Teraz jest środa, 20 czerwca 2018, 09:41

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 9 ] 
 Co lepsze a80 czy Z1 
Autor Wiadomość
Post Co lepsze a80 czy Z1
Chcialbym miec mozliwosc ustawiania wlasnych parametrow no i dobra jakosc i sie wacham bo niewiem co wybrac. A80 ma chyba lepsze parametry od Z1 ale Z1 wyglada mi na aparat dla bardziej profesjonalnych urzytkownikow. Gdybym mial kase to bym kupil 7Hi ale niemam tyle szmalcu a ceny A80 i Z1 sa podobne . WIEC CO LEPIEJ KUPIC I DLACZEGO. ZNAM SPECYFIKACJE APARATOW wiec mniemusicie pisac napiszcie tylko dlaczego jeden jepszy a drugi gorszy.

czwartek, 15 kwietnia 2004, 13:10

Skoro znasz parametry, wiesz zapewne, że to raczej wybór pomiędzy przeciwstawnymi cechami jak jakość zdjęć a możliwości oferowane przez wielokrotny zoom optyczny. Jakościowo zdjęcia z A80 bardziej mi odpowiadają, ważna może być również większa matryca, o ile zamierzasz drukować w większych formatach. Ponadto na plus oceniam dobre makro (lepsze niż w Z1), niezły tryb zdjęć seryjnych, tanie karty CF i obrotowy LCD, który bywa pomocny przy kadrowaniu (sam wyświetlacz jest niestety mały i chwilami wydawał mi się mało czytelny - subiektywne wrażenie). Jeżeli zależy Ci na aparacie o sporych możliwościach, który mógłbyś ze sobą nosić nawet w nieco większej kieszeni - to niezły wybór; w A80 głównie nie odpowiada mi cena, wciąż całkiem pokaźna.

Z1 posiada jedną potężną przewagę - 10x zoom optyczny; lubię UZ i godzę się na pewną stratę jakości (na tle dobrych compactów z funkcjami manualnymi w podobnej cenie) wynikającą z powyższej cechy aparatu. Poza tym - jeżeli cenisz sobie gadżetową funkcję, jakimi są "filmiki" - tutaj również duży plus dla Z1. Jakość zdjęć jest subiektywnie gorsza a efekty pracy w trybie automatycznym (jeżeli zamierzasz z niego korzystać, to może być istotne) przeciętne. Jednak możliwości kształtowania zdjęcia w postaci trybu manualnego właściwie te same jak w A80 - i na podkreślenie zasługuje szybkość; Canon nie jest zły, ale Z1 jest pod tym względem wyraźnie powyżej średniej (shutter lag, AF, itd.). Co do profesjonalnego wyglądu - nie będę się kłócił; uważam, że design Minolty jest raczej nowatorski i kontrowersyjny. Natomiast jakością wykonania na pewno ustępuje Z1 Canonowi, poza tym nie jest to już w żadnym razie aparat kieszonkowy (co nie oznacza, że jest duży).

Reasumując - jeżeli wybór ma się rozstrzygnąć pomiędzy dwoma tytułowymi aparatami: wszystko zależy od Twoich upodobań. Chcesz całkiem poręczny dobry compact z trybem manualnym - bierz A80. Potrzebny Ci duży zoom, będziesz go faktycznie wykorzystywał? Zależy Ci na "opcjach filmowych" i lubisz futurystyczny wygląd a la Star Trek? No to Z1 jest ciekawą propozycją. Ja bym zapewne wybrał Z1, pomimo jej feralnego "hybrydowego systemu LCD", który bardzo mi nie odpowiada - po prostu zależy mi na zoomie. Ale kolega, który ostatnio szukał typowego aparatu do domowego użytku, kupił ostatnio A80 i bardzo go sobie chwali. W gronie rodzinnym spisuje się bez zarzutu, a równocześnie pozwala na wykonanie ciekawszych zdjęć podczas jakiegoś wypadu na miasto.

Pozdrawiam.

czwartek, 15 kwietnia 2004, 13:46

Ja cobie bardzo chwale Canona A80 mimo, ze posiadam go ok 3 miesięcy i nie uważam, że jest to tylko aparat do zdjęć rodzinnych.
Ja jestem całkowity amator fotografi ale uważam, że można pobawić się i zrobic całkiem fajne zdjęcia (kilka moich zdjęć jest tu http://plfoto.com/uzytkownik.php?authorname=Michal-A80)

Też mialem dylemat co wybrać i po wielu lekturach wybrałem Canona A80.

Bardzo dobrze działa Makro, obracany wyświetlacz przydał się juz wiele razy, barzo łatwy dostęp do ustawień manualnych, aparat jest bardzo poręczny - można go spokojnie nosić w kieszeni - nawet marynarki.

Co do zoom w Z1 - może i fajnie mieć x10 ale czy w takim małym obiektywie może być dobrej jakości zoom optyczny - wg mnie raczej nie

Ja proponuję Canona A80

czwartek, 15 kwietnia 2004, 16:17

hmmm jako posiadacz ultra zoomu (juz nawet nie mówię że z1) jestem wstanie zagwarantować że wielkość odpowiednia do uzyskania odpowiedniego zooma ;) .. optyka żądzi się własnymi prawami :D.. co do wyboru pomiędzy A80 a Z1 to wszystko już zostało powiedziane więc sugeruję wziąć z sobą komplecik akumulatorków i iść do sklepu w którym umożłiwią Ci pobawienie się obydwoma egzemplarzami i samemu zobaczyć czego właściwie Ci potrzeba.

czwartek, 15 kwietnia 2004, 19:42

No... ;) Obiektyw w Z1 taki znowu mały nie jest...

I ja nie twierdzę, że A80 to aparat wyłącznie do zdjęć rodzinnych - tak, jak napisałem: można nim i ciekawsze fotki zrobić...

Ja nie polecam żadnego z nich o tyle, że to kwestia gustu. Ja bym wybrał Z1 (z tych dwóch), bo cenię sobie UZ.

niedziela, 18 kwietnia 2004, 00:50
Moderator

Ja też bym się nawet nie zastanawiał i brał Z1. To klasa sama w sobie i kultowy aparat :)

niedziela, 18 kwietnia 2004, 02:57

Kultowe to są C-2100 "UZI" i The Doors...

Z1 jest raczej kosmiczna. ;)

niedziela, 18 kwietnia 2004, 09:21

niedziela, 18 kwietnia 2004, 09:49
a80 (coś mi sie wydaje ze za kult z1 odpowiada..........kolega V.....r)

niedziela, 18 kwietnia 2004, 10:08
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 9 ]