Teraz jest piątek, 16 listopada 2018, 01:20

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1 ] 
 Olympus C8080, Canon Pro1, Nikon8800, Minolta A1/A2/A200, .. 
Autor Wiadomość
Post Olympus C8080, Canon Pro1, Nikon8800, Minolta A1/A2/A200, ..
Witam wszystkich serdecznie,
chciałem się zapytać co sądzicie o wyborze któregoś z wymienionych poniżej aparatów:
1. Olympus C8080
2. Canon Pro1
3. Nikon 8800
4. Minolta A200/A2/A1
5. Panasonic FZ20/FZ15

Wiem że już mnóstwo napisano na ich temat, czytałem wiele ale wspólnego zestawienia jak dotąd nie znalazłem, a poza tym w tej chwili niektóre ceny mocno spadły(np: Canon Pro1 w dniu premiery kosztował w sklepie ponad 4500 zł, a teraz można go już kupić za ok. 2500 zł) i w związku z tym jakość do ceny również uległa zmianie, co może spowodować zmianę dotychczasowego stanowiska. Generalnie jestem zainteresowany zaawansowanym kompaktem, który powinien cieszyć mnie przez co najmniej kilka lat. Najważniejsze są dla mnie:
1. Jakość zdjęć
2. Możliwie jak najbardziej uniwersalny (tzn. aby robił dobre zdjęcia możliwie we wszystkich warunkach: wieczorem, o zmierzchu, przy oślepiającym słońcu, wewnątrz pomieszczeń, w ciemnym kościele itd. itp.) - przy tym zaznaczam że nie interesuje mnie macro, ale za to chciałbym mieć zoom optyczny min. x5 (najlepiej 7 lub więcej), również jak najszerszy minimalny kąt itd.
3. Bardzo dobre programy automatyczne (gdyż zdjęcia będą też robić żona i dzieci), ale oczywiście też możliwie pełny manual (w tej chwili mam Nikona F70)
4. Dobrze gdyby miał histogram i możliwość zapisu RAW
5. Był ergonomiczny i prosty w obsłudze, menu żeby było intuicyjne (wiecie o co mi chodzi, ale wiem też że to jest indywidualna ocena każdego z osobna i trudno w tej kwesti o jednomyślność)
Generalnie ma to być aparat rodzinny z dużymi możliwościami, zbliżonymi jak najbardziej do lustrzanki. Nie chcę więcej zmieniać obiektywów i używać stelaża aby zrobić idealne zdjęcie, dlatego proszę o podpowiedzi użytkowników tych aparatów i ich ocenę.
Może ktoś mi wytłumaczy dlaczego np. Canon Pro1 ma takie nieciekawe recenzje? (przecież ma optykę L stosowaną w wyższej klasie, renomowana światowa firma z wieloletnim doświadczeniem? Może zbyt wygórowana początkowa cena tak nieprzychylnie wpłynęła na oceniających? Bo lepiej w tej cenie było kupić lustrzankę itd. itp.?)
Z przeczytanych wielu opinii i recenzji również na zagranicznych stronach skłaniam się do chyba najlepiej ocenianego z wymienionych Olympusa C8080 (trochę szkoda że ma tak mały zoom optyczny i brak stabilizacji ale za to bardzo dobra jakość zdjęć, RAW, histogram, łatwość obsługi i dobrze działające programy automatyczne - czy to się zgadza? Może jednak wybrać Nikona czy Canona? Minolta też wypada (przynajmniej u nas w Polsce bardzo dobrze, szczególnie A1, ale tutaj trochę gorzej z automatem?) Z kolei bardzo dobrze (szczególnie na Zachodzie) oceniają Panasonica z rewelacyjną optyką Leica, bardzo dobrze działającą stabilizacją obrazu (ale niestety nie ma RAW i ogniskowa od 36mm trochę mało, nie wiem jak z histogramem i automatyką?) Nikon z tych wszystkich modeli najdroższy, dlatego chyba nie warto przepłacać? Co sądzicie? Naprawdę trudny wybór, proszę o wasze opinie.
Dzięki.

czwartek, 3 lutego 2005, 21:16
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1 ]