx10 - bardzo fajny aparat, wszystko jest tak jak należy
Panasonic (z wymienną optyką) - myślę to dobre aparaty jednakże sony a6000 zrobił na mnie lepsze wrażenie.
Samsung (z wymienną optyką) - chyba poniżej Panasonica czy Sonego
Pentax k-50 czy II - niestety nigdzie nie mogłem go utrafić i nie mogę nic o nim powiedzieć

Deser:
Sony Rx100 III i Canon gx1 II - małe i troszkę większe cuda. Wspaniałe aparaty i gdybym miał pewność że podołają moim potrzebą czyli zdjęcia z rozmytym tłem plus szybki i celny autofocus - to rzucałbym kostką i kupował bez zastanowienia.

Faza 3 - Czy oby na pewno jest mi potrzebny wspaniały, duży i drogi sprzęt?

Tutaj zwracam się do Was z prośbą o pomoc opartą na Waszych doświadczeniach i wiedzy na temat sprzętu.

Moje cele fotograficzne to w 80-90% - zdjęcia z małą głębią ostrością oraz zdjęcia wszędzie pędzących i bawiących się moich 2 urwisów (poniżej 8 lat).

Po pół roku doświadczenia z noszeniem przy sobie aparatu Canon 450d wiem że rozmiar ma jednak duże znaczenie. Po prostu z czasem ma się dosyć noszenia go ze sobą i lepiej ustrzelić coś z telefonu.

Lustrzanki to największe sprzęty lecz mają największe możliwości i zdaję się o wiele tańsze obiektywy aniżeli bezlusterkowce które to kuszą swoimi rozmiarami i zdaje się podobnymi możliwościami lecz te ceny czy oby zapewne są adekwatne? Małe Sony rx100 III czy Canon gx1 II - rewelacyjna wielkość i mega mobilność, jednak czy te małe dadzą mi tyle radości ile oczekuję w moich 2 priorytetach?
A może coś w stylu Sony RX10 - troszkę mniejszy od lustrzanek ale za to jeden porządny obiektyw, może nie super - który zaspokoi moje potrzeby a przy okazji pociągnie dalej w głąb fotografii?

Proszę o rady i wskazówki co wg Was będzie najlepsze dla mnie?
A cena ... hmmm Myślę że najlepiej do 3.000 ale nie ma problemu jeśli będzie warto to 4.000(totalna górna granica)

Z góry dziękuje

poniedziałek, 15 września 2014, 13:33

Post Re: 3 miesiące szukania - czas podjąć decyzję.
Maxtiger napisał(a):
Moje cele fotograficzne to w 80-90% - zdjęcia z małą głębią ostrością oraz zdjęcia wszędzie pędzących i bawiących się moich 2 urwisów (poniżej 8 lat).

Bardzo stary post więc pewnie już coś kupiłeś ale mimo wszystko odpiszę bo miałem podobne dylematy i podobny budżet. Ja ostatecznie postanowiłem zaryzykować i kupiłem używanego D90 oraz nowe stałki 35 i 50mm 1.8. Małe, tanie, szybkie, jasne i ostre dla mnie zestaw idealny. Zaoszczędzone pieniądze wydałem na bilet lotniczy :)

wtorek, 24 marca 2015, 09:56

Ja moge polecić 35mm. Jest to świetna ogniskowa. Można śmiało korzystać z niej w większości sytuacji. Zdjęcia z takiego obiektywu są miłe dla oka.

środa, 25 marca 2015, 20:07

Trochę czasu minęło. Nie mam pojęcia w jaki sposób i gdzie odpowiedzieć innym aby dowiedzieli się czegoś od AMATORA.
Czekałem, czekałem i czekałem. Na forach - testy różne, opinie, itd.
Z każdym miesiącem, tygodniem ... dniem ... byłem coraz głupszy.
Dzisiaj kupiłem aparat. Wiem jedno - byłem ignorantem - idiotą!!!

Podpowiem wszystkim Wam i skorzystajcie z tego.

Najważniejsze dla mnie - wydaję sporo kasy i chcę mieć coś "kosmicznego".
Aby miało wszystko, przebiło pozostałych, miało potężne możliwości i kosztowało grosze!
Udało mi się w sklepie (Med.... Ma.. czyli dla nie idi... hehhe) zastać wszystkie aparaty między którymi wybierałem: sony Rx10, rx 100 III, Panasonic lx100, fz1000, sony a6000 _kit + 50 mm. Olymp... itd. Byłem w sklepie ok 3 godziny. Niestety albo i stety? okazało się że najważniejszą rzeczą jest coś innego ... brałem do ręki, przełączałem, robiłem zdjęcia itd.
co by się nie działo ... (nawet sprzedawca zapytał - po co szukam jak widzę co Pan kupi). Tylko jeden aparat w moich rękach dał mi RADOŚĆ. Może wybór będzie najgorszy pod względami fotografii ale co tam? Ma mi dać największą przyjemność

Kupiłem w MM RX10 za 3199 PLN. Za 2 tygodnie opiszę (jako amator - co i jak) - aparat marzenie w moich rękach :)

sobota, 16 maja 2015, 23:57

Cytuj:
Aby miało wszystko, przebiło pozostałych, miało potężne możliwości i kosztowało grosze!

Proszę...

wtorek, 19 maja 2015, 18:11
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ]