Teraz jest sobota, 21 lipca 2018, 07:43

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ] 
 Canon s60 czy g5? 
Autor Wiadomość
Post Canon s60 czy g5?
Witam,

Od niedawna użytkuję Canona a75 i jest to mój pierwszy aparat, zaczynam więc dopiero swoją przygodę z fotografią cyfrową. Wiadomo, wraz z jedzeniem, apetyt rośnie - nie minął więc miesiąc, a ja już myślę nad wymianą aparatu. :)

Na oku mam dwa modele Canona: s60 i g5. Chciałbym, żeby ten aparat posłużył mi przez dłuższy czas, w związku z tym nie chcę pominąć żadnego "za" ani "przeciw" przed podjęciem decyzji.
Fotografuję głównie architekturę i przyrodę. Lubię zdjęcia w nocy. Zdecydowanie amatorsko.

Czy moglibyście podzielić się swoimi spostrzeżeniami, dotyczącymi tych aparatów? Zwłaszcza, jeśli macie porównanie i dobrze znacie oba te modele. Wiadomo, z różnych aparatów wychodzą różne zdjęcia - czy jest jakaś różnica między tymi Canonami, np. jeden robi subiektywnie ładniejsze fotki niż drugi?

Czytając specyfikacje, parametry obu pstrykajek są zbliżone. Z rzeczy, którymi się różnią, a które mogą mieć dla mnie znaczenie, znalazłem:

* Długość ogniskowej. Odpowiednik 28-100 w s60 chyba odpowiada mi bardziej niż 35-140 w g5. Choć z drugiej minimalna długość ogniskowej w moim a75 znowu aż tak bardzo mi nie przeszkadza. Po prostu jeśli na podstawie innych kryteriów nie będę w stanie podjąc decyzji, wówczas zdecyduję się na model bardziej szeokokątny.

* Większa jasność obiektywu g5. Czy dzięki temu fotki wychodzą zauważalnie ładniejsze?

* Ciągły tryb pomiaru AF w g5. Wybaczcie moje ignoranckie pytania :) ale czy dzięki temu ten AF pozwoli fotografować szybko zbliżające/oddalające się obiekty? Jeśli tak, to jak to działa w praktyce (wiadomo, zazwyczaj AF w cyfrówkach raczej do szybkich nie należy)?

* Czy dobrze wyczytałem, że g5 nie ma blokady ekspozycji?

Z różnic, które kompletnie nie mają dla mnie znaczenia, wymienić mogę:

* Brak AiAF w g5 kompletnie mi nie przeszkadza, gdyż i tak nigdy z tego trybu nie korzystam w moim a75 (o ile dobrze wyczytałem, że w g5 AiAF nie ma).

* Obracany wyświetlacz w g5 traktuję bardziej jako gadżet, choć nie wykluczone, że tylko dlatego, że nigdy z takiego nie korzystałem, a gdy zacznę, to być może docenię jego zalety praktyczne.

* Możliwość podłączenia zewnętrznej lampy w g5. Jeszcze nie doszedłem do takiego stopnia wtajemniczenia, żeby było mi to potrzebne, ale może kiedyś stwierdzę, że jednak potrzebuję? :)

Tyle z rzeczy, które wydobyłem ze specyfikacji. A jakie są Wasze subiektywne wrażenia? Jak wypada porównanie szybkości AF, żywotności akumulatorów, jakości zdjęć w dzień i w nocy?

Będę wdzięczny za wszelkie podpowiedzi i informacje. :)
Dzięki!

sobota, 6 listopada 2004, 10:27

Ja mam g6 wczesniej bawilem sie aparatem g5 troszeczke.

Jesli lubisz nocne ekspozycje to bierz g5, ma jasniejszy obiektyw a poza tym ma stopke na lampe zewnetrzna.
Ogolnie to polecalbym g5 bo dla mnie to bardziej udany modej, aczkolwiek wyglad nieciekawy.

Uzyj opcji szukaj i poczytaj sobie o g5

sobota, 6 listopada 2004, 11:20

Używam często G5, doczynienia miałem z S50 i z tego co wiem to S60 ma szybszy autofocus oc G5. G5 z kolei ma lepsze i jaśniejsze szkło, chyba troszkę wiekszy zakres zoom 4x jest bardzoej pancerny (niestety czuć go w kieszeni). Musisz zważyć sam, G5 to kawałek aparaty, możesz keciś wyświetlaczem za to S60 jest malutki a nie robi duzo gorszych fotek.
To moje zdanie, oczywiście nie jedynie sluszne ;-)

sobota, 6 listopada 2004, 11:52

Ja jestem za G5 a może i G6 (podobno troche lepiej foci od G5)
+ możliwość podłączenia lampy zewnętrzej (przydało się mimo jasnego obiektywu)
+ jasny obiektyw 2.0 - 3.0
+ funkcjonalność (dla mnie lepsze rozmieszczenie przycisków)
+ obracany LCD bardzo fajna i przydatna sprawa
+ baterie (G5 będzie miała lepszą baterie)

- aberracje (ale to mają te dwa wymienione modele)
- G5 jest juz wiekszym aparatem i na 100% nie jest tał łatwy w noszeniu jak seria Sxx

Sam się przesiadłem z A80 na G5 i jestem zadowolony ale nie chce doradzać to jest tylko moja opinia.

sobota, 6 listopada 2004, 11:59

Post przepraszam za błędy
Przepraszam za błędy, postaram się uważniej klikać.
Kiedyś miałem jednocześnie na stole G5 i S50 (poprzednik S60 o ktorym mowa) Zrobiłem na szybko po dwa zdjęcia próbne (w warunkach pokojowych) i stwierdziłem że nie ma jakiejś dużej różnicy. Oczywiście w dokładnych testach G5 wypada trochę lepiej.
Pewnie znana wiekszości stronka :

http://www.dpreview.com/reviews/canong5/page15.asp

http://www.dpreview.com/reviews/canons60/page6.asp

pozdrawiam

sobota, 6 listopada 2004, 12:02
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ]