Teraz jest poniedziałek, 16 lipca 2018, 14:30

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 82 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna strona
 Minolta Z1, Fuji S5000 i C-740 

Ktory aparat lepszy?
Fuji S5000 9%  9%  [ 3 ]
Minolta Z1 38%  38%  [ 13 ]
C-740 53%  53%  [ 18 ]
Liczba głosów : 34

Minolta Z1, Fuji S5000 i C-740 
Autor Wiadomość

Post Minolta Z1, Fuji S5000 i C-740
Duzo czytalem na tym forum nt tych aparatow, znalazlem topic dot. konfrontacji tych 3 aparatow, lecz koncowo nie uzyskalem odpowiedzi, ktory aparat jest lepszy! Bylbym wdzieczny za przedstawienie za i przeciw obu aparatow... :D :)
Z gory dzieki

Ostatnio edytowano poniedziałek, 12 kwietnia 2004, 20:48 przez woytec, łącznie edytowano 1 raz

niedziela, 11 kwietnia 2004, 11:19

- szybsza
- robi lepsze zdjęcia
- ma zdecydowanie większy zakres nastaw

niedziela, 11 kwietnia 2004, 13:36
Moderator

Taka ankieta jest według mnie bez sensu. Pisaliśmy takie porównania już wiele razy i po prostu S5000 delikatnie mówiąc się chowa. Głównie przez dziwnie mały zakres nastaw, co w efekcie nie pozwala robić dobrych zdjęć.

Ostatnio pisałem o nim w tym wątku: http://forum.swiatobrazu.pl/foto/viewto ... =8857#8857

niedziela, 11 kwietnia 2004, 21:29
czy tak czy siak przegra fuji z bardzo prostej przyczyny, mniej jest urzytkownikow tego aparatu niz z1 a wiadomo ze ci beda glosowac na swoj sprzet wiec TA ANKIETA JEST BEZ SENSU!!!!!!!!!!!!!!!!

poniedziałek, 12 kwietnia 2004, 08:43
A z1 to tez nie jest takie cudenko przy ktorym chowaja sie inne aparatty, posiada on dosc sporo wad co prawda jego ogromna zaleta jest manual ale jakosc zdjec jest srednia

poniedziałek, 12 kwietnia 2004, 08:45
Moderator

Oczywiście Minolta Z1 ma wady i to nie jedną!!! Ale tu chodzi o porównanie i Fuji S5000 posiada ich więcej. A szczerze, to dla mnie w niczym nie dorównuje Z1, a przewyższa ją o 2 klasy, jeśli chodzi o obudowę :)

poniedziałek, 12 kwietnia 2004, 16:42
czy tak czy siak przegra fuji z bardzo prostej przyczyny, mniej jest urzytkownikow tego aparatu niz z1 a wiadomo ze ci beda glosowac na swoj sprzet wiec TA ANKIETA JEST BEZ SENSU!!!!!!!!!!!!!!!!
Inteligienta i logiczna opinia. W pełni się z nią zgadzam.

poniedziałek, 12 kwietnia 2004, 17:18

Ja stoje przed wyborem aparatu. Bede sprowadzal sobie z niemiec. Poczatkowo planowalem S5000. Ale po tym co tu wyczytalem stawiam na Z1. Ale czytajac opinie na forum jeszcze duzo osob jest za Oly C-740.
I tak jak bylo, dalej mam dylemat :D

@Hamilton

Tu nie chodzi glownie o ilosc uzytkownikow tych 2 aparatow. Tylko kazdy ma swoja wyrobiona opinie nt danego aparatu :)

poniedziałek, 12 kwietnia 2004, 17:29
Moderator

A ja się nie zgadzam! Gdybym miał np Fuji S5000, to i tak bym głosował na Z1, bo jest lepsza... Po drugie tutaj głosują także "nie-Z-jedynkowcy". Skąd wiesz, że właśnie wszystkie głosy zostałe oddane przez nich? Jestem pewien, że np And, bonnum, TomekK (i nie tylko oni) też tak (by) zagłosowali, nawet jeśli nie mają tego aparatu.

Pozdrawiam wszystkich posiadaczy S5000 i życzę wspaniałych zaszumionych zdjęć w piękne dni oraz cudownych widoków w nocy bez flasha :twisted: . To oczywiście żart.

poniedziałek, 12 kwietnia 2004, 17:30

Ale po tym co tu wyczytalem stawiam na Z1. Ale czytajac opinie na forum jeszcze duzo osob jest za Oly C-740.
I tak jak bylo, dalej mam dylemat :D

to skoro już wiesz że nie będzie to Fuji, a z1 lub 740 no to jak to w takim przypadku zawsze doradzam - przesapceruj się do jakiegoś sklepu w którym możesz je obydwa "pomacać/potrzymać" , bo poza filmem z z1 to "wewnętrznie" niewiele się różnią.. więc pozostaje design i leżenie w dłoni ;)

poniedziałek, 12 kwietnia 2004, 19:07
Moderator

Dokładnie! Wybór między C-740 i Z1 jest już bardziej logiczny.

Podstawowe różnice: Olympus ma rzekomo lepszy tryb manual i robiąc w ten sposób zdjęcia, możesz liczyć na minimalnie lepsze efekty (choć ja zrobiłem w Święta piękne zdjęcia moją Z1 właśnie w automacie - cudowne, będą w Albumie w środę może - obejrzyj! :) ), z kolei jak twierdzi TomekK, Minolta Z1 pozwala na lepsze efekty w manualu (choć to wcale nie znaczy, że ma więcej ustawień!); tak jakby one bradziej wpływały na końcowy rezultat.
Co do wyglądu, to mi się bardziej podoba Z1 - taki futuryzm jest dla mnie śliczny. Jeśli chcesz mieć możliwość nagrywania bardzo dobrej jakości sekwencji video, to także wybór pada na Z1, ponieważ Olympus potraktował tę kwestię po macoszemu. Jest jeszcze kilka małych kruczków, dla ktorych wybrałem właśnie Minoltę (między innymi 2 x szybciej odświerzany LCD, dobrej jakości zdjęcia seryjne - do 10 w ciągu sekundy!, oraz cudowne menu i możliwość obsłużenia całego aparatu praktycznie dwoma palcami prawej ręki), ale to już drobiazgi.

O takich mini-zaletach C-740 napisze zapewne Ginty, jak tylko się pojawi, ale to ostatnio zdarza się około północy.

Ale te aparaty są bardzo podobne pod względem możliwości i o wyborze raczej zadecydujesz sam, po ich obejrzeniu. Co kto lubi :)

poniedziałek, 12 kwietnia 2004, 19:37

Co do obejrzenia ich obu to problemiq... :) Bo nie mam w sumie dostepu do C-740 gdyz aparaty sprowadzam z niemiec, korzystajac ze sklepu internetowego... No chyba zebym sie tu wybral do jakiegos fotojokera :)
Co do Z1 to aparat ma moj sasiad, i on sobie go bardzo chwali, no i ja ogladajac zdjecia, jestem pod wrazeniem.

Jesli chodzi o galerie to cos mi stronka nie chce wskoczyc, i nie mam mozliwosci zobaczenia zdjec.. :(

Odnosnie Fuji S5000 to widzialem kilka fotek zrobionych automatem, bo moj qmpel qpil ten aparacik jakis czas temu, i bardzo go sobie chwali, ale porownujac fotki Z1 i S5000 wybor jeden - MINOLTA

poniedziałek, 12 kwietnia 2004, 20:23
Moderator

ale porownujac fotki Z1 i S5000 wybor jeden - MINOLTA

Nic dodać, nic ująć :)

poniedziałek, 12 kwietnia 2004, 21:32

Vendeur przy tobie zaczalem sie nawracac :D Jak wszedlem pierwszy raz na to forum, to byle zdecydowanie za Fuji S5000. Teraz Z1, jeszcze tylko chce sie czegos wiecej dowiedziec nt C-740 od Ginty.. :)

poniedziałek, 12 kwietnia 2004, 22:06

Nie potrafię napisać niczego nowego ponad to, co pisałem tu już wiele razy (i głupio się powtarzać); poza tym najbardziej widoczni są tutaj Z1-kowcy i mnie po prostu zakrzyczą.

Wierutną bujdą (znowu nie wiedzieć czemu powtarzaną) jest przewaga manuala w Z1 (przecież już wiele razy to ustalaliśmy) - jego zakres jest dokładnie taki sam w C-740. Można się ewentualnie kłócić co do tego, na ile "user-friendly" jest menu Olympusa, a na ile Minolty i jakie wyniki daje operowanie nastawami manualnymi. Moim zdaniem bardzo zbliżone. Natomiast sądząc po samplach, Olympus ma zdecydowanie lepszy tryb automatyczny.

Przewagi Z1 (staram się być obiektywny, chociaż każdy oczywiście ma swoje poglądy) to szybkość - pod tym względem Z1 wyprzedza inne UZ + jakość filmów. Natomiast C-740 bije o głowę Z1 jakością wykonania i niezawodnością. I nie piszcie, że tak nie jest, bo na forum przewinęła się całkiem pokaźna grupa osób, które miały problemy przede wszystkim z feralnym przełącznikiem (choćby teraz widzę taki temat) i ignorowanie tego faktu zakrawa na lekką przesadę. Dla mnie obracany LCD to kiepski patent - pozwolił zaoszczędzić pieniądze, co korzystnie odbiło się na cenie, która swego czasu faworyzowała Z1 - ale samo rozwiązanie jest zawodne i pozbawia aparat profitu w postaci bardziej energooszczędnego operowania za pomocą wizjera. Staram się go używać w moim C-740, gdy mogę i pozytywnie przekłada się to na czas działania na jednym komplecie baterii - choćby wczoraj zrobiłem na weselu ok. 300 zdjęć, które na dodatek bezustannie oglądałem i wykasowywałem część z nich; aparat wciąż chodzi na tej samej zmianie akumulatorków i nie domaga się ich wymiany. W Z1 operowanie wizjerem jest pozbawione sensu (pod tym względem), bo to ten sam LCD. Oczywiście - czasami użycie tego pseudo EVF wymuszają choćby warunki oświetleniowe. Trzeba również przyznać, że Z1 nie jest energożerna, ale przy kadrowaniu z użyciem wizjera stawiam na Olka.

Z tego, o czym pisał TomekK, zgadzam się wyłącznie z przewagą pod względem szybkości działania - ale Olympus nie jest zły, to stopniowanie typu C-740 jest bardzo dobry a Minolta świetna. Nie robi lepszych zdjęć - sądzę, że obydwa aparaty pod względem możliwości uzyskania dobrych jakościowo zdjęć są bardzo porównywalne a lepszy dostęp do niektórych funkcji w Z1 rekompensuje lepszy automat C-740. Filmy - tak, tutaj punkt dla Z1, ale możesz kupić bardzo zbliżonego cenowo najnowszego C-760 - i będziesz miał filmy o jakości bardzo podobnej do Z1 (przy tym aparat jest szybszy, jeszcze mniejszy, ale niestety chodzi na olympusowskich akumulatorkach). Osobiście kupując aparat przede wszystkim zwracałem uwagę na jakość zdjęć a nie filmów. Wygląd - to sprawa subiektywna. Z1 wygląda kosmicznie, co mi nie przeszkadza, ale przeszkadza mi jej "plastikowość", przez co prezentuje się... niesolidnie. Oczywiście właściciele Z1 zaraz napiszą, że do tego można się przyzwyczaić i to mylne wrażenie. Może tak jest, ale przy moim C-740 nie musiałem się do niczego przyzwyczajać, bo wykonano go po prostu starannie (były pytania na forum, czy nie ma metalowej obudowy, to o czymś świadczy). Ten plastikowy wygląd Z1 + potwierdzone choćby na naszym (i nie tylko) forum przypadki awarii wystawiają w moich oczach kiepskie świadectwo Minolcie. Wypada dodać (ktoś może potraktować tę cechę jako zaletę), że C-7xx są bardziej "compactowe", to rzeczywiście najmniejsze produkowane ultra zoomy - co nie znaczy, że Z1 jest wielka; po prostu wykonano ją (podobnie jak S5000) wg nieco innej koncepcji. Co jeszcze? Super odświeżanie z Z1. No cóż, w moim C-740 nie doświadczyłem jakichkolwiek problemów ze zbyt wolnym odświeżaniem, więc jest mi to obojętne; uważam, że żyłowanie niektórych parametrów mija się na pewnym etapie z celem i niektóre przewagi są tak naprawdę mało istotne. Poza tym jeszcze jeden mit - ceny kart pamięci (dziwne, że nikt o tym nie wspomniał) - kupno Olympusa oznacza potrzebę zakupu nowych (w sensie typu - wspólna inicjatywa Fuji i Olympusa) kart XD, które są droższe - ale podkreślam - trochę droższe od kart SD/MMC w Z1. To różnica rzędu 30-40 złotych (na karcie 128MB), która nie faworyzuje w sposób definitywny Z1 (przynajmniej ja bym się tym argumentem nie kierował).

Dodam jeszcze, że sam nosiłem się z myślą ściągnięcia aparatu z Niemiec i między innymi to przemawiało na rzecz Olympusa - ewentualne reklamacje mogą być problematyczne. Polecam Ci obejrzenie obydwu aparatów na żywo. Olympusa (jako markę) doradzało mi kilku znajomych-entujastów fotografii (także cyfrowej). Wreszcie czytane recenzje (głównie anglojęzyczne, bo gdy kupowałem aparat Z1 wciąz nie należała do zbyt sprawdzonych aparatów, C-740 już istniał jakiś czas na rynku) przemawiały na korzyść C-740; Z1 oceniano bardzo skrajnie - od zachwytu, po żywą niechęć (na naszym forum również wywołuje niemałe emocje), natomiast o C-740 pisano po prostu pozytywnie. Jednak przy minusach Z1 pojawiały się dosyć konkretne zarzuty (typu awarie), podczas gdy przy C-740 były na ogół kwestie mniejszej wagi.

Jeżeli chciałbyś sobie poczytać takie krótkie zestawienie - proszę bardzo:

Olympus C-740 UZ:

http://dpreview.bizrate.com/marketplace ... 35683.html

i Minolta Z1:

http://dpreview.bizrate.com/marketplace ... 65077.html

Mój wniosek - niewiele brakowało a sam bym kupił Z1; kupiłem jednak C-740 i dobrze mi z tym. Póki co dobrze mi służy. Oczywiście mam swoje zastrzeżenia, ale ogólnie aparat oceniam bardzo pozytywnie. Gdybym miał ponownie wybierać - być może zdecydowałbym się na któryś z nowszych Olympusów, ale na pewno nie wybrałbym Z1/Z2.

Ostatnio zaniedbałem mocno nasz album i od dłuższego czasu odgrażam się tylko, że coś wyślę - praca i nie tylko. Może jednak zdołam coś przesłać w tym tygodniu, bo w sumie niewiele zdjęć z mojego własnego aparatu wrzuciłem do albumu (kilka z wczesnych początków). Widzę, że Z1-kowcy się konsolidują i wycofują zdjęcia, które stawiają ich aparat w kiepskim świetle. Ja swoich wycofywać nie zamierzam, ale może zdołam doślę.

A tak na koniec - uważam, że to bardzo zbliżone aparaty i cała ta wojna (bo temat wraca non stop i ciągle budzi emocje) jest nieco na wyrost. W dużym stopniu to kwestia gustu i sympatii do danej marki. Akurat lobby Olympusa jest u nas zdecydowanie mniej widoczne niż Minolty (tak właściwie to Z1) - jednak nie oznacza to, że Olympus ustępuje Minolcie.

No to się rozpisałem. Pozdrawiam wszystkich.

Ostatnio edytowano poniedziałek, 12 kwietnia 2004, 23:28 przez Ginty, łącznie edytowano 1 raz

poniedziałek, 12 kwietnia 2004, 23:22
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 82 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna strona