Teraz jest piątek, 20 lipca 2018, 14:50

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 15 ] 
 Olympus C-750 czy Canon S1 IS czy Minolta Z2 
Autor Wiadomość

Post Olympus C-750 czy Canon S1 IS czy Minolta Z2
Wiem, że podobny temat wystawił Sir Maverick, ale:
1. Tam był C-770 a tu C-750. :wink:
2. Już od dawna nikt tam nie odpowiadał, a mi trzeba jakiś świeżych opinii.

Chcę się w najbliższym czasie wyposażyc w któryś z tych cyfraków i w związku z tym, potrzebuję Waszej (aktualnej) opinii (tzn jeśli chodzi o takie zestawienie). O aparatach tych niemalże wszystkiego już się dowiedziałem, ale chciałbym poznać Wasze zdanie na ten temat.
Co o nich sądzicie? Jakie wg Was mają plusy i minusy? itp

Dodam iż poszukuję, jak widać, apartu z większą ogniskową, chciałbym go móc wykorzystywać do nieco ambitniejszej fotografii, a nie tylko jak to się mówi do zdjęć u cioci na imieninach. Dobrze by było, żeby był w miarę szybki, bo zazwyczaj uciekają nam najciekawsze ujęcia (wiem że pod tym względem Milonta króluje, ale co z pozostałymi?)

Będę bardzo wdzięczny za wypowiedzi 8)

sobota, 24 lipca 2004, 13:51

Skoro wiesz wszystko, to nikt Cię chyba tutaj nie zaskoczy niczym specjalnym... Każdy ma swoje sympatie i antypatie.

Ja dla przykładu - jak być może wiadomo - jestem bezkrytycznym fanem Olympusa (swego czasu jedynym na tym forum). I stąd uważam np., że C-750 - chociaż najstarszy w zestawieniu - ma wciąż sporo do powiedzenia, pomimo iż w wspomnianym przez Ciebie porównaniu znacznie nowszy C-770 przegrał straszliwie. Na korzyść C-750 działają następujące argumenty:
1) Bardzo wysoka jakość wykonania - solidna, metalowa obudowa; prezentuje się pod tym względem zdecydowanie lepiej niż S1 IS, o Z2 nie wspominając.
2) Całkiem atrakcyjna obecnie cena.
3) Bardzo wysoka (jak na UZ) jakość zdjęć.
4) Dużo atrakcyjnych dodatków w cenie aparatu - powinieneś otrzymać ładowarkę, komplet akumulatorków AA i pilota (jednak w Polsce różnie z tym bywa, niektórzy sprzedawcy twierdzą, że to bonus).
5) Pod względem możliwości, zakresów nastaw nie ustępuje rywalom; a np. pod niektórymi względami - jak makro - ich przewyższa.

Minusy:
1) Ustępuje szybkością konkurencji - tak konkretniej to Z2, bo S1 demonem szybkości nie jest.
2) Obsługuje droższe karty XD.
3) Bardzo nędzna jakość "filmików" (jeżeli cenisz tę opcję - odpada z miejsca).
4) Dyskusyjna ergonomia (chociaż przynajmniej nie jest tak mały jak C-760/765/770 i wyposażony w tulejkę prezentuje się nieco bardziej elegancko; zresztą to kwestia gustu, bo znam osoby, którym zupełnie nie leżą Zetki).
5) Brak stablizacji (oczywiście tu przewaga tylko Canona).

Nie wymieniam takich zalet jak zasilanie za pomocą AA (dyskusyjna zresztą zaleta) czy wadach jak mały LCD - bo dotyczą całej trójki, więc żadna to przewaga/brak.

Podsumowując - wybrałbym C-750; wygrywa (subiektywna opinia) z konkurencją pod względem jakości zdjęć i wykonania (niezawodności) a to dla mnie kluczowe kwestie. Chociaż szybkością ustępuje Minolcie, nie jest irytująco wolny, jak czasami się to przedstawia. Godzę się na kiepską jakość filmików i brak obrotowego LCD, bo traktuję je jako "wodotryski" (bez obrazy - zdaję sobie sprawę, że dla wielu osób to priorytetowe funkcje). Poza tym ceny kart XD spadają i będą zapewne spadać, a wyposażony w tulejkę C-750 znacznie zyskuje na ergonomii.

I krótko - czemu nie konkurencja:

Minolta Z2 - jest bardzo szybka, dobre "filmiki" - to podstawowe zalety; jednak (oczywiście w moim odczuciu) ustępuje C-750 jakością zdjęć i zdecydowanie wykonaniem; bardzo nie odpowiada mi "hybrydowy" LCD Z2 - pomijając kwestię awaryjności tego rozwiązania, nie pasuje mi sama idea - Minolta mogła już sobie darować taki pseudo EVF. Czyli: szybkość to nie wszystko.

Canon S1 IS - całkiem fajny, ale cena absurdalna. Ja wiem, ma stabilizację i obrotowy LCD, naprawdę super - jednak wciąż jest to 3-megapikselowy UZ (w sumie świeżynka w ofercie Canona, pierwszy od blisko 4 lat) w plastikowej obudowie, który ani nie zabił mnie wykonaniem, ani jakością zdjęć. Mimo to prawdopodobnie bardzo poważnie rozpatrywałbym jego kandydaturę, gdyby kosztował 1500-1700 złotych.

Domyślam się, że będę dosyć odosobniony w moim toku rozumowania, ale co mi tam... ;)

Pozdrawiam.

sobota, 24 lipca 2004, 17:46

No właśnie jest tak, że od Canona to generalnie odciąga mnie tylko cena, chociaż znalazłem go juz, wydaje mi się, w atrakcyjnej cenie bo "tylko" 2129 zł oraz poniekąd brak możliwości dokupienia tulejki, a co za tym idzie i wszelkiego rodzaju filtrów itp. (poniekąd, bo gdzieś czytałem, że takową można nabyć, ale w niebagatela kwocie ok. 250 zł) A co do matrycy to nie zamierzam robić odbitek większych niż 10x15, więc 3 MP chyba starczą, ale nie przeczez że 4 MP też by sie przydały :wink:

Jeśli chodzi do Olka to mam właśnie na oku taki orginał z pełnym wyposażeniem producenta (pilot, ład + aku itp. w atrakcyjnej cenie 1900 zł) ale jesli dodam do niego karte xD 256 i tzw. "zestaw ochronny" to cena będzie niewiele niższa od Canona (z kartą 256 MB i ład+aku).

A o zawodności tzw. Switch Findera w Minolcie już czytałem gdzieś na forum i przyznam, że jest to jedna z moich obaw co do jej zakupu. Kolejną, jak dla mnie, jest (chyba) najgorsza spośród tych trzech aparatów jakość zdjęć. A wygląd i cena (wliczając karte 256 MB, "zestaw ochronny", ład+aku i futerał = 2200 zł) mi jak najbardziej pasują. No i ta szybkość... :wink:

P.S. Nie chciałem żeby to, że wszystkiego sie dowiedziałemto zabrzmiało jakoś tak strasznie wymądrzale :? , miałem główne na myśli, to że sie zapoznałem ze specyfikacje techniczną i chciałem darować Wam przepisywanie tych danych :wink:

@Ginty - wielkie dzięki za odpowiedź

Ale nie obraże sie jak ktoś coś jeszcze od siebie doda do wątku :wink:
Na pewno tym nie zaszkodzi, a może akurat pomoże... :wink:

sobota, 24 lipca 2004, 19:04

Ja dostałem Canona S1 za 1930 złotych i za tą cenę nie namyśałem się nawet 10 minut. Może jakością zdjęć odstępuje nieco Olkowi, ale jeżeli chcesz robić zdjęcia przy zoomie "z ręki" to IS jest jak znalazł (chyba, że masz zamiar kupić statyw). Drugą zaletą to szybkie i tańsze od xD karty CF. Trzecią zalętą przemawiającą za S1 jest ergonomia i obrotowy LCD. Zaznaczam, że jest to tylko moja opinia, bo żadnym Olkiem dłużej niż 10 minut się nie bawiłem i nic innego poza znakomitą jakością zdjęć na ich temat powiedzieć nie moge. :)

sobota, 24 lipca 2004, 21:37

To nie tak miało zabrzmieć, zapomniałem dodać emotikon. Zrobię to teraz:

;)

To znaczy - nie każdemu chce się tutaj przedzierać przez gąszcz dawnych postów, stanowisz pozytywny wyjątek (może przesadzam z tym wyjątkiem, ale sporo osób wali swoje pytanie prosto z mostu bez upewniania się, czy takie lub podobne już padło). Więc zaskarbiłeś już sobie tym prostym zabiegiem sympatię "bywalców" forum (jak sądzę).

Rozumiem, że chcesz się teraz upewnić co do podjętej (podejmowanej) decyzji.

No cóż - jak pisałem - sądzę, że mój głos będzie w mniejszości, ale uważam, że za zbliżone (jak wynika z Twojego zestawienia) pieniądze Olympus oferuje najwięcej. Ale to wszystko zależy od priorytetów - bo np. wzmiankowane filmiki z miejsca obniżają notowania C-750 a windują Z2. Co jest jednak dobre - każdy z konkurentów oferuje jakąś szczególną cechę - pytanie, co jest dla Ciebie kluczowe?

I jeszcze jedno - oglądałeś te aparaty na żywo? Bo to - moim zdaniem - kluczowa sprawa; zobaczysz, jak leżą Ci w ręce, jak prezentują się na żywo... Forum to jedno, ale np. moja opinia na temat wykonania C-750 i Z2 może być mało obiektywna i sam dojdziesz do odwrotnych wniosków (no, może byłaby to lekka przesada, ale uznasz, że nie jest z C-750 tak dobrze a z Z2 tak źle).

Pozdrawiam.

sobota, 24 lipca 2004, 22:04

pytanie, co jest dla Ciebie kluczowe?

No na pewno nie jakość filmików :wink:
Jak uważa wielu ludzi, w tym równierz i ja, aparat to od dawien dawna urządzenie do robienia zdjęć, do fimów wynaleziono kamerę. :wink:

Biorę pod uwagę wiele rzeczy m.in. jakość zdjęć, zoom, funkcjonalność, ergonomia, możliwości... Ale nie jest tak, że jeśli jedna rzecz nie pasuje to odrzucam aparat.

Ginty napisał(a):
I jeszcze jedno - oglądałeś te aparaty na żywo?

Oglądałem Z2 i Olka ale C-765 w MM, ale chyba jeszcze pójde zobaczyć tego Canona, a może będzie akurat C-750.

sobota, 24 lipca 2004, 23:44

To w sumie ze swojej wielkiej trójki widziałeś jedną kandydaturę... ;) I jak wypadły oględziny Z2?

Zatem obejrzyj koniecznie również S1 IS oraz C-750. Zdaje się, że już podjąłeś decyzję odnośnie zasilania aparatu, więc możesz bez ryzyka zakupić na zapas komplet akumulatorków, na pewno gdzieś zdołasz je naładować a w najgorszym razie kup dobre baterie - jeżeli przyjdziesz tak przygotowany do sklepu, nie powinni czynić Ci szczególnych wstrętów i będziesz mógł sprawdzić aparat w działaniu. A jeżeli jeszcze pożyczysz od kogoś kartę, to może zrobisz trochę fotek testowych... Piszę o tym, bo zdajesz się poważnie podchodzić do zakupu - więc chyba warto jest możliwie dokładnie samemu przekonać się o wartości branego pod uwagę sprzętu?

C-750 różni się od C-765 dosyć porządnie - jest większy, zasilanie AA spowodowało, że ma wyraźniej zaznaczony uchwyt - no i jest metalowy; pomimo starannego wykonania C-765 to tylko plastik z metalowymi elementami. Z drugiej strony C-765 posiada większy LCD, lepszy EVF i jest szybszy - zauważysz to zapewne porównując go z C-765.

A propos tulejki i szlachetnego wyglądu C-750 w nią wyposażonego - Z2 też zyskuje po takim dosprzęceniu, Vendeur zresztą zamieścił tu gdzies fotki swojej Z1 z tuleją, filtrem i osłoną przeciwsłoneczną - efektownie się prezentuje (aparat, nie Vendeur). ;)

Pozdrawiam.

niedziela, 25 lipca 2004, 00:29

Oględziny Z2 wypadły całkiem pozytywnie. Jej wygląd nieco kosmiczny i znacznie odbiegający od stereotypowego kompakta spodobał mi się. Tylko te srebrzyste przyciski... :wink: Switch Findera na początku nie obczaiłem, o nim dopiero z neta się dowiedziałem :wink: Ale nie zauważyłem, jak pisało wielu ludzi, aby obudowa była jakoś źle wykonana i żeby wszystko "latało" (możliwe, że sie nie znam). Mi Z2 z wyglądu jak i ergonomii przypadła do gustu, ale to mój gust :wink:

O różnicach między C-765 i C-750 (w większości na korzyść C-750) troche poczytałem. Ale tak jak powiedziałeś musze to sam zobaczyć.
A czas leci...

Co do tej "dosprzęconej" Z1, to widziałem. Prezentowała się wg mnie bardzo fajnie.

A jeśli chodzi o wygląd (którym się nie sugeruję, a jeśli, to w minimalnym stopniu) to Olympus jakoś tak mnie nie zachwycił (nie mówię że jest brzydki czy coś takiego), ale owszem, jak napisałeś, po dosprzęceniu nabiera szlachetnych rysów i z takim obliczem najbardziej mi się podoba. :wink:

Przed tem pisałem, że jedną z cech dla mnie ważnych jest funkcjonalność.
Chciałbym mieć możliwość manualnego "pokombinowania" przy fotce, ale póki co jestem jeszcze amatorem, więc wskazane byłoby dobre auto.

A co do tego auto, który z nich może sie poszczyć, że tak powiem, najlepszym trybem auto?

Gdzieś wyczytałem, że Z2 jeśli chodzi o auto to robi brzydkie zdjęcie, a dopiero na manualu pokazuje na co ją stać. Nie wiem jak to jest z Olkiem i Canonem???

niedziela, 25 lipca 2004, 09:56

No widzisz.. A na mnie każda kolejna Z1/Z2, jaką oglądam wciąż pod względem jakości wykonania robi kiepskie wrażenie - ech, uprzedzenia... ;)

I nazwijmy rzeczy po imieniu - Olympusy są niezbyt piekne, albo nawet zwyczajnie brzydkie. Ostatnim dobrze się prezentującym UZ tej firmy był C-2100 UZI, ale to inna klasa aparatu... Ale przyznać muszę, że C-765 z tulejką wygląda już całkiem miło dla oka - tylko, po ... co jest taki mały?!

Dobre auto? No to naprawdę (moim zdaniem) Zetki odpadają; ogólnie pod względem jakości zdjęć liderem dla mnie jest C-750, ale w trybie auto jest to różnica już naprawdę wyraźna. Canon zbytnio nie odstaje. Ale tryb Auto ogólnie jest mało ciekawy, może tylko awaryjnie - na początek polecam tryb P - programowalnej automatyki, jak kto woli; przysłonę i migawkę dobierze wówczas aparat, ale będziesz miał kontrolę już choćby nad czułością... Później zapewne będziesz focił w trybach półmanualnych (priorytet przysłony/migawki).

Pozdrawiam.

niedziela, 25 lipca 2004, 11:21

Post SvK[GT]
IMHO Canon ma bardzo dobry tryb AUTO. Fotki zawsze wychodzą ostre, nawet na 10x zoomie. Canon ma też w miare szybki autofocus. Niżej podaje 2 linki z recenzjami aparatów. Tam możesz poczytać o tym trybie :) http://www.dcpreviev.com i http://www.stevesdigicams.com

niedziela, 25 lipca 2004, 11:26

@SvK[GT] - Z tymi stronami to już dawno się zapoznałem :wink: Chyba najpopularniejsze serwisy z recenzjami, szkoda, że nie ma takich w języku polskim. Ale i tak wielkie dzięki za chęci.

Teraz jestem w takiej dziwnej sytuacji, bo mogę zrezygnować z Olympusa, a tym samym możliwości korzystania z tulejki i filrów, pilota, świetnej jakości zdjęć, 4 MP-owej matrycy, na rzecz Canona. Ale znowu jeśli zrezygnuję z Canona, to również z obrotowego LCD, stabilizatora, tanich kart CF, szybkiego i cichego zooma. :?

Ogólnie cholernie trudna decyzja, muszę przemyśleć co będzie korzystniejsze.

Wielkie dzięki za odpowiedzi

Pozdrawiam

P.S. Temat nie zostaje zamknięty, więc jeśli ktoś ma jakieś uwagi to może się śmiało wypowiadać :wink:

niedziela, 25 lipca 2004, 14:46

Z filtrów możesz skorzystać niezależnie od podjętej decyzji - do każdego z nich cos znajdziesz.

Ale będę ciężko zdziwiony, jeżeli wybierzesz C-750 - jest mało, jakby to powiedzieć - medialny...? Nie, żeby to stwierdzenie miało być przysłowiową "płachtą na byka"... ;)

Ponieważ nie będę przez jakiś czas uchwytny - niezależnie od decyzji: zadowolenia z zakupu i dobrych fotek! Pozdrawiam!

niedziela, 25 lipca 2004, 23:56

Olympus lub Cnaon S1 IS - wybierałbym pomiędzy tymi aparatami.
Z2 to wg mnie pomyłka (pewnie za to mi sie oberwie :) )

poniedziałek, 26 lipca 2004, 09:06

kontynuujac mysl przedmowcy (M) - wybor jest prosty.
pozostaje tylko jeden - olympus c750.
nie bedziesz zawiedziony.

poniedziałek, 26 lipca 2004, 09:53

Zdecydowałem sie na Canona i w środe, 4 sierpnia stane sie jego posiadaczem, mam nadzieję, że szczęśliwym :wink: A w piątek wyjeżdżam na wakacje i mam nadzieje że będę mógł coś pokazać po powrocie. Może nie będą to jakieś cuda bo w końcu na oswojenie z aparatem to troche za mało, ale jednak zdjęć z S1 na forum nie ma za dużo.

P.S. Gdyby ktoś miał jakieś cenne uwagi co do samego użytkowania to chętnie wysłucham tzn przeczytam :wink:

sobota, 31 lipca 2004, 20:18
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 15 ]