Teraz jest poniedziałek, 16 lipca 2018, 14:29

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 22 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
 aparat dla architekta-nikon8800? 
Autor Wiadomość
Post aparat dla architekta-nikon8800?
cze jestem studentem architektury szukam pożadnego sprzetu (w porywach do 4000) musi miec dobre makro(1>5cm) do zdjec makiet robionych przy sztucznym świetle w nocy robionych raczej bez statywu(stabilizacja?) , oczywiscie max duże formaty(czyli 8mln pix)na plansze, tiffy to podstawa, dobre seryjne by się przydały ,obrotowy lcd,optyczny chyba aż tak dużego znaczenia nie ma :
A2 odpada bo ma kiepskie makro
myślałem o nikon 8800 bo stabilizator itd
sony 828 bo podobno jest szybki, spoko jest ten ręczny precyzyjny zoom(może sie przydać)
canonie pro1
bo cyrowe lustrzanki to sie chyba nie nadaja ze wzgledu na obiektywy w zwiazku z makrami(300d np)?
miesiąc czytam juz o tych aparatach każdy tysiąc zalet i wad ma proszę poradźcie coś bo za dobry to ja z tej dziedziny nie jestem :?

sobota, 20 listopada 2004, 19:13

z własnego doświadczenia powiem Ci że istotny bedzie również szeroki kąt. Fotografowałem budynki w miescie i wnetrza i wiem że ogniskowa 35mm (wartość odpowiadająca aparatowi na film) jest za duza. Przydało by CI się 28 i poszujaj takiego aparatu. Owszem mozna dokupić nasadkę szerokokatno, ja mam taka w firmie, ale to koszt np do G5 to około 1000 zł
Pozdrawiam

sobota, 20 listopada 2004, 23:13
Post cdn dla architekta
hmmm z tego co piszesz a zgadzam się z tym to nikony(czy rezygnować ze stabilizacji dla 28mm?) też odpadają bo mają od 35mm, minolty już odpadly bo te makro jest kiepskie tak wiec albo sony828 albo canonowski pro1, no chyba ze olympus Camedia 8080
ciężko jest ,

niedziela, 21 listopada 2004, 15:40
Moderator

Minolta nie ma sałbego makra. Te dane specyfikacji są nieco dziwne. Bo dziwnym trafem w necie jest wiele dobrych zdjęć tego typu. Poza tym do czego potrzebujesz makra?

niedziela, 21 listopada 2004, 19:40

Dlaczego chcesz robić makra z tak bliska??? Normalnie makra robi się z 0.5-1m! Trudno jest oświetlić coś, gdy jesteś 1cm od obiektu (w praktyce - nie da się tego oświetlić). Szeroki kąt jest moim zdaniem konieczny. Najlepszy chyba byłby Olympus C-8080, jeśli A2 odpada. Sony 828 jest gorszy od 717 (aberruje, szumi, ...), Pro1 jest ogólnie mało ciekawym modelem. Najlepiej byłoby kupić lustrzankę + obiektyw makro. Proponuję 300D + obiektyw makro (może być M42 + przejściówka) lub Sigma SD9 + makro.

niedziela, 21 listopada 2004, 19:54
no w makietkach architektonicznych to jest tak ze z regóły robi sie je przez noc także zdjecia tez wtedy bo zawsze czas goni, makra potrzebuje bo gdy makieta jest rozkładana to trzeba podejśc bardzo blisko i przez z regóły mały otwór zrobić zdjęcie jakiejś przestrzeni (pokazałbym szybki przykładzik ale jako nowy nie wiem jak tu foty wstawiać) No własnie widze ze tu dużo osób broni olympusa a sonego neguje i pewnie rzeczywiście jest lepszy tylko jak tak czytam to ma gorszych dużo parametrów:only iso 400(sony800), 28-140to gorzej czy lepiej?(sony 28-200),optyczny x5(sony7),macro od 5(sony od2), z tego co wyczytałem to sony jest ogólnie najszybszy z 8mln pix,brak precyzji w zoomie u olimpa, 1,6klatki na s do 5(sony 2,5 do 7 ), nie wiem jak ta mz tym laserem,przetwornik ccd, brak roboczego panelu info, od sonego CZY WIĘC TE aberracje i szumy są az tak dużo gorsze rzeby olać to wszystko i kupić olympusa, bo z tego co wyczytałem to każda 8 szumi i aberruje, to co pisze to tylko wyczytana teoria więć niech praktykanci mi dokopią tak abym wybrał coś dobrego, a ten 300d z obiekywem makro to chyba nie te pieniądze

niedziela, 21 listopada 2004, 22:54
przetwornik ccd jest od sonego- sorki połknąłem

niedziela, 21 listopada 2004, 22:57
Moderator

pokazałbym szybki przykładzik ale jako nowy nie wiem jak tu foty wstawiać

Zobacz na ogłoszenie: http://forum.swiatobrazu.pl/foto/viewtopic.php?t=2336 i pokaż nam przykład.

poniedziałek, 22 listopada 2004, 00:58

Miałem coś napisać na temat języka polskiego ... ale odpuściłem ....

poniedziałek, 22 listopada 2004, 01:23
Obrazek

poniedziałek, 22 listopada 2004, 02:24
Zdjęcia wykonałem przed chwilą pożyczonym dimage z1 .

Dobrze, że sobie odpuściłeś, bo mądrali jest zawsze wszędzie pełno.
Dla mnie liczył się szybki przekaz. Drażni cię- ok, postaram się poprawić.

poniedziałek, 22 listopada 2004, 02:46

No właśnie o to mi chodziło ... bo szybszy nie zawsze znaczy lepszy (tu bardziej zrozumiały).

poniedziałek, 22 listopada 2004, 04:07

poniedziałek, 22 listopada 2004, 10:09

Widze, ze w szkolach ciagle panuje bezsensowny zwyczaj zmuszania przyszlych architektow do lepienia, wyklejania, kolorowania a nie myslenia ... ( taka mala zlosliwostka, bo sam przez to przeszedlem ) imot zwrocil Ci uwage, na to, ze bedziesz potrzebowal szerokiego kata. Pracuje w tym zawodzie kilka lat i w pelni go popieram, dla mnie przy wyborze aparatu to byla niemal koniecznosc. W moim przypadku wiekszosc prac, to roboty modernizacyjne, aranzacje wnetrz, gdzie stan istniejacy trzeba dokladnie zinwentaryzowac ( i tu nawet 28mm nie zawsze wystarcza ).
Wiec pozostaja : Oly 8080, Oly 5060, Minolta A2, A1, Sony 828 albo starszy i podobno lepszy 717 ( niewiem w zyciu w lapach nie mialem ).
Co do makro i zdjec detali makiet, po tym co zaprezentowales, wydaje mi sie, ze potrzebujesz aparatu, ktory da ci mozliwosc robienia zdjec z odleglosci kilkunastu ew. kilkudziesieciu centymetrow i pozwoli na zachowanie maksymalnie duzej glebi ostrosci. I tu najlepiej spisza sie chyba OLY 8080 ale i pozostalym nic tu nie brac ( przy odrobinie cierpliwosci pozyczonym aparatem, moglbys osiagnac znacznie wiecej... ) A "dobre macro" , rozumiane jako duuuze powiekszenie, takie ze widoczne beda pojedyncze glutki kleju na makiecie, chyba ni jak nie znajdze zastosowania w Twoich pracach...

Co do uzytego, przez Ciebie okreslenia "zdjecia nocne" mam wrazenie, ze nie chodzi Ci o robienie typowych nocnych, tylko w nocy, efektownie oswietlonych makiet swiatlem sztucznym... z czasem naswietlania ok. 1s. moze dluzszym ( a tu pojawia sie dodatkowa koniecznosc zakupu statywu )
Ale jak chcesz, z wymienionych OLY 8080 - bedzie w sam raz ...

Nie bardzo wiem, skad kryterium "szybki", bo gdy opisales swoje potrzeby, to na zrobienie zdjecia, bedziesz mial zazwyczaj sporo czasu, chyba, ze przewidujesz inne sytuacje a nie tylko aparat "do pracy".
Wiekszosc wymienionych powyzej : Oly 8080, A2, Sony 828 pewnie Cie zadowoli ...

Pewnie pojawi sie tez koniecznosc zrobienia paru fotek w terenie i tu polece Ci Minolte. Oly 8080 robi super ostre zdjecia, ale tu 140 to dla mnie by bylo za malo ( czasem potrzebny jest ten tele ok 200 i lepiej )

Majac kwote do dyspozycji 4000 masz rzeczywiscie dylemat.
Powoli mozesz myslec o lustrzance ( ale to osobna kategoria i inna polka ) . Ale jesli Kompakt, to poszukalbym czegos co pozwoli mi trocze z tych 4000 zaoszczedzic. Bo jak napisalem wszystkie z w.w powinny Cie zadowolic.

I na koniec, bardzo wazna rzecz. Pracujac w terenie, chodzac po budowach, nadzorujac swoje realizacje i dokumentujac przebieg budowy. Doszedlem do takiego wniosku : do pracy, na budowe kupuje sobie jakiegos malego pstrykacza ( nigdy przy takich okazjach nie potrzebowalm wicej niz 2-3 mln pix moze konkretny zoom ) W zyciu nie wyciagnalbym z torby aparatu za 2,5- 3, 0 kolki, przy szlifowaniu tynkow, pilowaniu, cieciu scian, wyburzaniu i w dziesiatkach innych sytuacji ...

Dobry kompakt a lepiej lustrzanka, przyda Ci sie rzeczywiscie do fotek szkolnych i codziennej dobrej zabawy z fotografia.

pozdro . i ucz sie pilnie :twisted:

poniedziałek, 22 listopada 2004, 15:07
Odrazu widać, że masz dużo wspólneo z architekturą.
Zbaczając z tematu to, studiowałem w Białym troszkę- świetne wspomnienia. Szkoda, że katedra Komputerowego Wspomagania Projektowania została odsunięta trochę na bok za nowych władz- pewnie wiesz o czym piszę.
Co do właściwego wyboru aparatu to dalej mam wątpliwości,
ale zdecydowanie mniejsze.
Dzięki, pozdrawiam
ar
Cześć Selik!
Rady od architektów w związku z moim przyszłym zawodem są najcenniejsze, także WIELKIE DZIĘKI!!
Co do tego "ucz się pilnie", to staram się jak mogę- zapraszam na stronkę veluxa, za jakiś czas powinni umieścić wyniki konkursu(stąd część kasy na aparat) z Gliwic, albo do lektury przyszłego numeru Archiwolty.
Pozdrawiam
ar

poniedziałek, 22 listopada 2004, 16:34
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 22 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona