Teraz jest sobota, 23 czerwca 2018, 06:28

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 17 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
 Aparat dla Darkness'a. Skomplikowany problem 
Autor Wiadomość

Post Aparat dla Darkness'a. Skomplikowany problem
Witajcie wszyscy! To mój pierwszy post na tym forum.
Zacznę może od tego, ze na fotografii troszkę się znam (głównie analogowej), obróbka cyfrowa obrazu to dla mnie nie problem.

Ponieważ ukradziono mi moją ukochaną Praktic'ę MTL-5, która była dla mnie przez długi czas aparatem idealnym, to szukam nowego narzedzia.
Założenia są takie:
1. Cena sprzętu nie może przekroczyć 1500pln z ew. kartą pamięci. (a bardzo chętnie znaaacznie mniej)
2. Jest mi ganz egal, czy to cyfra, czy analog. Ma robić dobre technicznie foty. (TO PRIORYTET JEST!!!)
3. Zakładam, że zoom optyczny w granicach 28-85 (135) jest dla mnie wystarczający i nie potrzeba mi nic więcej.
4. Ważna jest dobra jakość korpusu aparatu i jego ogólna wytrzymałość. (robię dużo zdjęć w warunkach nieprzyjaznych elektronice)
5. Powinien posiadać sensowny system zasilania (preferowane baterie AA)
6. wielkość matrycy jest mi dość obojętna, wolałbym nie schodzić poniżej 4MP
7. Istotnym parametrem jest szybkość pracy aparatu- uwielbiam polować na wiewiórki... i koleżanki :mrgreen:
8. Last, but not least: sprawnie działająca opcja makro!

Aparat, oprócz użycia typowo amatorskiego ("U coci na imieninach..."), bedzie dla mnie narzędziem pracy (fotografia dokumentacyjna w terenie),
oraz zaspokajania ambicji artystycznych (akt i portret, przyroda), oraz uwieczniania moich zabawek (od niedawna kolekcjonuję noże).

Jak więc widać, zakres zastosowań sprzetu będzie dość szeroki.

Dodam jeszcze, że posiadam duże dłonie (to ten rozmiar, co mu dobrze leży Olympus E-1 i Eos-5 z gripem), ale nie jest to bardzo istotne kryterium. Najważniejsza jest jakość obrazu i kontrola nad ekspozycją.

Teraz moje pomysły na aparat, chętnie zapoznam się z innymi propozycjami, popartymi rozsądną argumentacją.

1.Praktica MTL-3, MTL-5 i podobne z optyką wołna-9 i jupiter 85 (lub podobnymi Zeiss'ami) Opcja chyba najtańsza, zapewniająca najwyższą możliwą jakość zdjęć, starczy mi jeszcze na niezły skaner. minusem jest brak automatyki ostrości. Plus jest taki, że dobrze znam ten sprzęt.

2. Eos 5 + ef50/1.8, lub przejściówka i szkła m42. Plusy: jakość obrazu, rozwojowy system, wygoda. Minus: dość wysoka cena.

3. Ricoh R2 - mój faworyt wśród cyfrowych kompaktów. Piekielnie szybka maszyna, zasilana z dwóch paluszków, świetny zakres ogniskowych (28-135), metalowy korpus, swietne makro. Cena raczej na granicy mojej tolerancji, ale za taki sprzęt warto tyle zapłacić.

4. Cała czereda małych cyfraków: Fujifilm e550, sonyW12, Nikon coolpix 5600, minolta f200/f300. jak dla mnie, bardzo zbliżone konstrukcje, oferujące podobny poziom za podobną cenę. jakbym miał się decydowac, to chyba sony W12, bo ładny, czarny :)

5. Małe "wynalazki": coolpix SQ, minolta X50, itp. Widziałem fotki z minolty X20. Wdeptały mnie w ziemię, głównie przez umiejętności fotografa...
Aparaciki są o tyle fajne, że malutkie i poręczne, robią niezłe makro. Minus to delikatna konstrukcja i zasilanie.

Bardzo proszę o Wasze opinie i porady.

[EDIT] Znalazłem taki test Ricoha Caplio R2 UWAGA po czesku!!
Patrzyłem tylko, co podle obrazka stoi, i wrażenie zrobił na mnie jeszcze większe niż wtedy, kiedy go miałem w łapach. Jesli ktoś zna lepszy aparat w tej cenie, niech krzyczy i wrzuca fotki!![/url]

piątek, 17 czerwca 2005, 03:20
Moderator

2. Jest mi ganz egal, czy to cyfra, czy analog.

Takie stwierdzenie dla mnie wyklucza jakiekolwiek próby pomocy w wyborze. To podstawowa kwestia i sam musisz zdecydować. Aparatów są tysiące a to nie ułatwia sprawy. Zdjęcia z cyfry i tak będą gorsze, niż analoga.

piątek, 17 czerwca 2005, 11:28

Wiem, że zawsze lustrzanka analogowa bedzie lepsza od cyfrowego kompaktu podwzględem jakości. Pytane, czy skaner za 400pln też...
Dobra!! W takim razie ograniczmy się jedynie do aparatów cyfrowych!

piątek, 17 czerwca 2005, 13:15
Moderator

Myślałeś nad Canonem A95? Bardzo wszechstronny i bardzo dobry aparacik.

piątek, 17 czerwca 2005, 13:43

Myślałem ,ale Ricoh ma lepszy zakres zooma, (28-135) i jest tańszy (o prawie 200pln).Ale wezmę pod uwagę, postaram się nim pobawić przez chwilę. Ten obrotowy monitorek kusi... W Ricohu uwiodła mnie prędkość działania, oraz jakość wykonania. no i to, że zrobił najlepsze makro z kilkunastu oglądanych przeze mnie aparatów... Nie wymagało to ode mnie żadnego kombinowania, oprócz tego, że musiałem uważac, zeby nie wsadzić obiektywu w motyw. :)

piątek, 17 czerwca 2005, 13:49
Moderator

Wiesz... Rocoh to nie marka fotograficzna. Nie pchaj się w to, bo będziesz żałować, nie mówiąc o problemach z odsprzedażą. Jak już, to tylko coś markowego.

piątek, 17 czerwca 2005, 14:07

Cóż.. chyba powinieneś kupić "lustrzankę cyfrową bez pudełka, gwarancji i dowodu zakupu" :D 1500zł, dobra jakość, wygoda dla dużych łap... a krew z paska się spierze ;)

Możesz też kupić jakiś stary analog za 300zł i poczekać aż cyfrowe lustra spadną do wartości ok. 2000zł

Rynek wtórny, nawet nie ten szemrany.. może natomiast zaoferować Ci dobre aparaty typu Sony 717, Minolta A1 czy Olympus E-10 ew. Canon G3, czy S1 w cenie ok. 1700zł.. ale można znaleść taniej (zazwyczaj są to aparaty z całym osprzętem i kartą pamięci :!:)

Jeśli jednak zdecydujesz się na nowy kompakt cyfrowy, to myślę że powinieneś skupić się na Nikonach (świetne makro, ładne foty, niestety dość wolne) Canonach serii A, oraz Olympusach typu C-4000. W tej klasie sprzętu nie wchodź w inne marki.

Pozdrawiam.

piątek, 17 czerwca 2005, 14:17
Moderator

No nie do końca. Minolta Z1 także jest super i naprawdę na pewno nie robi gorszych fotek od pozostałych w tej klasie. Tak samo S5500, ale to już UZ.

piątek, 17 czerwca 2005, 14:39

Myslałem, o używce, ale jak już mam kupowac aparat za ponad 1000pln (to dla mnie duuuża kasa), to wolę nowy i z gwarancją. jak pisałem, wygoda nie jest najistotniejszym z parametrów. Minoltką Z1 miałem okazję porobić trochę więcej fotek. Gorszego syfu w życiu w rękach nie miałem... sorry, ale albo zupełnie nie umiem robić zdjęć cyfrą (wydaje mi sie, ze to nieprawda, bo nawet jak cykałem w sklepach foto, to mi fajne zdjęcia wychodziły), albo ten aparat to pomyłka. Zresztą, po cholerę mi taki zoom w kompakcie? jak bedę chciał podglądac Bernadetkę, to se kupię sonnara180/2.8n i telekonwerter... ja szukam jakosci za niewielkie pieniądze, ale aparat ma byc na dłużej (dopóki nie dozbieram na sensowne szkło i korpus), czyli pewnie na 4-5lat.
Konkludując, Podoba mi się np. taka Kyocera m410, fajny sprzęt, ale przez ten długi zoom traci większośc swoich zalet. gdyby ktos chciał puścic Olka c-5060, za mniej niz 1200pln to bym staną na głowie, zeby go kupić, bo to jest aparat, o jakim marzę. Ale 1300-1500pln, to dla mnie kwota absolutnie nie do przeskoczenia.. Z futerałem i kartą pamięci. Aku już mam.

piątek, 17 czerwca 2005, 14:50

jak chcesz mnieć analoga i skanować duże ilości zdjęć to proponuje zakupić skaner do negatywów http://www.plusfoto.home.pl/indexm.htm (nie taki za 400zł) ale taki za 5000zł i może zainwestować we własną ciemie. Wtedy dajesz ogłoszenie u siebie w mieście że skanujesz negatywy - i chociaż troche po jakimś czasie ci się zwróci za skaner.

piątek, 17 czerwca 2005, 15:09
Moderator

Kyocera na pewno robi gorsze fotki, niż Z1.

ov_Darkness napisał(a):
ale albo zupełnie nie umiem robić zdjęć cyfrą (wydaje mi sie, ze to nieprawda, bo nawet jak cykałem w sklepach foto, to mi fajne zdjęcia wychodziły),

Wybacz, ale chyba naprawdę NIE UMIESZ, skoro Z1 nie dałeś rady. Proponuję zerknąć do pokazoofki, to zobaczysz, co ten sprzęt potrafi.

Albo masz kilka fotek:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Pozdr.

piątek, 17 czerwca 2005, 16:15

hmm, na mnie ten aparat (Ricoh R2) wywarł znacznie lepsze wrazenie niż jakikolwiek inny sprzęt. Macałem dzisiaj finepixa cośtam700, ale to nie to. Fajny jest 5MP olek z 5x zoomem, fajnie lezy w łapie (nie dało się pofocić, bo mieli tylko 3 baterie w sklepie :lol:)
Co do rad typu "kup se skaner za 5000, to można je o kant dupy potłuc. :?
Jakbym miał 5000, to bym kupił olka E-1, albo eosa 5 z naprawdę fajnymi dwoma szkłami i by było po ptokach.
najdroższy skaner, na jaki mnie stać, to
TAKI
Epson. i do tego praktica.
rgumenty typu "ricoh to se drukarki może robic: też nie są sensowne IMHO. No offence
KonicaMinolta, to co? niby na cyfrówkach se zrobiła markę?
Ale jestem nastawiony na cyfre coraz bardziej. Jak na razie, to ricohR2, olek5060, jeszcze ixusa musze pomacac, i tego Canona.
A Podobają mi się jeszcze panasonic'i, ale wydają się być drogie.
Zdjecia, jak rozumiem z Minolty Z1?? Niezłe. Fakt pozostaje faktem że to człowiek robi zdjęcia, nie aparat.
Jesli można, to wkleję link, do poskiego forum o nożach, gdzie jeden sympatyczny pan robi czary Minoltą...X20.
jeszcze raz napiszę, bo się ludziom dalej myli: DO 1300PLN(=max1500)
szeroki kąt (28mm), dobre makro., szybkość. niskie szumy.

Dziekuje za liczne i szybkie odpowiedzi. Jesteście naprawdę pomocni!!

piątek, 17 czerwca 2005, 20:28
Moderator

Zdjecia, jak rozumiem z Minolty Z1??

No ma się rozumieć ;).

Odnośnie Twoich wymagań, to szumy w tej klasie cenowej są podobne i spore. 28 mm też rzadko spotykane, więc jeśli to musi być, to ogromnie zawęża krąg poszukiwań.

piątek, 17 czerwca 2005, 21:29
Wiesz... Rocoh to nie marka fotograficzna. Nie pchaj się w to, bo będziesz żałować, nie mówiąc o problemach z odsprzedażą. Jak już, to tylko coś markowego.

ze co????!! ricoh nie jest marka fotograficzna? vendeur ricoh robil aparaty jak Ciebie jeszcze nas swiecie nie bylo. wlsanie dostalem dostawe: ricoh xr-s, jakis 20toletni. inna sprawa, ze w fotografii cyfrowej ricoh nie jest silna marka, ale NIE WOLNO mowic ze ricoh to marka niefotograficzna
poza tym na twoim pierwszym zdjeciu aberracje, ze az fioletowo przed oczyma

ad tematu. polecam wejscie w pentaxa. teraz analog a jak przyjdzie czas przesiadka na dslr. a i tak poczujasz roznice w porownaniau z praktika
patrz tez watek:

http://swiat foto.pl/viewtopic.php?p=12550#12550

sklej swiat i foto razem bez kropki

pzdr

sobota, 18 czerwca 2005, 09:51
Moderator

Źle napisałem... Ricoh nie jest marką cyfrowej fotografii i tyle. Zwykłej to jeszcze - sam miałem ich aparat, ale też nie jakiś potentat.

willi napisał(a):
poza tym na twoim pierwszym zdjeciu aberracje, ze az fioletowo przed oczyma

No i...? To znana wada Z1 i ogólnie UZ. Nie bawiłem się w retusz, więc pozostała. Chodzi o jakość całej fotki poza tym, bo drobne błędy można usunąć.

sobota, 18 czerwca 2005, 11:21
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 17 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona