Teraz jest piątek, 14 grudnia 2018, 10:02

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 125 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 9  Następna strona
 S1 IS vs C770 vs Z2; batalia ostateczna 
Autor Wiadomość

Post S1 IS vs C770 vs Z2; batalia ostateczna
W tym temacie chcialem ostatecznie porownac jedne z ostatnich modeli wiodacych firm, ktore uwazane sa za topowych przedstawicieli swoich marek w tym szczeblu (cenowym jak i jakosciowym). Modele te pojawily sie praktycznie w tym samym czasie i sa dla siebie wzajemna konkurencja.

Do walki stanely S1,Z2 i C770. Kto wygral ocenicie sami, a ja postaram sie Wam pomoc w wyborze.Temat skierowany jest raczej do poczatkujacych fotoamatorow, zaczynajacych dopiero swoja przygode z fotografia, chcacych zaopatrzyc sie w stosowny sprzet ze sredniej polki cenowej(zaliczylem do niej rowniez C770 ze wzgledy szybko spadajaca cene).
No to do dziela:

Zacznijmy moze od matrycy. Zarowno Z2 jak i Olek wyposazone zostaly w 4Mpx, Canon w 3Mpx,jednak jak nie trudno sie przekonac, duzo na tym nie stracil. Nie wielkosc matrycy decyduje o jakosci zdjec takze mysle ze Canon nie zostaje tutaj w tyle.MAx rozdzielczosc zdjec Canona to 2048 x 1536, czyli troche mniej niz Z2 - 2288 x 1712 i olka - podobnie jak Z2, jednak czy tak duze zdjecia sa rzeczywiscie potrzebne??Jesli tak to ok, ale roznica wcalnie nie jest duza, poza tym przy tej rozdzielczosci duzo bardziej daja o sobie znac szumy, takze...czy naprawde warto??
Wartosci ISO dla wszystkich aparatow sa takie same poczynajac od 50 konczac na 400. Tutaj nalezy cos powiedziec na temat Olka - gdy poraz pierwszy zobaczylem zdjecia wykonane przez polskiego posiadacza, nie moglem uwierzyc ze zdjecia sa tak zaszumione!!!!Porwonujac je do Z2 i S1, wybaczcie jesli kogos uraze, ale Olek wymieka!!!Szumy az raza w oczy(sa juz dobrze widoczne przy ISO 50,a przy 400 nie mozna juz mowic o zdjeciu), czego nie mozna powiedziec o pozostalych dwoch.Porownujac Z2 i S1, trudno powiedziec ktory mniej szumi, wydaje mi sie ze S1,aczkolwiek jesli tak, jest to minimalna roznica.Jesli mowimy o szumach to nalezy takze wspomniec o aberacji - no coz , niestety zaden z tych aparatow nie zostal do konca pozbawiony tej wady. Widzialem zdjecia Z2 i C770 na ktorych abberacja byla wrecz zaskakujaca!!!Takowych zdjec S1 nie widzialem aczkolwiek nie znaczy to ze takich nie ma.

Obiektywy wszystkie maja takie same czyli 38-380(10x) oraz ogniskowa F2,8-3,1(canon),2,8-3,5(Z2),oraz 2,8-3,7(c770).Nie trudna zauwazyc ze S1 ma najjasniejszy obiekty co jest plusem,chociaz nie powiedzialbym zeby mial miazdzaca przewage. No i oczywiscie zoom. Tutaj zaden sie nie wyroznia - kazdy posiada 10 krotny zoom optyczny, o cyfrowym nie wspominam bo nie warto.Minusem Z2 jest glosny AF ktorego slychas przy kreceniu filmy.Zdaje sie ze problemu takiego nie ma S1, ktorego silniczek "troszke ciszej sie kreci" :) Jesli chodzi o C770=> nie mam danych an ten temat.

S1 wyroznia sie czasem migawki 1/2000s(i 15s max) do 1/1000 (15s Z2,16s c770)pozostalych dwoch.Nie jest to moze jakas rewelacja, bo zadko kiedy bedziemy korzystac z tak krotkich czasow, ale jesli juz bedzie trzeba zrobic zdjecie sloncu... :lol:

Jesli chodzi o wyswietlacz LCD...wszystkie go posiadaja .... :lol: . tutaj przewaza Olek ze swoimi 1,8", S1 i Z2 "tylko" 1,5". Duzy i czytelny obiektyw to wazna rzecz, dlatego tutaj plus dla Olka(nie wiem jednak jak u niego z czytelnoscia przy ostrym sloncu).

Wielu za minus Olka uznaje firmowa baterie, ktorej za cholere nie da sie zastapic zwyklymi AA :) , co da sie zrobic w Z2 i S1 zasilanymi zwyklymi paluszkami.Prosze sie nie sugereowac info na dpreview ze Olek jest na AA, tam jest blad.

Zarowno Z2 jak i C770 posiadaj hot shoe ktorej brak S1, tutaj minus dla canona, ale jesli ktos chce ograniczac sie do zdjec u cioci na imieninach to nie bedzie mu ona potrzebna.Jesli natomiast zamierza zajac sie fotografia bardziej powaznie, warto pomyslec jednak o ktoryms z pozostalych modeli(nie bede zadnego sugerowal :) )

No i rzecz "kluczowa" dla dzisiejszych nowych fotografow, czyli filmy. Dla wielu wrecz niezbedne, dla innych zupelnie niepotrzebne. Warto jednak przedstawic jak to tutaj wyglada. I wlasciwie nie ma wiele do mowienia, bowiem wszystkie aparty robia filmy w rozdzielczosci 640x480 przy 30fps,takze calkiem niezle.Z2 robi dodatkowo filmy w 800x600 jednak tylko przy 15fps.Jesli chodzi o jakosc to wszystkie trzy modele krece calkiem niezlej jakosci filmy, jak na aparaty oczywiscie :)

Wg.mnie dodatkowa przewaga na korzysc S1 jest ruchomy wyswietlacz, ktorym mozemy wywijac na wszystkie strony, co zapewne jest niepodwazalnym atutem.Mysle ze pozwoli to na wykonanie wielu efektownych zdjec(chociazby z poziomu ziemi) - thx Ven za poprawe.

Na koniec jeszcze mysle ze nalezaloby wspomniec o stabilizacji obrazu w jaka wyposazono S1.Z tego co sie slyszalo podobno niezle sie sprawuje i przy duzym zoomie jest niezastapiona, takze ten manewr canona chyba sie powiodl,ale cena za to poszla w gore... :(

Podsumowanie koncowe(ale to tylko moje subiektywne zdanie) - ja bym wybieral miedzy S1 a Z2. C770 odpada ze wgledu na straszne szumy. No i ta cena(ktora dodatkowo poteguja wysokie koszty kart xD)...nie potrafie znalezc racjonalnego uzasadnienia dlaczego Olympus tak bardzo sobie ceni ten model, no ale na szczescie cena szybko spada i moze za pare miesiecy jakosc bedzie proporcjonalna do ceny.
No i wlasnie - koncowi zwyciezcy to wg. mnie Z2 i S1. Co prawda cena S1 straszy podobnie jak Olka(400-500zl wyzsza niz Z2), ale przynajmniej jest ona bardziej uzasadniona, bo jakosc zdjec wg. mnie jest duzo lepsza. Ostatecznego zwyciezce trudno wylonic i nie potrafie stwierdzic czy warto dolozyc te pare stowek do S1(czy warto dac tyle za stabilizacje obrazu??).Ta decyzja nalezy juz do kupujacego.

Pewnie nie powiedzialem o wszystkim, ale mam nadzieje ze jakos przyblizylem temat tym ktorzy sie nie za bardzo orientuja.
Ewentualne luki,niedopowiedzenia i bledy uzupelnia pewnie moi koledzy z forum, ktorym z gory dziekuje.

