Teraz jest niedziela, 21 października 2018, 08:00

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 4 ] 
 Obiektyw Canon 75-300mm F4.0-5.6 IS 
Autor Wiadomość

Post Obiektyw Canon 75-300mm F4.0-5.6 IS
Witam stoje przed zamiarem zakupu "Canon 75-300mm F4.0-5.6 IS" Prosze o opinie posiadaczy albo chociaz tych co sie bawili, reszta jak nie widziała to niech sie nie odzywa :)

Pozdro

piątek, 11 lutego 2005, 01:08

75-300 IS to kiepskie szkło. Nie warte kasy.

Zobacz: http://canon-board.info/viewtopic.php?t=2056

Stojącym obiektom robi znacznie mniej ostre zdjęcia niż 75-300 bez IS. A trudno zmieniać szkło jak tylko obiekt się zatrzymuje... Ja powróciłem do poczciwego 75-300 i zbieram na coś jaśniejszego. Za 1.500 chętnie oddam tę rurę. Prawie nie używana.

piątek, 11 lutego 2005, 01:46

Ja używam tego obiektywu od dłuższego czasu. Szczerze mówiąc ostrość mi odpowiada. Mydli może nieco przy 300. Nie porównywałem go z 75-300 więc nie moge skomentować słów kolegi. IS możesz zawsze wyłączyć a przydaje sie on gdyż niejako "rekompensuje" Ci dość kiepską jasność obiektywu. Według mnie to dobry obiektyw. Choć do L-ki mu jeszcze daleko..

niedziela, 10 kwietnia 2005, 17:33

Może zbyt często używam maksymalnej ogniskowej :) ale w porównaniu do 75-300, który jest ciemny ale rysuje OK, wersja z IS (ściślej - mój egzemplarz, ale opinie na forach są dosyć jednoznaczne :( ) daje niewątpliwie lepsze wyniki, kiedy robię zdjęcia w kiepskim oświetleniu idąc, albo jadąc bryczką :) . Ale ja rzadko jeżdżę bryczkami :D a często chcę uchwycić z daleka fajny portret. Ostatnio ograniczyłem picie :wink: więc łapa mi nie lata. A jak robię zdjęcia w parku, to "z krótkich przystanków", jak czołg T-34. Więc mogę się obejść bez stabilizatora.
Stabilizator, oprócz pozytywnej roli, do jakiej go stworzono, czyli zmieniania położenia elementów optyki względem siebie, ma jedną cechę ewidentnie złą - zmienia położenie elementów optyki względem siebie :twisted: I akurat w tym obiektywie powoduje to pogorszenie jakości w sosunku do 75-300, który ma soczewki zamocowane na sztywno.

Faktem jest, że nawet w 75-300 naprawdę może wkurzyć automatycznie wyskakujący w biały dzień flesz, kiedy wysuwasz rurę na maksa. Portrety się fajnie udają przy dobrym świetle i długiej rurze, bo zamiast rozmycia tła na małej przysłonie dostajesz zmienioną perspektywę, co działa podobnie. Ale bez słońca ten obiektyw jest mało użyteczny... Chyba że stosujesz flesz z softboxem albo z odbiciem od ściany/sufitu. Wtedy jest w porządku.

Ale i tak nie ma co narzekać. Jak je kupowałem, było mnie stać tylko na takie. A teraz mnie nie stać na "L-ki". Więc muszę włożyć w focenie więcej kreatywności, żeby mieć właściwe efekty. I tyle. A IS leży sobie nieużywany w szufladzie i czeka na chętnego... :)

niedziela, 10 kwietnia 2005, 18:48
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 4 ]