Teraz jest czwartek, 15 listopada 2018, 23:32

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 7 ] 
 Nietypowe porównianie: Canon G5 vs. Nikon F80 
Autor Wiadomość

Post Nietypowe porównianie: Canon G5 vs. Nikon F80
Ok wygląda to tak: mam braciste który za 2 miesiące będzie miał 18-stke. Młodego bardzo interesuje fotografia. Dotąd pstrykał moją Z1 (chłopak naprawde ma pojęcie). Wedłóg mnie to bardzo udany aparat ale jak na co bądz prosty kompakt chyba nie spełni jego wymagań :D problem w tym ze mam do dyspozycji tylko 1700 zł i boje sie że za te pieniadze nie kupie mu jakiegoś kompakta dla ambitnych. Jednak wydaje mi sie ze za te 2 miesiace będzie można kupić na allegro jakąś nówe G5 (mam lekką awersje do canonów) ale bawiłem się tym aparatem i chyba ma to co potrzeba) młody wspominał też że cyfry są super ale analogi "posiadają dusze". I co mi poradzicie ? chłopak naprawde chciałby się pobawić w robienie zdjęć a nie ich pstrykanie. Słyszałem ze ten model canona ma kłopoty z aberacją chromatyczną a zależy mi na naprawde dobrych fotkach a przeciesz nic nie przebije pod tym wzgledem analogi z klasą jakie ma firma Nikon.

piątek, 24 września 2004, 09:57

Prawda o cyfrówkach jest taka, że na razie nie dorównują możliwościom i jakości analogom. Dla mnie odpowiedź jest zupełnie oczywista - analog. Jak będzie chciał popróbować zdjęć b&w - proszę bardzo. Slajdów - no problem. Superczułości. Nic nie stoi na przeszkodzie. Można wymieniać obiektywy - to szalenie ważne na początku. Dlatego analogową lustrzankę uważam za dużo lepszy wybór. Obawiam się tylko, że możesz mieć problemy z zakupem F80 z obiektywem w tej cenie. Ostatnio widziałem samo body za dobrze ponad 2000zł. Jeżeli możesz kupić F80 w tej cenie, to warto go brać. Natomiast jeżeli nie, rozważ Nikona F75 i Minoltę Dynax 60 - kosztują w zestawie mniej więcej tyle (w sklepie). Natomiast jeszcze lepszym pomysłem moim zdaniem, wydaje się kupienie gorszego i tańszego korpusu, ale za to z dwoma obiektywami - tzn. z obiektywem standardowym typu 28-80/3.5-5.6 i np. ze świetnym w tej klasie cenowej Tamronem 70-300/4-5.6 1:2 MACRO. Taki zestaw jest dużo bardziej wszechstronny, a są dostępne z różnymi aparatami. Jednak można tym robić portrety, zbliżenia - a to bardzo ważne.

piątek, 24 września 2004, 10:54

Post dzięki Tomek
Myśle że kupie mu samo body (na szkła zrzucą się starzy ) :-) w temacie podałem Nikona F80 bo na stronie nikona to najtańszy model w zakładce "półprofesjonalne" pozatym qmpel mówł że to najleprzy aparat pod wzgledem cena/możliwości, a tak szczeze to nie znam się za bardzo na analogach mi wystarczy moja zetka a reszte pozostawiam photoshopowi :-) nie tylko ty radzileś mi żebym bardziej niż na body patrzył na szkła. Mysle że na start wystarszył by mu jakiś tamaron o standardowej ogniskowej plus może coś szerokątnego. Dodatkowy plus dla analoga to to że w chacie nie ma zbyt mocnego kompa (celeron 300 do pisania) zeby mógł obrabiac takie 5 MP fotki. Jeśli ktoś ma inne zdanie pisać ! jestem otwarty na propozycje :-)

piątek, 24 września 2004, 13:31

Post hm...
...za rok kupi sobie cyfrową lustrzankę... więc wybierz już teraz DOBRZE system...

piątek, 24 września 2004, 13:35

Post re
Ale jak kupi F80 to obiektywy do D70 chyba będą pasować...

piątek, 24 września 2004, 16:01

Tak, tylko szkła potrafią kosztować dużo więcej niż body. Na początek lepiej jest kupić dobre szkła a body zmienić potem. Zwłaszcza, że po jakimś czasie ze względów np. finansowych może go najść ochota na wymianę body na cyfrowe (stare oczywiście może sobie zostawić, np. do fotek czarno-białych). Więc dlatego lepiej zainwestować w dobre szkła. Pamiętaj, że dobre szkła sprzed 50 lat to jest ciągle coś, a korpusy sprzed 50 lat to już eksponaty muzealne. Dlatego mówię - dobre (bez przesady, ale dobre) obiektywy teraz, a lepszy korpus później. Gwarantuję Ci, że efekty Nikonem F80 z najtańszym obiektywem Tamrona czy jeszcze gorzej Nikkora (podkreślam - najtańszym) będą identyczne, jak dwa razy tańszego F65 z tym samym szkłem. Zgrany zestaw to taki, kiedy szkła jakością przewyższają wyraźnie, ale nie znacząco korpus.
Natomiast system... Ktoś kiedyś napisał taki fajny artykulik w sieci - w którym podaje wady i zalety systemów, konkludując, że to naprawdę nie ma znaczenia. I moim zdaniem tak jest. Trzy wiodące systemy, tzn. Canon, Nikon i Minolta oferują dla dolnej półki bardzo zbliżone jakościowo obiektywy. I jakiego wyboru nie dokonasz, będzie on pewnie raz wydawał się dobry, raz zły.

sobota, 25 września 2004, 12:38
Tradycyjne lustrzanki są fajne ale zabawa nimi bywa kosztowan (dobre filmy i wywoływanie - a nie każde zdjęcie wyjdzie OK)
Co do G5 - to aberracje są - nie zawsze ale są - oczywiście przesłoną można to zminimalizować czy nawet wyeliminiować - ale aberracje są

sobota, 25 września 2004, 16:30
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 7 ]