Teraz jest środa, 14 listopada 2018, 07:28

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 7 ] 
 ZOOOMY 
Autor Wiadomość

Post ZOOOMY
Witam

Jestem zielony w temacie fotografii cyfrowej. Szukam aparatu ze sporym zoomiem w granicach 2-2,5k pln oczywiscie jak najlepszego. Strony o tej tematyce przegladam juz kilka dni wiec nie trzeba mi tlumaczyc jaki aparat co posiada i co bedzie mi potrzebne. Wiem juz mniej wiecej czego oczekuje. Problem (chyba kazdy kto chcial kupic aparat sie z nim spotkal) w tym ze im wiecej czytam i ogladam tym mniej zdecydowany jestem :)Idealnym dla mnie kandydatem bylby aparat z jakoscia fotek, czasem pracy, iloscia opcji i matrycą canona g6 (7mpix), stabilizacją obrazu rodem z panasa FZ20, zoomem 10-12x, super jasnym obiektywem (moze byc tez z fz20), mozliwoscia krecenia filmow jak w canonie S1 IS(super jakosc, dziala zoom itd.), bardzo szybkim AF. Nejlepiej gdyby mial RAW, TIFF itp. bajerki, pracowal z kartami CF(najtansze), byl maksymalnie tak duzy jak g6 i rownie funkcjonalny.. bla bla bla. Oczywiscie takie cudenko nie istnieje wiec trzeba sie poruszac na granicy kompromisu. Obecnie zastanawiam sie nad tymi modelami:

Panasonic FZ20
- Wielkie bydle (nie ma to dla mnie wiekszego znaczenia ale.. procz mnie aparat maja uzywac jeszcze 2 osoby (w tym kobieta a jak wiadomo ciezko cos takiego upchac w torebce(poza tym rasia sie meczy itd.)).
- wiem ze nie ma RAW ale mi to kompletnie nie potrzebne.

Olympus C-765 lub C-770 (zalezy ile kasy w kieszeni zostanie ale raczej ten pierwszy)
- Podobno kiepsko ostrzy w ciemnosciach z uwagi na brak AF-assist lamp. LCD/EVF za ciemny ale to jest detal jak dla mnie. Brak stabilizacji co przy wiekszym zblizeniu moze byc uciazliwe. Ogolnie to bardzo malo osob poleca ten aparacik mimo iz z tego co widzialem robi na prawde super zdjecia. Dzwi mnie ze tak malo slychac o olku. Czyzby mialo go tak malo osob w poslce?
- Lumix ma wieksza o 1mpix matryce
- uzywa drogich kart xD

Fuji s5500
- brak stabilizacji
- plastik fantastik :(
- kiepskie makro
- karty xD

Panasonic FZ3
- malutka matryca - tylko 3mpix
- plastikowy :(
- podobno kiepskie ustawienia kompresji (TIFF nie rozni sie bardzo od jpega)
- mam wrazenie ze to niedorozwiniety brat fz20 :)

Canon S1 IS
- Podobno zdjecia sa kiepskiej jakosci. Moje spostrzezenia raczej potweirdzaja to przypuszczenie. Wiem ze np. u steve'a fotki z tego sprzetu wygladaja slicznie ale np. na dcviews juz nie sa takie ladne. Widzialem tez probki czlowieka ktory ten aparat sprzedawal na allegro i zdjecia tez wygladaly marnie. Moze ktos sie do tego ustosunkuje. Najlepiej osoba ktora miala do czynienia z canonem oraz innym aparatem cyfrowym dla porownania. ew. prosilbym o probki (nie zmniejszane) :)
- matryca tylko 3mpix

ok to chyba wszystko. Jak widzicie podalem same minusy poniewaz plusy zainteresowani znaja doskonale wiec nie trzeba ich wymieniac kolejny raz.

Z3 nie biore pod uwage wcale - wyglad jakos mi nie odpowiada a poza tym jakosc fotek do mnie nie przemawia. jak dla mnie odpada w przebiegach. Jest jeszcze kodak DX7590 ale brak MF wyklucza go calkowicie. Ktos moglby powiedziec ze AF starcza, ze MF w niewielu przypadkach potrzebny itd. ale mnie to wcale nie przekonuje. Jezeli biore aparat z tak duzym zoomem to jasne jest ze che sie nim troszke pobawic, poeksperymentowac, nacieszyc. Do trzaskania fotek u cioci na imieninach wzialbym cos z wide zoom albo serie A canoca a nie aparat z tele. O wynalazkach w stylu Kyocera M410R szkoda gadac wiec to chyba wszystko.. chyba ze ktos ma jeszcze jakis fajny aparacik na mysli. A wiec.. co poleciacie i dlaczego? :)

--edit-----
Aha.. zobaczcie strone http://galleriet.akam.no/album140?page=1 znajduje sie tutaj porownanie kilku aparatow z puli ktora przedstawilem. Szczerze piszac test wydaje mi sie malo obiektywny szczegolnie po obejrzeniu zdjec fuji i fz20(zobaczcie exiff fz20). Niktore fotki sa robione na innych niz inne ustawieniach. Zastanawia mnie jednak ostrosc i kolory fuji oraz Z3. Prosze o wypowiedz osoby ktore posiadaja te aparaty. Czy fuji az tak slabo radzi sobie z ostroscia? Wiekszosc fotek z fuji ma zgubiona ostrosc i to sporo. Rozmycie w niektorych przypadkach jest olbrzymie. Mozna odniesc wrazenie ze fujikiem w ogolnie nie zrobi sie ostrego zdjecia. Ile w tym prawdy? Widac tez problemy z kolorem Z3. Kiepsko wypadl fz20 z lampa :( Jakosc zdjec z obydwu olkow utwierdzaja mnie w przekonaniu ze to swietny aparat. Tym bardziej dziwie sie czemu tak malo o nim sluchac.

czwartek, 27 stycznia 2005, 02:19
Jesli odrzucasz Kodaka za brak MF (slusznie) to Panasa FZ3 mozesz skreslic za to samo. Wspomniana Kyocera tez nie ma MF.
Plastik w Fuji jest bardzo bardzo dobrej jakosci.

Odpowiedz jest krotka - jesli stac cie na Panasonica FZ20 to nie ma o czym rozmawiac. Bierz go i zapomnij o reszcie.

Jesli chcesz zaoszczedzic - to pozostaja na placu S1 IS, s5500 i Olek. Olek c765, (770 to to samo + metalowa obudowa + stopka + filmy MPEG - a na takie dodatki roznica w cenie jest zbyt spora).
No i robi sie problem, zreszta przerabiany setki razy w roznych miejscach sieci. Tu musisz sam zdecydowac z czego zrezygnowac a co brac.

Za S1 przemawia:
odchylany LCD, karty CF (rodzaj kart to szczegol, raz sie kupuje karte a nie co tydzien), blysk na druga lamelke, STABILIZACJA, mozliwosc stosowania pilota
Brakuje zapisu nieskompresowanego, mniejsza matryca niz konkurenci (acz nie "tylko 3 MP" - 3 MP wystarczy)

Za s5500
super ergonomia, RAW, szybki AF + wspomaganie lampka, tuleja w zestawie, energooszczedny

Za olkiem - sam nie wiem. Chyba najlepsze fotki, ale w tej klasie i tak wszystkie sa porownywalne. TIFF. LCD 1.8" (Fuji i Canon - 1.5")
Ale: do bani ergonomia (chyba ze ktos lubi malenstwa do dwoch palcow, tak mialem ten aparat w reku), dedykowane akku, ktore podobno aparat dosc szybko zjada, trzeba kupic zamiennik akku nieorygialny (no mozna i oryginalny ale cena-kosmos).

czwartek, 27 stycznia 2005, 03:29
Zdjęcie makro z Fuji jest tragiczne - czy on robi takie słabe makro, czy gość który robił zdjęcie to poprostu je zepsuł?

czwartek, 27 stycznia 2005, 08:49
sam wybieram s5500 (głównie za najniższą cenę 1400 i "fajny, ergonomiczny kształt") - a do makro.. nie jest najgorzej. konwertery lub home-made soczewki mogą pomóc..

czwartek, 27 stycznia 2005, 17:54

co do FZ3 to fakt - aparat nie posiada MF czyli odpada. Praktycznie juz sie zdecydowalem na FZ20 ale jeszcze ogladam olka, fuji oraz canona. Z tej trojki tylko canon posiada anti shake ale za to brak mu AF-assist tak samo jak olkowi. Naczytalem sie juz o problemach z ostroscia w canonie w ciemniejszych warunkach oraz przy duzych zblizeniach, troche mnie to martwi. Ostrosc niby mozna sobie ustawic recznie ale jezeli ktos pstryka tylko w trybie auto to uciazliwe na dluzsza mete. Bez stabilizatora z kolei trudno machnac ostra fotke przy duzych zoomach. Co sie bardziej przydaje w codziennym uzytkowaniu, AF-assist czy stabilizacja?

Zytek: czy nie przeszkadza Ci ze fuji lapie ostrosc dopiero od 90cm w normalnym trybie? Aha... i wypowiedz sie na temat tej foty makro na stronie do ktorej podalem link. Nie wierze zeby fuji az tak kaszanil zdjecia :) Jak rozumiem aparat juz kupiles?

czwartek, 27 stycznia 2005, 18:35
Zytek: czy nie przeszkadza Ci ze fuji lapie ostrosc dopiero od 90cm w normalnym trybie? Aha... i wypowiedz sie na temat tej foty makro na stronie do ktorej podalem link. Nie wierze zeby fuji az tak kaszanil zdjecia :) Jak rozumiem aparat juz kupiles?

90cm? Szczerze, nawet nie doczytałem. Teraz sprawdziłem.. i.. nie wydaje mi się to dużo do moich zastosowań. Spokojnie wystarczy.

Ja jeszcze aparatu nie kupiłem, kupię za mniej więcej 1,5 tygodnia gdy pieniądze spłyną do mnie. Co do makro - mówisz o kwiatkach? IMHO olympus robi ładniejsze i ostrzejsze makro.. Ale ja wybrałem aparat do swoich potrzeb, czyli głównie rower + tele.. tu się przyda solidna konstrukcja i ergonomia/energooszczędność fuji.. olympus właśnie za to przegrał (słabe aku ma).. mimo, że foci ładniej, nie ma co ukrywać.

Do fuji mam zamiar dokupić np. konwerter wide z soczewką makro.. rozwiąże to oba problemy jak myślę, a jeśli nie zupełnie to chociaż polepszy trochę możliwości aparatu..
Ogólnie to będzie moja pierwsza cyfrówka i pierwszy poważny aparat, więc czego nie wybiorę to zadowolony będę, a potem i tak się okaże co mi jest na prawdę potrzebne ;> Pozdrawiam.

czwartek, 27 stycznia 2005, 18:47
Oczywiście zapomniałem się podpisać, to ja na górze. ;) Muszę się zarejestrować..

czwartek, 27 stycznia 2005, 18:49
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 7 ]