Jesli chodzi o fotki i filmiki S1 i Z2 mozna znalezc na stronce http://www.steves-digicams.com/
Filmiki C770 jak napisal moj kumpel :)
http://cimoch.org/zdjecia/c770/P5090033.MOV
http://www.olympus.hat.pl/P1050011.MP4
http://www.olympus.hat.pl/testy/c770/P5070027.MP4
http://www.olympus.hat.pl/testy/c770/P5080031.MP4

Ostatnio edytowano poniedziałek, 10 maja 2004, 20:04 przez Sir Maverick, łącznie edytowano 5 razy

poniedziałek, 10 maja 2004, 16:42
Moderator

Z2, prawdopodobnie tak samo jak Z1 posiada dodatkowo czas otwarcia migawki równy 30 sekund.

Zapomniałęś chyba wspomnieć o dużym plusie Canona, czyli ruchomym wyświetlaczu LCD.

Poza tym OK, ale to suche dane techniczne, dostępne wszędzie. Szkoda, że nie dałeś już żadnych linków do zdjęć.

Dodatkowo myślę, że każdy aparat posiada jakieś szczególne cechy, które mogą przeważyć nad wyborem i nie należy żadnego przekreślać. Plusem Z2 jest na pewno szybkość działania, S1 - Stabilizacja, C-770 może ogrom ustawień (=>patrz mój wątek o teście C-760, on ma już dużo ciekawych rzeczy), choć nie wiem, jak pod tym względem wypada S1.

PS. Czyżbyś zaczynał powoli rezygnować z Oly C-770? ;).

poniedziałek, 10 maja 2004, 16:57
http://cimoch.org/zdjecia/c770/P5090033.MOV
http://www.olympus.hat.pl/P1050011.MP4
http://www.olympus.hat.pl/testy/c770/P5070027.MP4
http://www.olympus.hat.pl/testy/c770/P5080031.MP4

Linki do zdjec z C-770:
http://cimoch.org/zdjecia/c770/
a tu jest prawie 200 zdjec - http://www.pbase.com/cameras/olympus/c770_movie

poniedziałek, 10 maja 2004, 17:17

Ostatnio edytowano środa, 9 czerwca 2004, 23:44 przez gerth, łącznie edytowano 1 raz

poniedziałek, 10 maja 2004, 18:29
Moderator

Brawo Sir Maverick za obszerne ujecie tematu (czyzby przymiarki na depeszowca/moderatora forum? :) )

No niedługo wszyscy będą moderatorami i zapanuje chaos na forum ;)...

gerth, uważam, że Twoja wypowiedź jest bardzo subiektywna. TomekK robił zdjęcia Panasoniciem i nie poleca go w ogole. Tu masz jego wypowiedź z innego wątku: " Miałem Panasonica przez niezbyt długą chwilę w ręce i nie chcę więcej. Marne kolory, gdy robi się troche ciemniej aparat można spokojnie schować, optyka dobre ma tylko parametry (książkowe przykłady aberracji chromatycznej, nawet przy przymkniętej przesłonie). Ogólnie moim zdaniem to beznadzieja. Moim zdaniem to klasa niżej niż C-740/Z1, nie mówiąc nawet o A1. "

Poza tym twierdzenie, że Panasonic robi lepsze filmy od Z2/Oly C-770, mając mniejszą rozdzielczość jest dla mnie śmieszne. Czy naprawdę nie widzisz różnicy w jakości?

PS. Same dane techniczne nie świadczą o niczym i ja także nie sądzę, aby ten aparat wygrał, ja bym wybrał wszystkie inne, tylko nie jego.

poniedziałek, 10 maja 2004, 19:18

Widze Vendeur ze zabierasz sie za ostra krytyke :? . To ze wszystkie takie "suche dane mozna znalezc" nie watpie, ale:
1)Nie wszyscy wiedza gdzie takich danych szukac
2)Nie zawsze dodaja do takich danych ze abberacja jest umiarkowana , szumy az raza, a AF w Z2 prawie slychac przy kreceniu filmow z wyscigow F1.
3)Linki ktorych brakowalo, zostaly dodane przez kolege
4)Nie do konca wiem co znaczy +bulb, przy czasie migawki 30s ( z2), dlatego nie pisalem=> nie znam sie to nie pisze
5)Jesli mamy sie czepiac to kazdy aparat ma swoje wady i zalety, dlatego uwaga ta jest chyba niepotrzebna...
6)Jesli nie chcesz przeciez nie musisz czytac.
7)Jak napisalem topic stworzony dla poczatkujacych(z tego co wiem nie jestes poczatkujacy)

Ostatnio edytowano poniedziałek, 10 maja 2004, 19:41 przez Sir Maverick, łącznie edytowano 1 raz

poniedziałek, 10 maja 2004, 19:31

Ten czas +bulb to ustawienie przy którym można w dowolnym momencie przerwać otwarcie migawki, a jak się nie przerwie to automatycznie się zamknie po 30 sekundach, czyli maksymalny czas otwarcia migawki w Z2 to 30 sekund.
ps. właśnie kupiłem Z2 i od 2 dni się nią bawie - narazie jestem bardzo zadowolony 8)

poniedziałek, 10 maja 2004, 19:37

Dzieki za wyjasnienie. Wszelkie spostrzezenia i ewentualne bzdury ktore wypisalem o Z2(bo nie zgadzaja sie z tym co wyprawia Twoja Z2 :) ) zapisuj wlasnie tutaj.

Pozdrawiam

poniedziałek, 10 maja 2004, 19:43
Moderator

To będzie trudne... Ogólnie to co pisze się o Z1/Z2 to same bzdury. A to że niby klapka odpada, że się cała obudowa telepie, że strasznie szumi, że nie da się nią zrobić dobrego zdjęcia nocą, etc.... A my na forum dzielnie wszystkie te niepotwierdzone opinie bardzo zaciekle zwalczamy. :)

Mam nadzieję, że nowy kolega do nas dołączy;).

PS. Sir Maverick, wybacz, nie miało to zabrzemieć jak jakaś krytyka.

poniedziałek, 10 maja 2004, 19:50

Ten nowy kolega to ja :) nie zalogowalem sie ;)

poniedziałek, 10 maja 2004, 19:56

Ostatnio edytowano środa, 9 czerwca 2004, 23:45 przez gerth, łącznie edytowano 1 raz

poniedziałek, 10 maja 2004, 20:05

Nie wiem ile kosztuje ten panasonic ktorego tak Vendeur skrytykowales ale, jesli nie jest zbyt drogi to wg. mnie TomekK troche przesadzil bo abberacja wcale nie jest taka tragiczna, a i kolory nie sa zle.

poniedziałek, 10 maja 2004, 20:16
Moderator

Na "trzesięnie się" filmu nie ma wpływu czy jest robiony w pomieszczeniu, czy w lepszym dziennym oświetleniu. To działa na troszkę innej zasadzie niż fotki. Ale ja osobiście uważam, że nie ma problemu z filmami w Minoltach Z1/Z2 (nie wiem, jak Oly) i są one dobrej jakości. Widziałem filmik z Panasonica i jest dla mnie bez porównania gorszy - tzn zbyt mały obraz. Jeśli ktoś umie trzymać prosto aparat, to efekt będzie naprawdę dobry. No ale nie będę się kłócił, bo każdy woli co innego. Ja wolę wyższą rozdzielczość niż stabilizację.

Nie przeczę jednak, że Canon S1 jest w tej dziedzinie najlepszy :).

poniedziałek, 10 maja 2004, 20:19

A wracajac do tematu, mowmy moze o Z2 C770 i S1, jesli nie macie nic do powiedzenia na ten temat, lepiej nic nie mowic(ale naklaniam do dalszej dyskusji :) )

poniedziałek, 10 maja 2004, 20:20

Vendeur z nikim nie chce sie klucic, a wiec z Toba tez nie, ale wiedz ze powinenes byc bardziej obiektywny niz...przemadrzaly!!!Tak, taki sie zaczynasz robic!!!

....wierze ze nasze stosunki pozostana pozytywne :)

poniedziałek, 10 maja 2004, 20:24
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 125 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 9  Następna strona