Teraz jest niedziela, 24 czerwca 2018, 18:26

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 19 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
 Pomoc w wyborze aparatu (nikon/minolta) 
Autor Wiadomość
Post Pomoc w wyborze aparatu (nikon/minolta)
Dzień dobry Państwu.

Wymysliłem, że kupię sobie nowego cyfraka.
Od dwóch lat mam Nikona Coolpixa 2000 - jestem bardzo zadowolony, jedyną w sumie przeszkadzającą mi wadą tego pstrykadła jest hałaśliwy zoom. Wymyśliłem sobie, że na gwiazdkę zafundujemy sobie z żoną nowy aparat. Nie jestem fotografem, aparat służy mi raczej do robienia zdjęć - zalezy mi głównie na ładnych zdjęciach (oglądam je na monitorze a co ładniejsze daję do druku w formacie 10x15). Zdjęcia robię zupełnie amatorskie, dużo rodzinnych (mam rocznego dzieciaka), czasami ładne widoczki - takie zwyczajne wykorzystanie aparatu do utrwwalania chwil ładnych i innych :)

I teraz pytanie: czy w takim układzie warto porywać się na Nikona 5700 (nie ukrywam, że straszliwie mi się podoba - poza tym z tego 2000 naprawdę jestem zadowolony więc powstaje tzw. przywiązanie do marki)? Czytałem sporo o 5700 na steves-digicams, jednak tam b. rzadko zdarzają się opinie negatywne.... :)

Alternatywą jest Konica-Minolta Dimage z2 - no właśnie, czy to co piszą o potwornej aberacji chromatycznej tego pstrykadła jest prawdą, czy do tego o czym pisałem wyżej ten aparat w zupełności wystarczy?

Bardzo serdecznie proszę o wyrażenie opinii, czy warto mi kupować niemal dwukrotnie droższego coolpixa 5700?

Pozdrawiam.

środa, 15 września 2004, 12:45
Przepraszam za śmiecenie - niejasność w tym zdaniu muszę poprawić:
koyocik napisał(a):
Nie jestem fotografem, aparat służy mi raczej do robienia zdjęć - zalezy mi głównie na ładnych zdjęciach

Ma brzmieć:
Nie jestem fotografem, aparat służy mi raczej do robienia zdjęć typowo amatorskich - zalezy mi głównie na ładnych i dobrzych jakościowo zdjęciach

Pozdrawiam.

środa, 15 września 2004, 12:58

Z Minolt jestem słaby , ale mam wrażenie że Z1 będzie lepszym wyborem niż Z-2.Co do Nikona , sprzęt fantastik , tyle że dość wyrafinowany i wymagający, ja zawsze porównuję go z S-7000 i to ta najwyższa kategoria.
Czy warto ? sam sobie odpowiedz jak masz mieć super aparat i niewykorzystać jego mocy to nie ma to sensu , lepiej coś prostszego , efekt końcowy może być podobny :)
Co do aberracji to fakt Minolta ma je wybitnie duże , ale można sobie z tym poradzić , niekoniecznie programowo.Ale nie można nie wspomnieć że poza tą fijpletową dolegliwością szkło Minolty jest bardzo O.K.
Osobiście pomimo że focę dużo i od dawna i ku chwale rodziny , raczej jeszcze nie dorosłem to maszyn typu S-7000 , Nikon 5700 , więc pewnię wybrałbym coś prostszego Z1, czy Olka 740 ,
Dobry pstrykacz zetjedynką uzyska lepszy efekt niż przeciętny pstrykacz Nikonem 5700.
A i od razu uprzedzam:
Zaraz się na mnie rzucą , na tym forum tyle agresji :)

środa, 15 września 2004, 13:13

Z "tanich" Canon A95 lub S50

środa, 15 września 2004, 13:45

M napisał(a):
Z "drogich" Fuji S7000

A mógłbyś to rozwinąć? Z tego co czytałem, to jedyną przewagą Fuji S7000 nad Nikonem coolpix 5700 jest ilość pikseli.
Zoom: Fuji - 6x Nikon - 8x
Punkty pomiaru dla `matrixa` Fuji - 128 Nokon - 256
Karty pamięci: Fuji xdigital - drogie i trudnodostępne Nikon - cf - tanie i ogólniedostępne.
Porównując zdjęcia zrobione każdym z nich nie dostrzegłem różnic w jakości - ale może mam kiepskie oko i nie wiem na co zwracać uwagę?

Pozdrawiam.

środa, 15 września 2004, 14:02

Post re
W dwóch rzeczach zgodzę się z focikiem- oprócz aberracji szkło minolty jest dobre (tyle, że te aberracje bardzo obniżają jego wartość), lepiej już kupić Z1 od Z2, bo różnica jest tylko w matrycy, a jak ostatnio czytałem porównanie tych dwóch, to wyszło, że Z2 aberruje bardzo podobnie, czasem nawet bardziej, ale na innych ogniskowych. Poza tym Z2 bardziej szumi.

O Nikonie i Fujim się nie wypowiadam, bo się nie znam.

środa, 15 września 2004, 14:07

Sam od trzech miesięcy główkuje nad kupnem "pstrykadła", na razie brak wystarczających środków (ale jestem już blisko :lol: ).

Z tego co do mnie wpłynęło przez te trzy miesiące, moge powiedziecieć, że ja wybrałbym Nikona.

Tylko, że E5700 drogi :cry:
Jeśli nie potrzebujesz 8x zoom'a i elektronicznego wizjera, a zależy ci na świetnym makro i szerokim obiektywie, to zastanów sie nad E5400 (osobiście moje marzenie [z tych bardziej realnych :) ]), w przeciwnym wypadku 5700.

edit: A dla amatora E4200, będzie OK.

Steve jest faktycznie mało obiektywny, polecam:
http://www.dpreview.com/reviews/nikoncp5700/
http://www.dpreview.com/reviews/nikoncp5400/

środa, 15 września 2004, 17:44
do celów domowo-amatorskich i z zoomem polecałbym wybór pomiędzy: oly 765/ 770 lub canon is s1,

środa, 15 września 2004, 18:54

Post re
tzn. C-770 se odpuść. Wtedy już lepiej Nikona. Ale nad C-765 lub S1 warto się zastanowić.

środa, 15 września 2004, 19:28

może się nie odezwę , człowiek pyta o dwa konkretne modele , ja mu dla zobrazowania dołączyłem Fujika a chopcy polecieli koksem.
I serie A standartowo , i Olki i wszystko wszystko.
Myślę że na forum to jest tak , już się czają gdzie co powie focik ( bo będzie afera ) i huzia na Józia , a nóż coś focik pokiełbasi :)

Wracając do meritum , myśląc nikon-fuji musisz też oba "pomacać" , jna twoim miejscu wziąłbym chyba Nikona z tych dwóch ,
ale z tego co piszesz to ja nie brałbym Fujika/Nikon tylko coś prostszego , tu naprawdę tylko coś można podpowiedzieć , doradzić , wyboru musisz dokonać sam :)

środa, 15 września 2004, 20:23

Post re
Focik- to nie tak. Zdarzały się na forum takie osoby, które nie miały lichego pojęcia o fotografii, a chciały kupować G5. I po co? Pytał się o G5, bo akurat miał tyle kasy. A wystarczyłby mu Oly C-360.

Ale żeby nie było: koyocik znasz się na fotografii? Bo jeśli co nieco wiesz, to nie ma przeszkody, żeby kupić powiedzmy nikona 5700 (jeśli masz pieniądze), tylko głęboko zastanów się, czy musisz wydać tyle kasy, by być w pełni ustatysfakcjonowany. Trudno jest to na razie powiedzieć, ale czy na pewno przekroczysz w przyszłości poziom np. Canona S1 (hm, na to też trudno odpowiedzieć). Ale tak mniej więcej spróbuj.

środa, 15 września 2004, 20:54

Z tego co czytałem, to jedyną przewagą Fuji S7000 nad Nikonem coolpix 5700 jest ilość pikseli.
Karty pamięci: Fuji xd - drogie i trudnodostępne Nikon - cf - tanie i ogólniedostępne.

Jako właściciel Fuji S7000 chciałbym uściślić:
Fuji S7000 ma rzeczywiście 6 mln pikseli ale ta przewaga jest osłabiona faktem, że trochę ta matryca szumi (6 mln owszem jest, ale co z tego - nie daje to aż takich efektów jakby można się spodziewać po tej ilości pikseli).
Fuji S7000 chodzi także na karty Microdrive i większość CF.
Nie istnieje coś takiego jak trudnodostępność kart. Kupić można wszystko. xD są po prostu mniej popularne ze wzglądu na cenę i ograniczenie do dwóch firm (Oly i Fuji)

środa, 15 września 2004, 21:08
Wczoraj byłem w sklepach i macałem - wychodzi mi, że 5700 czy fuji 7000 to chyba jednak trochę za profesjonalne aparaty dla mnie :)
Na fotografii znam się kiepsko - za czasów studenckich bawiłem się w to nieco, najpierw zenitem, potem minoltą dynax 505si (teraz leży i kurzem porasta) - ale nie za bardzo mi to wychodziło, więc uznałem, że nie mam `smykałki` i dałem sobie spokój.
Tak więc, po `macaniu` zszedłem piętro niżej, bo faktycznie nie wykorzystam połowy możliwości 5700 czy 7000 a daleko mi do kupowania czegoś dla `mania` czy dla `szpanu` - poza tym traktowanie aparatów tej klasy jako `idiotenkamer` jest cokolwiek żenujące - a nie ukrywam, że tak bym je traktował.
I teraz jeszcze jedna zagwózdka mi została - czy wogóle w takim układzie coś kupować - jak porównywałem zdjęcia mojego `zabytkowego` coolpixa 2000 ze zdjęciami z1 czy olympusa 965 - to pomału mi wychodzi, że ten mój nikon to ma nawet ładniejsze :D :D

Jeszcze raz dziękuję.

czwartek, 16 września 2004, 11:10

A podobają ci się zdjęcia które robisz czy nie ?

Jeśli NIE to sprawdż kto zawala Ty czy Aparat.
I zmień winnego :)

Jeśli TAK
to zajmij się foceniem nie pisaniem :)

czwartek, 16 września 2004, 11:20
Jeszcze wynalazłem takie coś jak Pentagram Photon 484 i bardzo sprzeczne opinie na jego temat - w ręce miałem, troche tandetny, ale ładnie wygląda - a cena niemalże śmieszna.

Pozdrawiam.

czwartek, 16 września 2004, 12:39
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 19 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona