Teraz jest niedziela, 24 czerwca 2018, 18:16

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 36 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona
 Cyfrak dla miłośnika analogowego sprzętu 
Autor Wiadomość

Post Cyfrak dla miłośnika analogowego sprzętu
Proszę o poradę w wyborze aparatu cyfrowego. Jestem zwolennikiem tradycyjnego sprzętu pod każdym względem, cyfra długo jeszcze nie dorówna rozdzielczością oraz rozpiętością tonalną błonie fotograficznej, ale czasami jest niezbędna pod ręką. Mam na uwadze takie modele: NIkon 8700, Olympus 5060, Minolta A2, Canon G6. Może ktoś z forum miał styczność z każdym z tych modeli i może się wypowiedzieć, który zasługuje na szczególną uwagę? Jakie za i przeciw? Dziękuję z góry za pomoc.

środa, 1 grudnia 2004, 01:39

Jako miłosnik analogowych aparatów, nie pomyślałeś o cyfrowej lustrzance ?

Rayden

środa, 1 grudnia 2004, 01:56
Moderator

Obsługa A2 będzie najwierniejsza tej z analogów.

środa, 1 grudnia 2004, 02:04

Tak jak napisałem w poście gościowi (+/-3000zł aparat), temat chyba poniżej, nie widzę sensu pakowania takiej kasy w sprzęt, który za niespełna rok, dwa bęzie przestarzały (może nie sprzęt, ale technologia napewno)! przecież dopiero 20mpx matryce może, właśnie!... może upodobnią cyfrę do kliszy! jakość nie ma porównania! nawet z najdroższej cyfry będzie widać że to z cyfry! każdy kto pracuje w sposób trochę artystyczny to potwierdzi. Te pieniążki warto wydać na filmy, chemię, obiektywy itp. To kupa kasy! a cyfrą pomagać sobie w ujęciach, próbnych zdjęciach jak wyjdzie to czy tamto. Taki tandem ma sens, a nie przedkładanie tego czy tamtego sprzętu nad siebie. On i tak za chwilę nie będzie wart tego, co wydaliśmy. Ja myślę o cyfrze również właśnie do pary z analogiem jako pomoc. szukam czegoś nie za drogiego, ale w miarę przyzwoitego, licząc że matryca 5mpx jest i będzie wystarczająca na bardzo długo, a i cyfrą poza właściwym zdjęciem analogowym wykonam dodatkowo szereg innych mniej może ciekawych, ale bardziej dokumentalnych zdjęć, nie zużywając cennej kliszy. Pozdrawiam

środa, 1 grudnia 2004, 02:09

Jeśli 5Megapix Ci wystarczy, to polecam A1 (choć ostatnio A2 jest w podobnej cenie). Masz w miarę szeroki zakres zooma, duzo ustawień pod palcem, pancerną obudowe i kilka inny ciekawych dodatków ... za przystępną cenę. Plus 512MB z niecałe 200zł, torba ze 150, filtr UV i w 3000 się spokojnie mieścisz.

środa, 1 grudnia 2004, 11:48
Moderator

Tak jak napisałem w poście gościowi (+/-3000zł aparat), temat chyba poniżej, nie widzę sensu pakowania takiej kasy w sprzęt, który za niespełna rok, dwa bęzie przestarzały

Aleśuparty. TY nie widzisz sensu, inni go widzą jak najbardziej. NIe trzeba ich na siłę przekonywać.

A aparaty z 20 Mpix kosztują 80 tys. zł.

środa, 1 grudnia 2004, 12:29

Jak również zagorzały zwolennik analogów, mogę powiedzieć, że sam wybrałbym bez wahania A1/A2. Robi się tym zdjęcia w miarę przyjemnie, jak lustrem, a i sporo można wycisnąć.

środa, 1 grudnia 2004, 22:38

Dzięki wszystkim za podpowiedzi, uwagi, oczywiście jak najbardziej trafne. Każdy ma co mu się podoba, mnie chodzi głównie o piękno i przyjemność z pracy w fotografii analogowej. Nie umiejszam tym oczywiście cyfrze, ma sporo możliwości, a nawet więcej, tylko bardziej w stronę modyfikowania rzeczywistości, a ja lubię rzeczywistość taką jak ona jest. Rozejrzałem się trochę za sprzętem, ale A1 w zasadzie można nabyć na rynku wtórnym i to jest zaleta dla mnie. Tylko nie mam możliwości porównania tego z np G5, o której słyszałem też wiele dobrego. Jeżeli jest ktoś z Was forumowiczów, kto miał przyjemność obcowania z jednym i drugim, prosiłbym o taką krótką charakterystykę obydwu. Po prostu co może jeden, a co drugi aparacik. Z góry dziękuję.

piątek, 3 grudnia 2004, 00:54

rzeczywistosc taka jaka ona jest powiadasz? Ale z uzyciem 15 filtrow, 10 roznych obiektywow i na filmie typu velvia??? ;)
Rzeczywistosc poprawiasz rowniez analogowo, tyle ze inaczej. pozdr

piątek, 3 grudnia 2004, 10:53

G5 (dotyczy to też innych modeli, np. C-5060) - niezbyt wielki kompakcik. Dużo funkcji, ale mocno guzikowany. Dobre zdjęcia bez większego wysiłku.
A1 - aparat budowany z założenia jako tańsza alternatywa dla cyfrowej lustrzanki, ale z mocną i wygodną obudową, mocno manualną obsługą. Uzyskanie dobrych zdjęć wymaga więcej wysiłku.

piątek, 3 grudnia 2004, 22:07

No więc? widzę wiele uwag na temat A1, a jak to wygląda z jakością zdjęć? czy mam rozumieć, że uzyskujemy dobre zdjęcia z G5 korzystając z automatu, a żeby to samo uzyskać z A1 to trzeba się trochę więcej namęczyć? dobrze zrozumiałem? Jeżeli tak to chyba G5 jest sensowniejsza, niż np A1. Oli 5060 też ma podobno solidną obudowę ze stopu magnezu, więc może też warty uwagi? mniejszy niż A1, a zdjęcia jak czytałem w kilku miejscach na forum, też na dość wysokim poziomie. Poczytam jeszcze posty i może coś wybiorę. Pozdrawiam i dziękuję za uwagi.

środa, 8 grudnia 2004, 00:19

Idź do sklepu i pobaw się tymi aparatami, zobaczysz, że minolta ci się spodoba:) Nie wiem jak ty, ale ja nie wyobrażam sobie ustawiania ogniskowej jakąś wajchą czy guzikiem. Minolta A1/A2 ma regulację pierścieniem na obiektywie. Fktycznie pelnie możliwości pokazuje dopiero na manualu, ale z automatu też fotki są całkiem dobre.

środa, 8 grudnia 2004, 01:18

A1 robi gorsze zdjęcia w automacie niż G5 czy C-5060, to fakt, ale tak drogich aparatów nie kupuje się chyba do robienia zdjęć w automacie - tak mi się przynajmniej wydaje.
C-5060 moim zdaniem robi lepsze zdjęcia niż G5 (lepsze kolory, ostrość, nie widać aberracji chromatycznej tak jak G5), do tego masz szeroki kąt.

środa, 8 grudnia 2004, 10:36

Zaraz miłosnicy Minolty na mnie naskoczą ale moje zdanie jest takie:
G5 od A1
+ zrobi lepsze zdjęcia nocne
+ lepiej ostrzy (zdjęcia są bardziej ostre)
+ mniej szumi
+ jasność obiektywu zaczyna sie od 2.0

a plusy na A1 to widzę jedynie zakres ogniskowej (G5 ma 35-140)

Co do Olympusa 5060 - to warto nad nim pomyśleć.

środa, 8 grudnia 2004, 12:15

Miłośnik fotografi analogowej chce mieć aparat cyfrowy aby zrobić sobie na próbę ujęcia, zobaczyć na szybko możliwości kadrowania, może dobranie wstępnej ekspozycji ... I do tych zastosowań najważniejsze jest aby ogniskowe w aparacie cyfrowym i nanalogowym były takie same. I A1 jest tu bardzo dobrym wyborem bo:
1. ma właśnie zakres zblizony do najczęściej używanych obiektywów w aparatach analogowych 28mm -200mm
2. mechaniczny zoom na pierscieniu obiktywu z podziałką w ekwiwalencie filmy 35mm
3. EVF ze 100% kryciem kadru

czyli dokładnie ma to czego G5 nie ma.

trzy pierwsze plusy to wyłącznie subiektywna ocena (nie ma sensu podejmować dyskusji)
jasność obiektywu plus dla G5 (przy minusie za zakres ogniskowych).

No i o jakość zdięć nie ma się po co spierać bo miłośnik fotografi analogowej finalne zdięcie tak i tak wykona aparatem analogowym....

środa, 8 grudnia 2004, 12:30
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 36 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona