Teraz jest środa, 18 lipca 2018, 06:38

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 4 ] 
 Proszę o radę: Sony czy Minolta 
Autor Wiadomość

Post Proszę o radę: Sony czy Minolta
Witam !
Po około półrocznym codziennym czytaniu forum (intensywnym "Szukaj"), przeszukiwaniu internetu w szerz i wzdłuż zdecydowałem się poprosić Was o radę. Zdecydowałem się mimo tego że było już wiele podobnych tematów, ale każdy z nas ma specyficzne podejście i po to są fora aby się pytać, nie ;). Krzyczeć będziecie, to wiem ale proszę o przeczytanie tego postu do końca, proszę...
No więc na placu boju zostały dwa aparaty F717 i A1, znam ich parametry chyba na wylot, oglądałem setki zdjęć i na tym niestety kończy się moja możliwość oceny aparatu. Dlatego zwracam się do Was praktyków o poradę, który z nich w codziennym i conocnym fotografowaniu lepiej się sprawdza. Oba w zasadzie mają podobną cenę: F717- 2380 (sklep gwarancja itp.) i A1-2550 (Grosman). Wypiszę teraz (pionierem nie jestem) moją subiektywną listę wad i zalet obu modeli:
A1 zalety:
- Obiektyw 28mm, 7x
- Stabilizator obrazu
- RAW
- Większe możliwości regulacji przysłony i migawki
- Mechaniczny zoom i focus na pierścieniu

A1 wady
- niezbyt ostre zdjęcia
- kłopoty w gorszym oswietleniu
- szumy widoczne powyżej ISO 200, słynne Hoty
- drogie lampy
- trudniej zrobić dobre zdjęcie (opinia )
- mocowanie do statywu nie jest w osi obiektywu

F717 zalety
- Jasny obiektyw 2,0
- Ostre zdjęcia
- Praktycznie nie ma złych warunków oświetleniowych dla niego
- Małe szumy (do wykorzystania ISO400)
- Można stosować tanie lampy
- Łatwiej zrobić dobre zdjęcie (opinia)
- Mocowanie statywu w osi obiektywu
- Wymienny akmulatorek z moją kamerą Sony

F717 wady
- Obiektyw 38mm, 5x
- Brak stabilizacji
- Brak RAWu
- Drogie karty (512MB za 350zł)
- Gorsza obsługa niż w A1
- Wolno odświeżany obraz w EFV i LCD

Na pewno tych zalet i wad można wymienić dużo więcej, ale jak powiedziałem jest to moja subiektywna ocena. Powiem szczerze rozumem jestem przy A1, a sercem przy F717. Z sercem się nie dyskutuje, ale wielu też serce zaprowadziło na manowce.
Dużo zdjęć będę robił w pomieszczeniach z kiepskim światłem, przydał by się focus z sonego i 28mm z A1, ale faktem jest że w większości wypadków będą to zdjęcia w których szeroki kąt mi nie będzie potrzebny - 1, 2 osoby. Co do Szerokiego kąta w terenie, to A1 jest bezkonkurencyjna, ale z sonym też nie jest tak źle. Używając statywu można zrobić panoramę taką jaką niestety A1 się nie da. Generalnie Sony ma u mnie dużego plusa za super fotki w automacie, bo żona też czasami pstryka bez opamiętania i wtedy właśnie dobre pełne auto by się przydało. Z kolei A1 ma stabilizator który podobno działa rewelacyjnie.
Głowa mi już pęka od tego wszystkiego, dlatego proszę Was praktyków o opinię, co tak naprawdę się przydaje, o wytknięcie czegoś co przechyli szalę na którąś stronę. Niech mnie ktoś oświeci. Tylko proszę Was nie kłóćcie mi się tu, lepiej jak będą dwie rzeczowe opinie niż 10 stron wyzwisk.
Pozdrawiam i przepraszam za taki ogrom tekstu, ale to moja genetyczna przypadłość. :)

P.S. Zostały tylko te dwa modele, inne odrzuciłem z różnych względów - to i tak chyba nie źle co ? Proszę więc, nie piszcie mi abym brał G6, czy S7000. Zadałem ten temat też na "znanym' forum ciekaw jestem jakie będą rozbieżnosci.

wtorek, 30 listopada 2004, 04:26
Moderator

Dla mnie brak RAWu przesądza sprawę. W takim aparacie powinien być dostępny i dziwię się, że w F717 nie ma. Manualna obsługa też jest ważna. Ja mam na odwrót - sercem jestem przy A1, a rozumem czasami przy innych. Ale u mnie serce wybiera.

wtorek, 30 listopada 2004, 11:31

A1 wady
- niezbyt ostre zdjęcia
- kłopoty w gorszym oswietleniu
- szumy widoczne powyżej ISO 200, słynne Hoty
- drogie lampy
- trudniej zrobić dobre zdjęcie (opinia )
- mocowanie do statywu nie jest w osi obiektywu

-niezbyt ostre zdięcia - to chyba tylko z winy fotografa - często mówi się o nieostrych zięciach a są to zdięcia poruszone po przy stabilizacji w trybie P i Auto aparat ustawia długie czasy naświetlania. To raz, a drugie to tzw wąskie pole ustawania ostrości, czasami najedziemy mim nie na ten obiekt co potrzeba, można przejść na szerokie pole ustawiania ostrości

- kłopoty w gorszym oswietleniu - no bo nie doświetlania laserem jak F717, ale jak na brak możliwości doświetlenia AF to A1 na tle innych radzi sobie bardzo dobrze z ustawianiem ostrości w ciemnościach. Ma taką funkcję DMF, która pozwala na ręczne doostrzenie tego co ustawił AF, poza tym na możliwość ustawienie 2x i 8x powiekszenia wybranego fragmentu kadru przy MF i ustawienia ostrości samemu też fajnie działa. W ciemościach EVF i LCD przełączają sie w tryn czarno biały i jest dużo jaśniej i wyraźniej widać.

- szumy widoczne powyżej ISO 200, słynne Hoty - da się z tym żyć nie dużo gorzej jak u konkurencji - ale wyraźna poprawa tylko przy zamianie na lustrzankę - ostatecznie można używać oprogramowania do usuwania szumu. Ale do odbitek 13x18 czy nawet 20x30 chyba nie potrzeba.
- drogie lampy - zwykłą lampę można podłączyć poprzez wężyk lub fotocele i pracować na manualu - a dedykowana jest droga ale jaki komfort i możliwości. Lepiej mieć taki wybór niż tylko korzystać z jakiejśc prostej Lampy.

- trudniej zrobić dobre zdjęcie (opinia ) - barrrdzo subiektywna opinia, ja uważam że łatwiej jest zrobić dobre zdięcie. A dlaczego? Dzięki RAW - naprawde nie musze się przejmować wielona ustawieniami (a szczgólnie WB) dbam o ostrość, kadr, troszkę o ekspozycję (ale spokojnie można robić na AUTO lub P) i w 99% wychodzi dobrze a ten 1% można skorygować na komputerze.

- mocowanie do statywu nie jest w osi obiektywu - czy to jets ważne przy robieniu panoram?? faktycznie tak jest z tym mocowaniem, ale myślę że jak komuś zależy za zapomocą dodatkowej szyny można tak zrobić aby mocowanie pokrywało się z osią obiektywu.

mam nadzieję że nieco rozwiałem twoje wątpliwości co do A1 - ja jestem zadowolony z użytkowania - i jeśli bym na coś ją zamienił to tylko na lustrzankę.

kilka zalet:
-ruchomy LCD (generalnie mógłbybyć bardziej ruchomy)
-ruchomy EVF
-ruchomy punkt AF

wtorek, 30 listopada 2004, 11:50

Wybierasz wśród dwóch bardzo dobrych aparatów. I ciężko mi doradzać, bo choć sam bez chwili zawahania wziąłbym A1, ze względu na to, że pracuje się z nią świetnie, a z Sony wręcz przeciwnie, a robienie zdjęć ma być chyba przede wszystkim przyjemnością, to nie można odmówić Soniaczowi jego świetnej jakości. Co do jakości - z A1 można bardzo dużo wycisnąć, czasem to jednak sporo wymaga od fotografa. Korekta w programie graficznym czasem może dać bardzo wiele. Wybór należy do Ciebie.

wtorek, 30 listopada 2004, 22:37
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 4 ]