Teraz jest środa, 18 lipca 2018, 14:59

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 2 ] 
 Filtr UV i filtr polaryzacyjny 
Autor Wiadomość

Post Filtr UV i filtr polaryzacyjny
Jestem początkujący, zawsze lubiłem robić zdjęcia ale nie przykładałem wielkiej wagi do sposobu kadrowania, ustawienia jakichkolwiek wartości i odpowiednich kolorów.
Po prostu jeśli zdjęcie było "fajne" to mi się podobało i tyle + potem trochę uwydatniania kolorów w prymitywnym, ale wystarczającym kiedyś PhotoScape/PaintNet.

Przyszedł ten czas gdy postanowiłem udoskonalać swoje hobby. Zakupiłem Nikon D5200 + 18-105mm II

Czytałem bardzo dużo, ale niestety jest dużo staroci a chciałbym coś świeżego się dowiedzieć. Czas leci i rzeczy robią (teoretycznie) co raz lepsze wiec może coś co było dobre w np: 2013r jest już średnie w porównaniu z nowością.

To tyle początku, do rzeczy.

1. Filtr UV - wyczytałem, że głównie jest to traktowane jako dobra osłona na obiektyw. Jedynie na wysokich wysokościach może się przydać.
Coś się zmieniło w tej kwestii ?
Jeśli tak to jest coś tańszego i dobrego ? Widziałem test gdzie ceny były od 70zł do 300zł - z czego za ~80zł oraz ~130zł były najlepsze, więc drogie nie znaczy dobre.

2. Filtr polaryzacyjny - z tego co widzę po zamieszczonych w sieci zdjęciach przed i po założeniu filtra to różnica jest czasami kolosalna. Według testu, który oglądałem ceny są od 110zł do 660zł, tutaj także nie drogi znaczy dobry (wygrał za ~480zł i drugie miejsce za ~240zł.
Kto jaki poleca ? Nie za drogi a dobry ?

3. Co znaczą oznaczenia DHG, W+B, C-POL, C-PL (część nazwy poszczególnych filtrów - powtarzają się te "skróty" (?)) ?

4. Mam Nikon D5200 + 18-105mm II. Jakie muszę kupować filtry (tzn są 55mm 72mm itd)

Za zainteresowanie byłbym bardzo wdzięczny.

sobota, 9 stycznia 2016, 23:00

Post Re: Filtr UV i filtr polaryzacyjny
Nie tylko na wysokościach. Ponieważ zazwyczaj są to też filtry przyciemnione, to przy silnym świetle słonecznym przydają się też na nizinach :) Mają też dobroczynny wpływ na trwałość matrycy światłoczułej, którą słońce wystawia na ciężką próbę.

Filtr polaryzacyjny, najlepiej według mnie kołowy, jest bardzo przydatny. Wydobycie błękitu nieba, zmniejszenie refleksów światła na wodzie, usunięcie (lub pozostawienie) swojej sylwetki na fotografowanej szybie... Nie musi być drogi, byle nie krańcowy "podpadziocha" z testów. Czy działa sprawdzasz w sklepie nawet bez aparatu. Stajesz przed swoim odbiciem w szklanej witrynie i przekręcasz wobec siebie obydwie "warstwy" filtra (mowa o kołowym). Jak patrząc przez niego, w pewnym momencie "znikniesz" z szyby, to OK. Oczywiście filtry z DHG to następny poziom, ale cena też jest ważna.

DHG - filtr ma powłoki, które zapobiegają refleksom na szkle filtra / obiektywu.
W+B - nazwa własna jednej z firm.
c-pol - cirkular polaryzacyjny (kołowy)
CPL - zdaje się że to samo co c - pol

Filtr dobierasz do konkretnego obiektywu i nakręcasz na gwint na końcu tego obiektywu, (nie na body pod obiektyw), więc kupujesz taki, jaką średnicę obiektywu podaje jego producent. W tym wypadku, o ile LINK nie kłamie, będzie to 67 mm.

niedziela, 10 stycznia 2016, 08:50
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 2 ]